Kanclerz Austrii wyraża poparcie dla unijnej akcesji Serbii

Austria, Sebastian Kurz

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz / Zdjęcie: © European Union [EUCO Newsroom]

Podczas sobotniej (4 września) wizyty państwowej w Serbii kanclerz Sebastian Kurz zapowiedział dalsze poparcie dla przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej oraz podkreślił dobrą współpracę władz w Belgradzie i Wiedniu w przeciwdziałaniu nielegalnej imigracji.

 

 

„Wspólnie walczymy z nielegalną migracją, co w świetle ostatnich wydarzeń w Afganistanie jest jeszcze ważniejsze niż dotychczas”, zaznaczył Sebastian Kurz na Twitterze. „Wspieramy też Serbię i wszystkie państwa Bałkanów Zachodnich we wdrażaniu reform niezbędnych do unijnej akcesji”. dodał.

Kurz, który podczas swojej wizyty otrzymał Order Republiki Serbii II klasy za zasługi dla austriacko-serbskich relacji, zwrócił uwagę na „ogromny postęp”, jaki Serbia poczyniła w ostatnich latach na swojej drodze w kierunku wstąpienia do Unii. Wyraził też przekonanie, że Unię Europejską będzie można uważać za pełną dopiero wtedy, gdy do bloku dołączą wszystkie państwa Bałkanów Zachodnich. Rozmowy akcesyjne Belgradu z UE utknęły w martwym punkcie ze względu na regres w kwestii wolności mediów i demokracji w Serbii oraz brak postępu w zakresie demokratycznych reform.

Kurz podziękował także swojemu serbskiemu odpowiednikowi Aleksandarowi Vučiciowi za jego „ogromny wkład” w walkę z nielegalną migracją. Austriacki kanclerz powtórzył stanowisko rządzących chadeków, że afgańscy uchodźcy powinni otrzymać azyl w krajach sąsiadujących z Afganistanem. Podkreślił konieczność skutecznej ochrony zewnętrznych granic UE.

Krytycy wymawiają Kurzowi ostry kurs w dziedzinie migracji, ale też dobre stosunki z Vučiciem. „Nie chodzi tu o demokrację, wspólne wartości i rządy prawa”, ocenił na Twitterze relacje między Wiedniem a Belgradem politolog z Uniwersytu w Grazu Florian Bieber, dodając, że wizja rozszerzenia UE, o jakiej mówi Sebastian Kurz, „to wizja (premiera Węgier Viktora – red.) Orbana”.