Akcesja Macedonii Płn. do UE: Skopje oczekuje gwarancji od Bułgarii

macedonia-polnocna-skopje-sofia-bulgaria-akcesja-negocjacje-czlonkostwo-ue-ukraina

Prezydent Macedonii Płn. Stevo Pendarowski. [facebook]

Paryż gotów jest wziąć pod uwagę żądania Bułgarii ws. akcesji Macedonii Północnej do UE. Rząd w Skopje oczekuje gwarancji, że spełnienie oczekiwań Sofii doprowadzi do rozpoczęcia negocjacji.

 

 

W 2020 r. Bułgaria nie zgodziła się w Brukseli na danie „zielonego” światła dla planu negocjacji Macedonii Płn. z UE z powodu sporów językowych i historycznych. Sofia domaga się m.in. wprowadzenia zmian w macedońskiej konstytucji, chroniących prawa mniejszości bułgarskiej.

Skopje zaapelowało o zniesienie weta i zajęcie się wszystkimi kwestiami spornymi podczas otwierania kolejnych rozdziałów negocjacyjnych.

Macedończycy twierdzą też, że wprowadzenie zmian w konstytucji będzie trudne do osiągnięcia, ponieważ wymaga konsensusu w parlamencie.

Macron, Scholz i Draghi w Kijowie: W przyszłym tygodniu Ukraina otrzyma status kandydata do UE

Prezydenci Francji i Rumunii, premier Włoch i kanclerz Niemiec poparli wczoraj w Kijowie dążenie Ukrainy do członkostwa w UE i zadeklarowali, że otrzyma ona status kraju kandydującego.

Macedonia oczekuje gwarancji

Francuska prezydencja w Radzie UE jest gotowa włączyć bułgarskie wymagania do ram negocjacyjnych dotyczących Macedonii Północnej, tak by UE stała się gwarantem ich realizacji, poinformowali w czwartek bułgarscy dyplomaci.

Prezydent Macedonii Stevo Pendarowski i lider opozycji z VMRO-DPNE Hristijan Mickoski, którzy wcześniej sprzeciwiali się zmianom konstytucyjnym, wskazali, że oczekują gwarancji, że weto Bułgarii zostanie zniesione, jeśli zmiany te zostaną wprowadzone.

„Republika Macedonii Północnej zażąda od Bułgarii i UE gwarancji, że włączenie Bułgarów do konstytucji kraju jest ostatnim warunkiem rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej”, powiedział Pendarowski po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem w Ochrydzie.

„Istnieje wola polityczna, by zmienić konstytucję”, powiedział macedoński premier. Dodał jednak, że proces ten będzie długi i skomplikowany.

Michel, zapytany czy możliwy jest przełom w sprawie bułgarskiego weta na najbliższym szczycie przywódców państw UE odpowiedział, że wszyscy ciężko pracują, by przełamać impas. 

Bułgaria: Rośnie ryzyko kolejnych przedterminowych wyborów

Tymczasem w ubiegłym roku Bułgarzy wybierali parlament aż trzy razy.

Kwestia Ukrainy

Weto Bułgarii ws. Macedonii stanęło też na drodze Albanii do rozpoczęcia rozmów negocjacyjnych. Sprawa ta staje się obecnie jeszcze bardziej pilna, ze względu na presję polityczną przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. 

Niektóre państwa już wcześniej wyrażały obawy że przyznanie Kijowowi statusu kandydata zepchnie na boczny tor kandydatów z Bałkanów Zachodnich, którym Bruksela złożyła obietnice, ale do tej pory nie zostały one spełnione.

Np. Grecja naciska na rozszerzenie UE o Bałkany Zachodnie, zwłaszcza w obliczu niestabilności panującej na wschodzie Europy.

W środę jednak trzy z czterech państw Bałkanów, kandydujące do UE – Albania, Macedonia Północna i Czarnogóra – podpisały wraz z Ukrainą wspólne oświadczenie popierające jej kandydaturę do UE, dając tym samym sygnał, że przyspieszenie procesu integracji z ogarniętym wojną krajem nie zakłóci powolnej integracji tych państw, lecz będzie „wzajemnie się uzupełniać i wzmacniać”.

Wczoraj w Kijowie prezydenci Francji i Rumunii Emmanuel Macron i Klaus Iohannis, premier Włoch Mario Draghi i kanclerz Niemiec Olaf Scholz poparli dążenie Ukrainy do członkostwa w UE i zadeklarowali, że w przyszłym tygodniu Ukraina otrzyma status kraju kandydującego.

Macron w rozmowie z dziennikarzami wskazał, że natychmiastowe przyznanie Ukrainie statusu kandydata będzie związane z planem negocjacji, który uwzględni również Bałkany Zachodnie i Mołdawię.