Macron: Celem Francji jest całkowicie suwerenna Europa

macron-francja-unia-europejska-polska-klimat-niemcy-gospodarka-merkel-scholz-pandemia-covid

Na zdjęciu prezydent Francji Emmanuel Macron./ DAINA LE LARDIC [European Union 2020 - Source : EP]

Francja przejmie 1 stycznia rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE. Celem Paryża jest przejście od Europy współpracującej wewnątrz swych granic do Europy mocarstwa, całkowicie suwerennej i wyznaczającej swą przyszłość, podkreślił w czwartek prezydent Emmanuel Macron.

 

 

W czwartek (9 grudnia) prezydent Francji Emmanuel Macron zaprezentował priorytety francuskiej prezydencji w Radzie UE. Paryż obejmie rotacyjne przewodnictwo nad pracami w UE 1 stycznia 2022 r.

Macron chce, by Europa była znowu wielka (i bezpieczna)

Emmanuel Macron planuje wykorzystać półroczną prezydencję Francji w Radzie UE na wzmocnienie od wewnątrz siły Starego Kontynentu.

Celem francuskiego przewodnictwa w Radzie będzie dążenie do osiągnięcia całkowitej suwerenności. W tym celu konieczne jest – jak podkreślił Macron – panowanie nad granicami i nad tym co dzieje się w sąsiedztwie, jak i wspólna obrona europejska.

Francuski prezydent – co może być ciekawe z punktu widzenia rządu w Warszawie w kontekście niedawnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej – wyraził wolę „zharmonizowania reguł przyznawania azylu” i reformy systemu Schengen na wzór strefy euro, z powołaniem politycznego komitetu regulującego i regularnymi spotkaniami odpowiednich ministrów.

Macron powiedział, że chciałby lepszej „kontroli” granic Europy, co, jak podkreślił, jest „niezbędnym warunkiem”, stawienia czoła „hybrydowym” wojnom i unikania „ludzkich dramatów”.

Francja będzie promować stworzenie „mechanizmu wsparcia granic w sytuacjach nadzwyczajnych” we współpracy z unijną agencją graniczną Frontex, co pozwoliłoby w razie potrzeby na szybkie rozmieszczenie funkcjonariuszy i sprzętu na granicach.

Prezydent powiedział również, że chce posunąć do przodu prace nad unijnym paktem migracyjnym, kontynuować współpracę z krajami pochodzenia imigrantów oraz uchodźców oraz tzw. krajami tranzytowymi.

Włochy i Francja pogłębiają współpracę. Macron i Draghi chcą silniejszej UE

Celem porozumienia jest wzmocnienie dwustronnych relacji między Paryżem a Rzymem oraz wspólne działanie na rzecz wzmocnienia autonomii i suwerenności Unii Europejskiej.

Macron w trybie kampanii wyborczej

Czwartkowa konferencja Macrona trwała około dwóch godzin. Macron mówił dłużej niż zazwyczaj przy tego typu okazjach, szczegółowo opowiadając o planach Francji na najbliższe sześć miesięcy w polityce europejskiej.

Bo też najbliższe półrocze będzie wyjątkowe dla obecnego gospodarza Pałacu Elizejskiego, przez wzgląd na de facto już trwającą kampanię prezydencką przed zaplanowanymi na kwiecień 2022 r. wyborami prezydenckimi nad Sekwaną.

Aktywna polityka europejska ma pomóc Macronowi w reelekcji, chociaż obecny prezydent wciąż nie ogłosił oficjalnego zamiaru ubiegania się o reelekcję.

Zapytany w czwartek przez dziennikarzy o możliwość wykorzystania przewodnictwa w Radzie UE do promocji swojej kandydatury w kampanii, prezydent Francji odparł, że Paryż „nie ustalał kalendarza”, a jest to owoc brexitu. „Musimy – i będziemy – sprawować powierzoną nam rolę odpowiedzialnie”, zaznaczył.

Parlez-vous français? Macron chce, by Europa znowu mówiła po francusku

Brytyjczyków już nie ma w Unii, więc ich język powinien przestać dominować we Wspólnocie, przekonują Francuzi.

