Unia Europejska: Dziś pilne zebranie ws. nowego szczepu koronawirusa SARS-CoV-2

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, źródło: European Union/European Council

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, źródło: European Union/European Council

Dziś (w poniedziałek) o godz. 11:00 odbędzie się pilne spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej w sprawie nowej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 wykrytej w Wielkiej Brytanii.

 

 

Nowy wariant koronawirusa – szczep, znany jako VUI-202012/01 (może być nawet o 70 proc. bardziej zakaźny) – który szerzy się w Wielkiej Brytanii, był tematem niedzielnych konsultacji między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem.

Europa zawiesza loty z Wielką Brytanią

Francja i Niemcy chcą koordynować swoje działania na poziomie europejskim. Władze w Paryżu ogłosiły, że „bardzo uważnie” obserwują sytuację. Rząd Niemiec natomiast zawiesił o północy z niedzieli na poniedziałek loty pasażerskie z Wielkiej Brytanii do Niemiec.

“Niemiecka prezydencja w Radzie UE zaprosiła państwa członkowskie na pilne posiedzenie, które odbędzie się w poniedziałek o godz. 11. W porządku obrad jest koordynacja działań UE w odpowiedzi na wykrycie w Wielkiej Brytanii nowego szczepu koronawirusa”, poinformował na za pośrednictwem mediów społecznościowych Sebastian Fischer, rzecznik prasowy niemieckiej prezydencji w UE.

Tymczasem loty do Wielkiej Brytanii – jak pisaliśmy wczoraj – wstrzymało już kilka państw europejskich, w tym Belgia, Włochy i Holandia. Ze względów bezpieczeństwa loty do Polski z Wielkiej Brytanii zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek, poinformował w  nocy za pośrednictwem mediów społecznościowych rzecznik rządu Piotr Mueller.

Koronawirus: W części Anglii ścisły lockdown w okresie świątecznym. Kraje europejskie wstrzymują loty do Wielkiej Brytanii

Od dziś w Londynie i południowej oraz wschodniej Anglii obowiązują bardzo ścisłe obostrzenia przeciwepidemiczne czwartego stopnia. Na tym obszarze praktycznie niemożliwe będą spotkania ludzi z różnych gospodarstw domowych.

 

Nowy, czwarty poziom restrykcji obowiązywać będzie na obszarze zamieszkanym przez 2/3 mieszkańców Anglii, …

Za ponad 60 proc. nowych zakażeń w Londynie odpowiada nowy szczep

Przed kilkoma dniami brytyjskie laboratoria potwierdziły istnienie nowej odmiany koronawirusa. Ma być ona odpowiedzialna za wzrost liczby przypadków zakażeń w Anglii w ostatnim czasie.

Najnowsze dane wskazują, że szczep ten jest odpowiedzialny za 43 proc. nowych infekcji na południowym wschodzie kraju – wzrost do 59 proc. nowych przypadków we wschodniej Anglii i 62 proc w Londynie.

Naukowcy szacują jego zaraźliwość na 70 proc. wyższą niż w przypadku dotychczasowych odmian wirusa. Poza Wielką Brytanią przypadki zakażeń nową odmianą wykryto m.in. w Holandii i Danii.