Kto zostanie polskim komisarzem w UE?

Minister Przedsiębiorczości i Transport Jadwiga Emilewicz / fot. serwis prasowy MPiT

Stanowisko komisarza ds. energii, gospodarki a może rolnictwa? Polski rząd liczy na „ważną” tekę w nowej Komisji Europejskiej w zamian za poparcie udzielone Ursuli von der Leyen. Kto ma największe szanse na posadę w Brukseli?

 

 

Po emocjach związanych z wyborem nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, państwa członkowskie Wspólnoty skupiają się na nominacjach narodowych komisarzy. Niektóre rządy już ogłosiły decyzję, jak Irlandia czy Grecja. W przypadku innych wciąż trwają spekulacje. Są też kraje, w których komisarze obecnej kadencji cieszą się zaufaniem rządów i zostaną nominowani na kolejną pięciolatkę. Tak jest w przypadku Bułgarii, Czech, Danii i Holandii. Aktualna polska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Elżbieta Bieńkowska nie może z przyczyn politycznych liczyć na przedłużenie kadencji. Przy okazji wtorkowego głosowania w Parlamencie Europejskim w sprawie nominacji Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, rozgorzała dyskusja nad polskim reprezentantem, który 1 listopada obejmie obowiązki w nowej Komisji.

Ursula von der Leyen nową szefową Komisji Europejskiej

Niemiecka minister obrony została zatwierdzona przez europosłów na nową przewodniczącą Komisji Europejskiej. Za kandydaturą Ursuli von der Leyen opowiedziało się 383 członków PE, przeciw było 327. Potrzebna do uzyskania akceptacji była większość – 374 głosów.
 

Ursula von der Leyen uzyskała więc …

Polityczny „deal”

Minimalna przewaga 9 głosów, z jaką Niemce udało się przebrnąć przez wtorkowe głosowanie w Parlamencie Europejskim, ma wielu ojców. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi przedstawicieli niektórych partii, które poparły kandydaturę von der Leyen. Zarówno przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, jak i węgierskiego Fideszu ogłosili, że dzięki ich postawie udało się uniknąć dalszych turbulencji w związku z obsadą najważniejszego stanowiska w Unii Europejskiej.

Reprezentanci rządzącego obozu sugerują, że poparcie nie nastąpiło jednak zupełnie bezinteresownie, a w wyniku rozmów do jakich doszło na kilkanaście godzin przed głosowaniem. Stawką za poparcie Niemki ma być „ważna” teka w nowo formowanej Komisji. Tak sugerują cytowani przez media przedstawiciele rządu, jak wicepremier Jacek Sasin czy rzecznik rządu Piotr Müller.

Morawiecki: Głosy PiS zadecydowały o wyborze von der Leyen

W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego, to głosy europosłów PiS przeważyły szalę i dzięki nim Ursula von der Leyen została wybrana na nową przewodniczącą Komisji Europejskiej. Zastąpi ona Jeana-Claude`a Junckera i będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Polska zreformuje politykę klimatyczną?

Od kilku tygodni w polskich mediach pojawiają się informację jakoby Warszawa była zainteresowana stanowiskiem ds. energii. Być może przyczyniła się do tego wiadomość przekazana na początku czerwca przez portal WysokieNapięcie.pl, wedle której uchodząca wówczas za jedną z faworytek w rywalizacji o schedę po Jeanie-Claudzie Junckerze, Dunka Margrethe Vestager zaoferowała polskiemu rządowi portfel komisarza ds. energii w zamian za poparcie w staraniach o posadę szefa Komisji. Jedynym warunkiem było wyznaczenie do objęcia stanowiska kobiety w imię damsko-męskiego parytetu.

W kontekście nominacji pojawiło się nazwisko aktualnej minister przemysłu i technologii. Za Jadwigą Emilewicz przemawiać miała znajomość języków, profesjonalizm oraz last but not least – sceptyczne podejście do węgla. Od czasu informacji WysokiegoNapięcia wiadomo, że Vestager nie będzie odpowiadała za tworzenie nowej Komisji Europejskiej, ale zarówno nazwisko Emilewicz, jak i ewentualna posada komisarza – jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych – ds. energii i klimatu pozostała w kręgu zainteresowań Warszawy.

Czy jest możliwa sprawiedliwa transformacja energetyczna bez… transformacji?

Jeżeli świat chce zatrzymać wzrost temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, nie ma innego wyjścia niż odchodzenie od węgla. Pytanie nie brzmi zatem czy dokonywać transformacji energetycznej, ale kiedy.
 

Mimo stale spadającego tempa wydobycia i konsumpcji węgla w ostatnich dekadach, węgiel …

Niekontrowersyjny kandydat?

Aspiracje rządu do objęcia teki spraw energii potwierdził cytowany wyżej Jacek Sasin w wywiadzie dla TVN24. Jednak przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wskazują ponadto na zainteresowanie sprawami gospodarki, jak rolnictwo, wspólny rynek czy handel. Taką informację przekazał w wywiadzie dla Rzeczpospolitej europarlamentarzysta PiS Zdzisław Krasnodębski.

Były wiceprzewodniczący PE zdradził także, że poza Emilewicz, szanse na nominacje mają inni ministrowie: Jerzy Kwieciński, szef resortu Inwestycji i Rozwoju oraz Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich. Wspomniana trójka uchodzi za apolitycznych specjalistów, których ewentualna nominacja – co podkreśla Krasnodębski – nie powinna spotkać się ze sprzeciwem nikogo w Parlamencie Europejskim, jak miało to miejsce w przypadku byłej premier Beaty Szydło, której kandydatura na przewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE została dwukrotnie odrzucona w głosowaniu mimo że Polka była jedyną kandydatką.

PE: Liberałowie odrzucają kandydatury PiS i Fideszu

Liberałowie z frakcji „Odnówmy Europę” zapowiadają zablokowanie kandydatów z Polski i Węgier, ubiegających się o nominację w komisjach w Parlamencie Europejskim. Powodem „nieprzestrzeganie europejskich wartości”. Tymczasem Beata Szydło kandyduje na szefową komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych.
 

 

Niedawno na łamach EURACTIV.pl dwóch …