Macron i Gentiloni o migracji i strefie euro

Emmanuel Macron i Paolo Gentiloni

Emmanuel Macron (l), prezydent Francji i Paolo Gentiloni, premier Włoch// Źródło: Pałac Elizejski

Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron w Paryżu rozmawiał z premierem Włoch Paolo Gentilonim o przyszłości UE. Poruszono kwestie dalszej integracji strefy euro i pogłębionej współpracy w walce z kryzysem migracyjnym.

 

Wczoraj (21 maja), po serii wizyt w Europie, nowy prezydent Francji Emmanuel Macron sam miał szansę zostać gospodarzem. W Paryżu spotkał się z szefem włoskiego rządu Paolo Gentilonim. Głównym tematem rozmów była kwestia przyszłości Unii Europejskiej: dalszej integracji strefy euro, ale też walki z kryzysem migracyjnym czy zapewnianie odpowiedniego poziomu opieki społecznej.

Macron i Gentiloni

Jest to kolejny etap – w zeszłym tygodniu spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel (15 maja) oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem (17 maja) – powyborczych spotkań Macrona. Rozmawia na nich z innymi przywódcami o przyszłości integracji europejskiej.

Macron i Gentiloni znaleźli porozumienie. Na podsumowaniu spotkania, każdy z nich odniósł się do omawianych propozycji i poparł pomysły swojego rozmówcy. Rzymowi obecnie bardzo zależy na bardziej solidarnościowym podejściu do kryzysu migracyjnego, a Paryżowi – na pogłębieniu integracji strefy euro.

Walka z kryzysem uchodźczym

Francuski prezydent podkreślił, że Europa wciąż robi za mało w sprawie kryzysu migracyjnego, co kładzie dużo większy ciężar na Włoszech. Macron wezwał Europę do zwiększenia działań na rzecz lepszego radzenia sobie z uchodźcami – do Włoch tylko w tym roku dotarło już prawie 50 tys. uchodźców i migrantów.

>> Czytaj więcej o włoskiej sytuacji migracyjnej

„Nie do końca słyszeliśmy ostrzeżenia, jakie przekazywały nam Włochy. Chcę prawdziwej reformy prawa azylowego i obowiązujących regulacji tak, by lepiej chronić te państwa, które są poddawane największym naciskom migracyjnym” – zapowiadał Macron.

Dalsza integracja strefy euro

Z kolei Gentiloni podjął temat bliski dla Paryża – przyszłość strefy euro. Jeszcze w czasach, kiedy był ministrem w rządzie Manuela Vallsa, Macron opowiadał się za pogłębieniem integracji w strefie euro. Wtedy sprzeciwili mu się Niemcy, ale w obecnych czasach Berlin nie wyklucza możliwości zmian w funkcjonowaniu państw ze wspólną walutą.

>> Czytaj więcej o rozmowach Macrona z Merkel nt. strefy euro

Szef włoskiego rządu odniósł się przychylnie do francuskich propozycji, choć, podobnie jak Niemcy, nie wypowiadał się na temat konkretów dalszej integracji strefy. „To nie będzie szybki proces, ale ważnym jest, by być w stanie ruszyć we właściwym kierunku” – powiedział Gentiloni.

Niemcy obawiają się zwiększenia koordynacji finansowej w ramach strefy euro. Według Berlina, istnieje zbyt duże ryzyko, że pogłębiona integracja zmusi Niemcy do wzięcia odpowiedzialności finansowej za długi innych państw.