Macron stawia na Europę, klimat i obronność

Priorytet Francji na półroczne przewodnictwo są tak bogate, że realizację tylko ich wybranej części należy uznać za sukces Paryża.

Ambicje polityki zagranicznej Macrona dotyczą szczególnie kwestii obronności. Polityk przypomniał m.in. o „znacznym postępie” w tej dziedzinie, powołując się na uruchomienie Europejskiego Funduszu Obronnego w 2017 r. Teraz musi on „wkroczyć w bardziej operacyjną fazę” i sprawić, by prezydencja w Radzie UE przyczyniła się do przyspieszenia prac nad kompasem strategicznym.

Prezydent Francji zapowiedział dążenie do „wspólnych reguł budżetowych” w UE; reformy paktu stabilności i wzrostu, czyli przepisów określających koordynacje krajowych polityk budżetowych w UE. Francja jednak – jak zauważają nie bez racji komentatorzy – jest krajem, który spośród członków UE najczęściej miał kłopoty z ograniczeniem deficytu budżetowego do 3 proc. PKB.

Macron twierdzi, że przyszłe przepisy powinny zezwalać na wydatki niezbędne do przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz transformacji technologicznej, aby „przyczynić się do realizacji ambicji silniejszej i sprawiedliwszej Europy”.

Dziś (10 grudnia) Macron spotka się w Paryżu z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Pierwsza oficjalna zagraniczna wizyta następcy Angeli Merkel będzie okazją do sprawdzenia czy Paryż może liczyć na realizację swojej europejskiej agendy w najbliższym półroczu przy wsparciu tradycyjnego w UE sojusznika.

Przypomnijmy, że nowy koalicyjny rząd Niemiec także ma ambitne zamiary w polityce europejskiej włącznie z dążeniem do większej federalizacji UE.

Merkel z Macronem zapowiadają ścisłą współpracę do czasu sformowania nowego rządu w Niemczech

Jest wielce prawdopodobne, że Merkel po zaplanowanych na 26 września wyborach pozostanie tymczasową kanclerz przez co najmniej kilka do kilkunastu tygodni.

Celem silniejsza gospodarka

Berlin zamierza także podjąć ambitniejsze działania – w tym rezygnacja z węgla do 2030 r. w miksie energetycznym. Macron z kolei wiele miejsca poświęcił w czwartek „synchronizacji kalendarzy (poszczególnych członków UE) dotyczących walki z globalnym ociepleniem i ratowaniem bioróżnorodności. Oświadczył, że pragnie by Europa stała się też „potęgą w cyfryzacji”.

Prezydent Francji zamierza poprowadzić UE w kierunku „kontynentu zatrudnienia i produkcji” jako drogi do wyjścia z kryzysu. Ma zamiar budować nowy „europejski model wzrostu gospodarczego”, oparty na produkcji, innowacji i własnym modelu socjalnym.

Według francuskiego prezydenta tworzenie miejsc pracy i walka z masowym bezrobociem powinny być „obsesją” UE. Chodzi też o tworzenie „odpowiednich miejsc pracy”, dodał. A unijne dyrektywy dotyczące płacy minimalnej i przejrzystości płac – których ostatecznym celem jest zlikwidowanie różnicy płac między kobietami a mężczyznami – znajdą się w centrum francuskiej prezydencji, podkreślił.

Macron wezwał również do ożywienia przemysłowego w kluczowych sektorach dla gospodarek, jak w przypadku „paliwa przyszłości” (wodoru), przemysłu bateryjnego, półprzewodników, technologii cyfrowych, zdrowia i kultury.

„Musimy zagwarantować pozycję Europy i jej siłę w określaniu standardów jutra”, zaznaczył Macron. „Działania na szczeblu państwowym nie są wystarczające”, dodając, że Francja będzie dążyć do „promowania wspólnych zakupów europejskich”, dodał.

Sukces Macrona: "Paszporty" covidowe zachęcają Francuzów do szczepień

W ciągu pierwszej doby od ogłoszenia o wprowadzeniu paszportów covidowych na szczepienia zarejestrowało się prawie milion osób.