Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych ostrzega przed fałszywymi szczepionkami na SARS-CoV-2

Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych ostrzega przed fałszywymi szczepionkami na SARS-CoV-2

Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych ostrzega przed fałszywymi szczepionkami na SARS-CoV-2 [Foto via pixabay [torstensimon]

Rządy krajów Unii Europejskiej powinny wystrzegać się pośredników oferujących fałszywe szczepionki przeciwko koronawirusowi, poinformowało w poniedziałek (15 lutego) biuro Europejskiego Urzędu do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

 

 

Unia Europejska zamierza zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji do końca lata br. Zadanie to może być trudne do zrealizowania. Kampanie szczepień w krajach członkowskich UE są opóźnione z powodu przerwy w dostawach preparatów przeciwko SARS-CoV-2.

Europejski Urząd do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych poinformował, że jest świadomy napływających doniesień o oszustach, chcących wykorzystać obecną sytuację pandemiczną. OLAF – jak informuje unijna agencja – ma wiedze o nieuczciwych pośrednikach, którzy oferują także fałszywe lub niezweryfikowane preparaty .

„To mistyfikacje zorganizowane w celu oszukania władz krajowych, które chcą przyśpieszyć tempo kampanii szczepień, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom” – napisała agencja w oświadczeniu.

OLAF poinformował, że rozszerza swoje dochodzenie w sprawie fałszywych produktów chroniących przed COVID-19, w celu zahamowania handlu szczepionkami pochodzącymi z nielegalnego importu, a także podrobionymi lekami.

Od rozpoczęcia dochodzenia w marcu ubiegłego roku, OLAF przyczynił się do zidentyfikowania ponad tysiąca podejrzanych operacji a także przejęcia 14 mln przedmiotów, w tym masek ochronnych bez odpowiednich certyfikatów lub fałszywych testów na SARS-CoV-2.