Macron poprze Merkel na nową szefową Komisji Europejskiej?

Emmanuel Macron i Angela Merkel, źródło: Wikipedia/ActuaLitté

Emmanuel Macron i Angela Merkel, źródło: Wikipedia/ActuaLitté

Prezydent Francji oświadczył, że widziałby kanclerz Niemiec na stanowisku przewodniczącej KE. Zaznaczył jednak, że nie wie czy Merkel w ogóle ma zamiar się o tę funkcję ubiegać. Niemiecka polityk dotąd mówiła o tym, że ma zamiar dokończyć kadencję kanclerza, która kończy się w 2021 r.

 

Emmanuel Macron udzielił wywiadu szwajcarskiej telewizji RTS. Zapytany przez dziennikarzy o to, czy poprze ewentualną kandydaturę Angeli Merkel na przewodniczącą Komisji Europejskiej prezydent Francji stwierdził, że „nie może mówić w jej imieniu, ale gdyby tego chciała, poparłby ją”. „Potrzebujemy kogoś silnego. Europa potrzebuje nowych i silnych twarzy, więc potrzebujemy osób, które w rzeczywistości to ucieleśniają” – powiedział Macron.

Będzie parytet płci w instytucjach UE?

Francuski prezydent jest także otwartym zwolennikiem zastosowania parytetu płci przy obsadzaniu czterech najważniejszych stanowisk w UE – przewodniczących Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, a także Wysokiego Przedstawiciela ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa. Obecnie tylko ostatnią z tych funkcji sprawuje kobieta – Włoszka Federica Mogherini.

W nowej kadencji PE cztery stanowiska miałyby zostać podzielone między dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Oprócz Macrona pomysł ten popiera także głośno obecny szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Niemcy: Merkel pozostanie na stanowisku do 2021 r.?

Annegret Kramp-Karrenbauer, szefowa współrządzącej w Niemczech CDU i preferowana następczyni kanclerz Angeli Merkel, oświadczyła wczoraj, ze nie będzie obiegać się o najwyższe stanowisko w państwie przed 2021 r., czyli końcem kadencji Merkel.
 

Annegret Kramp-Karrenbauer, która ze względu na długie nazwisko często …

Merkel oficjalnie chce być kanclerzem

Merkel dotąd oficjalnie nie potwierdziła plotek o tym, że chciałaby się ubiegać o kierowanie KE. Po kilku klęskach jej chadeckiej partii CDU w wyborach lokalnych w Niemczech postanowiła przestać kierować swoim ugrupowaniem. Zastąpiła ją bliska współpracowniczka Annegret Kramp-Karrenbauer. Merkel jednak wciąż kieruje niemieckim rządem i zapowiada, że chce dokończyć obecną kadencję, która upływa w 2021 r. Potem sugerowała polityczną emeryturę.

Ale poparcie dla CDU w niemieckich sondażach spada coraz bardziej. Choć chadecy zajęli pierwsze miejsce w niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, to jednak zanotowali najgorszy wynik w historii tych wyborów. A to może wzmagać nacisk partyjnych dołów na to, aby Merkel odeszła z rządu przed końcem kadencji.

Macron: Unia Europejska potrzebuje reform

We wtorek w czterdziestu regionalnych dziennikach francuskich ukazał się wywiad z Emmanuelem Macronem. Prezydent Francji zachęca obywateli do głosowania w nadchodzących wyborach europejskich i sugeruje, by pokazać czerwoną kartkę Marine Le Pen i kierowanej przez nią nacjonalistycznej partii Zjednoczenie Narodowe.
 

 
Unia …

Co z Weberem?

Oficjalnym kandydatem na szefa KE jest natomiast inny Niemiec – szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber. EPL szła do wyborów europejskich z takim właśnie tzw. kandydatem wiodącym (tzw. Spitzenkandidatem). Weber też reprezentuje niemiecką chadecję, ale nie ogólnokrajową CDU, tylko jej siostrzaną bawarską partię CSU. Został już ponownie wybrany szefem frakcji EPL w PE.

Przywódcy państw członkowskich, którzy przedstawią europosłom ostatecznych kandydatów na nowych szefów instytucji europejskich nie muszą jednak wskazywać Spitzenkandidatów. Mogą wskazać kogoś zupełnie innego. Szczyt UE, na którym będą omawiane właśnie te kwestie, odbędzie się 20-21 czerwca.

Szczyt w Brukseli: Będą dwie kobiety na najwyższych stanowiskach w UE?

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, którego kadencja upływa w listopadzie, zapowiedział, że sytuacja, w której połowę najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej obejmą kobiety to „jego plan i osobista ambicja”. W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Francji Emmanuel Macron.
 

Przywódcy 28 państw …