Macron w Berlinie: Nowa energia dla Europy

Merkel i Macron w Berlinie

Angela Merkel, kanclerz Niemiec i Emmanuel Macron, prezydent Francji// Źródło: Bundesregierung/Bergmann

Wczoraj Emmanuel Macron w Berlinie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Oboje obiecali, że będą wspólnie działali na rzecz nowej Europy i odnowy bliskiej współpracy między ich państwami.

 

Wczoraj (15 maja) Niemcy odwiedził nowy francuski prezydent. Emmanuel Macron w Berlinie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, z którą rozmawiał zarówno o przyszłości Unii Europejskiej, jak i bliższej współpracy bilateralnej.

Reforma UE

Najpoważniejszą zmianą w stosunku do wcześniejszych wypowiedzi jest deklaracja Merkel, że jest gotowa na wprowadzenie zmian w traktatach. Podkreśliła jednak, że zanim proces ewentualnych zmian miałby się rozpocząć, to należy dokładnie ustalić, co i w jakim celu będzie zmieniane.

Merkel i Macron ustalili także, że przygotują szczegółowy plan pogłębiania integracji w ramach UE. Mają się skupić szczególnie na kwestiach dotyczących strefy euro, ale wpierw będą musieli pogodzić różnice między podejściem Macrona, opowiadającym się za daleko posuniętą integracją, a podejściem chadeków kanclerz Merkel, którzy obawiają się przełożenia na Niemcy ciężaru odpowiedzialności za biedniejsze państwa strefy.

>> Czytaj więcej o różnicach w poglądach francusko-niemieckich

Nowy premier

Jeszcze przed wyjazdem do Berlina, Macron dokonał pierwszej nominacji w swoim nowym rządzie (we Francji to prezydent, a nie premier, jest szefem rządu). Nowym premierem został dotychczasowy mer Hawru Édouard Philippe.

Philippe należy do Partii Republikańskiej i był bliskim współpracownikiem Alaina Juppé. Jego nominacja postrzegana jest więc jako deklaracja prezydenta, że faktycznie chce być prezydentem centrum i zachowywać równowagę między prawicą a lewicą (sam Macron był przez kilka lat związany z socjalistami, choć nigdy nie należał do partii).

Reszta nominacji ministerialnych nowego prezydenta Francji zostanie ogłoszona jutro (17 maja).