Koronawirus: UE kupuje 100 mln dodatkowych dawek szczepionki. Coraz więcej dawek dociera do Polski

Unia Europejska, Komisja Europejska, pandemia, COVID19, szczepienia, BionTech, Pfizer

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w trakcie środowego (16 września) Orędzia o stanie UE. / Foto via twitter @vonderleyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że Unia Europejska zdecydowała o zakupieniu dodatkowych 100 mln dawek szczepionki firm BioNTech i Pfizer. Mają być dystrybuowane we wszystkich państwach członkowskich UE.

 

 

Komisja Europejska w 2020 r. podpisała umowę z firmami BioNTech i Pfizer na dostawę 200 mln szczepionek przeciwko COVID-19, z możliwością rozszerzenia o kolejne 100 mln dawek.

Komisja prowadzi negocjacje z koncernami farmaceutycznymi, które oferują zakup szczepionek na koronawirusa. W ten sposób Bruksela zapewnia dystrybucję dawek do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Atak terrorystyczny w Syrii. Zginęło co najmniej 28 żołnierzy / Europa i świat w skrócie

Atak został przeprowadzony prawdopodobnie przez bojowników Państwa Islamskiego.

Komisja zakupiła już 300 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer

„Postanowiliśmy zamówić dodatkowe 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer, która jest już stosowana do szczepień w całej UE. Będziemy mieć 300 mln dawek tej szczepionki, którą oceniono jako bezpieczną i skuteczną”, napisała we wtorek w mediach społecznościowych Ursula von der Leyen.

Szefowa KE zapewniła, że to nie ostatni zakup szczepionek na koronawirusa przez UE. „Wkrótce będzie więcej szczepionek”, dodała.

Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska zaaprobowały szczepionkę Pfizera i BioNtech 21 grudnia, by tuż po świętach Bożego Narodzenia rozpocząć pierwsze szczepienia we wszystkich krajach Unii. Zgoda dla szczepionki jest warunkowa. Jej producenci muszą prowadzić dalsze badania i informować o ich przebiegu.

UE kupiła też 160 mln dawek szczepionki Moderny, ale ten specyfik cały czas czeka na akceptację Europejskiej Agencji Leków.

Niemcy: Fatalna pomyłka. Osiem osób dostało pięciokrotną dawkę szczepionki

To jedno z kilku większych nieporozumień, jakie wynikły w Niemczech w związku z rozpoczęciem szczepień.

Szczepienia w UE i w Polsce

We wszystkich państwach Unii Europejskiej w niedzielę (w trzech krajach: Niemczech, Słowacji i na Węgrzech dzień wcześniej) ruszyły szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. W Polsce pierwszą osobą, która została zaszczepiona była Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA W Warszawie Alicja Jakubowska.

Oprócz niej w niedzielę zaszczepiono cztery inne osoby na SARS-CoV-2 – dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas.

W Polsce w pierwszej kolejności szczepione są osoby z grup priorytetowych, następnie wszyscy chętni, którzy od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin poprzez między innymi infolinię 989.

28 grudnia, w kolejnym transporcie do Polski dotarło 300 tys. dawek szczepionek, a więc szczepionki dla 150 tys. osób (do zyskania odporności potrzebne są dwa szczepienia wykonane na przestrzeni trzech tygodni).

Koronawirus. Premier: Szczepienia to nasza wspólna odpowiedzialność

W Polsce, podobnie jak w pozostałych państwach UE, 27 grudnia rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi.

#Szczepimy się

W styczniu do Polski według planów ma już trafić półtora miliona dawek. Wtedy też – 15 stycznia – rozpoczną się masowe szczepienia.

Rząd rozpoczął kampanię informacyjną #SzczepimySię. Rząd informuje, że do szczepienia przeciw SARS-CoV-2 kwalifikować będzie lekarz na podstawie badania i wywiadu z pacjentem. Szczepienia będą darmowe i dwudawkowe. Mają być dostępne dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić.

Pierwszymi dawkami w szpitalach węzłowych (tzw. etap zero) zaszczepione będą osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie, czyli pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Następnie do szczepień przystąpią pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60 lat w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Termin szczepienia będzie wyznaczany przez centralny system rejestracji, który będzie uwzględniał grafik punktów szczepień, które przystąpiły do programu.