Rosyjska propaganda: Bułgaria pod presją Zachodu ws. Macedonii Północnej

macedonia-polnocna-weto-akcesja-negocjacje-ue-bulgaria-odrodzenie-vazrazhdane-ukraina-rosja-propaganda-sofia-skopje

Eksperci spodziewają się, że zniesienie weta wobec akcesji Macedonii Płn. do UE będzie skutkować wzrostem nastrojów prorosyjskich w Bułgarii. [unsplash]

Bułgaria znajduje się pod presją Zachodu, aby znieść weto wobec unijnej akcesji Macedonii Płn. Sofia uważa jednak, że Skopje nie spełnia warunków. Eksperci spodziewają się, że zniesienie weta będzie skutkować wzrostem nastrojów prorosyjskich w Bułgarii.

 

 

„Jeśli Skopje nie pójdzie na ustępstwa, a Bułgaria zniesie weto, nieuchronnie wzmocni to nastroje antyeuropejskie (w Bułgarii – red.). Bułgarzy od razu zrozumieją, że rząd robi to pod dyktando naszych zachodnich partnerów. Bez wątpienia skorzysta na tym (prorosyjska – red.) partia Vazrazhdane (Odrodzenie)”, powiedział EURACTIV.com socjolog Dimitar Ganew z think tanku Trend.

Z kolei politolog Parwan Simeonow z think tanku Gallup International Balkan wskazał, że prawie 70 proc. Bułgarów jest przeciwnych zniesieniu weta wobec macedońskiej akcesji do UE, a jeśli tak się stanie, Zachód uzyska w Bułgarii „brutalny putinizm”.

Niemcy podzieleni ws. akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej

Niemcy są podzieleni w kwestii przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Rosyjska propaganda w Bułgarii

Eksperci nie wykluczają, że Vazrazhdane może stać się drugą siłą polityczną po partii GERB byłego premiera Bojko Borysowa i być istotnym elementem na bułgarskiej scenie politycznej.

Nawet jeśli partia ta pozostanie izolowana w parlamencie po kolejnych wyborach, będzie mogła rosnąć na fali antysystemowej narracji i korzystać z rosyjskiej propagandy w mediach społecznościowych.

Z niedawnego badania GLOBSEC wynika, że znacznie więcej Bułgarów niż obywateli w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej opowiada się za opuszczeniem NATO – 38 proc. sprzeciwia się członkostwu w Sojuszu, podczas gdy 40 proc. Bułgarów je popiera.

Partia Vazrazhdane wzywa również do wycofania Bułgarii z NATO i renegocjowania członkostwa kraju w UE.

Niemniej jednak zarówno Dimitar Ganew, jak i Parwan Simeonow stwierdzili, że Vazrazhdane nie stanowi na razie bezpośredniego zagrożenia dla członkostwa Bułgarii w UE. Według sondaży ponad 60 proc. Bułgarów wyraża pozytywny lub raczej pozytywny stosunek do członkostwa w Unii.

„Następny rząd Bułgarii zostanie utworzony w oparciu o geopolityczną orientację kraju – Wschód kontra Zachód”, wskazał Ganew. 

„Dla Bułgarów Unia Europejska jest wyborem racjonalnym, natomiast pozytywny stosunek do Rosji jest emocjonalny, wynikający z historii, podobieństw kulturowych i faktu, że Rosja nie jest sąsiadem Bułgarii. Bułgarzy nie postrzegają jej jako bezpośredniego zagrożenia”, twierdzi Simeonow.

Obaj analitycy przyznali, że w ostatnich miesiącach w kraju nasiliła się rosyjska propaganda. „Propaganda na portalach społecznościowych jest instrumentem rosyjskiej polityki zagranicznej i nie widać, aby w ostatnich latach słabła, a wręcz przeciwnie – nasilała się”, powiedział Ganew.

Bułgaria i Macedonia Północna starają się naprawić swoje relacje

Spór m.in. o podejście do historii oraz traktowanie mniejszości narodowych blokuje Macedonii Północnej proces akcesyjny do UE.

Po wybuchu wojny siła weta wzrosła

Słobodanka Jowanowska, analityczka z Macedonii Płn. stwierdziła natomiast, że jej rodacy „czują się zakładnikami niefunkcjonowania Bułgarii jako państwa członkowskiego UE, działającej od wyborów do wyborów, nie decydując o niczym”.

„Nie tylko w Macedonii, ale i w samej Bułgarii panuje przekonanie, że Rosja wykorzystuje spór o Macedonię do wpływania na politykę UE i destabilizacji regionu”, dodała.

Macedoński dziennikarz Erol Rizaow twierdzi z kolei, że bułgarskie weto jest jeszcze silniejsze od wybuchu wojny w Ukrainie, na skutek wzrostu wpływów rosyjskich. „Nie ma ani jednego rusofila, który nie broniłby zaciekle bułgarskiego weta ws. negocjacji z Macedonią”, powiedział.

Obecnie szanse na zniesienie bułgarskiego weta są niewielkie. Rząd Kiryła Petkowa potrzebuje do tego większości w parlamencie, którą kilka dni temu stracił, po tym jak lider populistycznej partii Jest taki naród Slawi Trifonow ogłosił, że odchodzi z koalicji rządzącej. Czterech ministrów z jego ugrupowania również podało się do dymisji.

Innym ważnym partnerem w koalicji jest Bułgarska Partia Socjalistyczna, która jednak sprzeciwia się ustępstwom na rzecz Macedonii Północnej.