Malta ujawnia priorytety prezydencji

Logo Prezydencji Malty// Źródło: Prezydencja Malty

Malta od nowego roku będzie sprawowała 6-miesięczną prezydencję w Radzie UE. Ujawniła właśnie swoje priorytety na nadchodzące półrocze.

 

 

Kończy się prezydencja Słowacji w Radzie Unii Europejskiej. Od lipca nasi południowi sąsiedzi przewodzili spotkaniom tego ciała, a także ustalali priorytety dla jego pracy. W tym tygodniu pojawiły się także doniesienia, że słowacka prezydencja w sposób niejasny zarządzała swoimi funduszami.

>> Czytaj więcej o oskarżeniach wobec Słowacji

Prezydencja Malty

W styczniu 2017 r. stery Rady przejdą w ręce najmniejszego członka UE – Malty. Ta śródziemnomorska wyspa po raz pierwszy będzie przewodziła Radzie i trwają tam ostatnie przygotowania do uroczystego objęcia przewodnictwa.

Dziś (23 listopada) wicepremier maltańskiego rządu Louis Grech zaprezentował priorytety prezydencji Malty. Ujawnił także logo, zaprojektowane przez Alexię Muscat, która w swoim projekcie nawiązała do krzyża maltańskiego. Wicepremier stwierdził, że „jest ono silnie związane z naszą tożsamością i, co ważniejsze, nadawać nam będzie kierunek, przywołując odwagę, lojalność i wytrwałość naszego narodu”.

Główne priorytety

Malta zamierza się skupić na sześciu obszarach. Mimo ich zróżnicowania, podstawowym celem prezydencji ma być, według Grecha, przywrócenie zaufania Europejczyków do Unii, po roku sukcesów populistów i rosnącej niepewności.

Sześć obszarów, na których Malta się skupi to: wzrost gospodarczy, zrównoważony rozwój i zatrudnienie; konkurencyjność; ochrona obywateli; jedność energetyczna w UE; poprawa klimatu; bezpieczeństwo, sprawiedliwość i wolność. „Chcemy w sposób jasny poprawić życie mieszkańców UE w czasie naszej prezydencji” – powiedział Grech, prezentując priorytety.

Migracja

Malta, z uwagi na swoje położenie, nie uniknie tematów kryzysu migracyjnego i unijnej pomocy dla uchodźców. Z tego powodu Grech zapowiedział, że w trakcie półrocza za sterami Rady, Malta będzie dążyła do wzmocnienia i uproszczenia unijnego Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego, który zarządza kwestiami przyjmowania uchodźców w UE.

Grech chce, by obciążenie związane z przyjmowaniem uchodźców, było rozłożone sprawiedliwie miedzy wszystkie państwa unijne. Nie jest także wykluczone, że Malta będzie naciskała na zwiększenie liczby środków na kwestie migracyjne w trakcie negocjacji budżetu na drugą część bieżących Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020, tj. na lata 2018-2020,.

Pozostałe tematy

Kwestie udziału kobiet na rynku pracy także będą przedmiotem uwagi Malty – mimo że często jest ona uznawana za jedno z najbardziej konserwatywnych państw UE. Malta ma działać na rzecz zapewnienia kobietom pełnego dostępu do rynku pracy, a także walczyć z przemocą na tle płciowym.

Jeżeli chodzi o działania poza granicami UE, to Malta zapewnia, że będzie koncentrować się na wspieraniu demokracji i zapewnianiu bezpieczeństwa, zarówno w południowym, jak i wschodnim sąsiedztwie. Priorytetem ma być jednak ustabilizowanie sytuacji w Libii.

>> Czytaj więcej o problemach w Libii

Brexit

Na prezydencję Malty przypadnie także początek negocjacji wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej, tzw. Brexitu. Premier brytyjskiego rządu obiecała bowiem, że te rozmowy rozpoczną się do końca marca 2017 r., czyli w samym środku maltańskiej prezydencji.

>> Czytaj więcej o Brexicie

Maltańczycy zapewniają, że w rozmowach z Londynem mają zachować twarde stanowisko. Malta jest przeciwna przyznaniu Wlk. Brytanii dostępu do wspólnego rynku, jeżeli ta nie utrzyma czterech swobód gwarantowanych przez UE. Utrzymanie tych swobód wymagałoby do rządu Theresy May złamania danej Brytyjczykom obietnicy, że Brexit poprawi kontrolę nad imigracją na Wyspy.