Połowa państw UE „poważnie zaniepokojona” węgierskim prawem anty-LGBTIQ

LGBT, Węgry, Polska, konwencja stambulska, Unia Europejska,

Trzynaście państw członkowskich wyraziło „poważne zaniepokojenie” nowym prawem na Węgrzech. / fot. via unsplash [Margaux Bellott]

Z inicjatywy Belgii, Holandii i Luksemburga ministrowie spraw zagranicznych 13 państw członkowskich UE podpisali we wtorek (22 czerwca) deklarację krytykującą Węgry w związku z nowym prawem na Węgrzech, dyskryminującym osoby LGBTIQ.

 

 

Rząd Węgier uchwalił w ubiegłym tygodniu prawo zakazujące programów i materiałów edukacyjnych dla dzieci, które „promują” homoseksualizm, zmianę płci czy tożsamość seksualną inną niż ta nadana przy urodzeniu, a także wprowadzono przepisy zaostrzające kary za pedofilię.

„Stygmatyzacja osób LGBTIQ stanowi wyraźne naruszenie ich podstawowego prawa do godności, przewidzianego w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej i prawie międzynarodowym”, stwierdziło 13 krajów we wspólnym oświadczeniu zainicjowanym przez kraje Beneluksu, którego sygnatariuszami są Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy i Szwecja.

Oświadczenie opublikowano podczas spotkania ministrów ds. europejskich w Luksemburgu, które skupiało się na kwestii praworządności na Węgrzech i w Polsce.

Węgierscy politycy bronią nowego prawa

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga potępiła oświadczenie, uważając je za „polityczny szantaż” oparty na „fałszywych informacjach”. Stwierdziła, że nowe prawo „nie pozbawia nikogo jego praw i nie dyskryminuje nikogo w społeczeństwie”. „Węgierski rząd jest napiętnowany”, dodała.

Obecny na spotkaniu minister spraw zagranicznych Peter Szijarto bronił prawa, komentując, że jest ono wymierzone wyłącznie w pedofilię. Szijjarto oznajmił, że trwa globalna kampania „fejkowa”, przy pomocy której próbuje się wprowadzić opinię publiczną w błąd odnośnie węgierskiej ustawy.

Niemieckie wiadomości staną się bardziej neutralne pod względem płci

Rozwiązanie to posiada zarówno zwolenników, jak i oponentów.

Godność podstawową wartością UE

We wspólnym oświadczeniu, ministrowie państw członkowskich stwierdzili, że ustawa przyjęta przez Węgry „dyskryminuje osoby LGBTIQ i narusza prawo do wolności wypowiedzi pod pretekstem ochrony dzieci”. Stwierdzono, że prawo „zasługuje na potępienie”.

„Integracja, godność ludzka i równość są podstawowymi wartościami Unii Europejskiej – nie możemy iść na kompromis w sprawie tych zasad”, dodano.

Komisja Europejska, jako strażniczka traktatów unijnych, powinna „wykorzystać wszelkie dostępne jej narzędzia, aby zapewnić pełne poszanowanie prawa unijnego, w tym poprzez skierowanie sprawy do TSUE (Trybunału Sprawiedliwości UE), zaapelowali ministrowie.

Belgijska minister spraw zagranicznych Sophie Wilmes powiedziała, że „nowe węgierskie ustawodawstwo podważa fundamentalne wartości Europy, za którą się opowiadamy”. „Mamy obowiązek powiedzieć naszym partnerom, kiedy jesteśmy głęboko przekonani, że wybrali złą drogę”, dodała.

Luksemburska minister spraw zagranicznych Jean Asselborn zaznaczyła, że prawo jest „niegodne Europy”, dodając, że „nie żyjemy już w średniowieczu”.