Koronawirus: Polska jednym z trzech państw UE z niesłabnącą epidemią 

Andrea Ammon z premierem Szwecji Stefanem Lofvenem, fot. ECDC [Twitter]

Andrea Ammon z premierem Szwecji Stefanem Lofvenem, fot. ECDC [Twitter]

Polska znalazła się wśród trzech państw UE, w których pandemia koronawirusa wciąż jeszcze nie słabnie – wynika z informacji przekazanych przez dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andreę Ammon. W zdecydowanej większości unijnych państw unijna agencja zaobserwowała jednak wyraźny spadek zakażeń.

 

“Ten wirus nie zniknie w najbliższym czasie” – uprzedziła Andrea Ammon europosłów komisji środowiska zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego. “Musimy sprostać oczekiwaniom ludzi” – dodała.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Bułgaria jedynym państwem UE z rosnącą liczbą zakażeń

Jedynym państwem członkowskich Unii, w którym pandemia przybiera na sile jest Bułgaria, natomiast w Polsce, podobnie jak w Rumunii, Szwecji i nienależącej już do UE Wielkiej Brytanii, liczba zakażeń koronawirusem w ostatnich 14 dniach utrzymuje się na stabilnym poziomie. Dynamika rozprzestrzeniania się wirusa w naszym kraju na razie nie spadła na tyle, by móc twierdzić, że COVID-19 jest w odwrocie.

Skuteczne działania władz

W ocenie Andrei Ammon działania podjęte przez władze różnych państw są skuteczne. Jak powiedziała w poniedziałek (4 maja) w PE, ograniczenie wychodzenia z domów i wprowadzenie obowiązku utrzymywania dystansu społecznego, od ósmego kwietnia zmniejszyły rozprzestrzenienie się wirusa niemal o połowę, bo o 45 proc.

“Wydaje się, że ta wstępna fala zakażeń minęła już punkt szczytowy i mamy w tej chwili spadek w większości państw UE” – przekazała europosłom. Szefowa ECDC zastrzegła przy tym, że dane, które jej instytucja otrzymuje od państw członkowskich, zależą od sposobu przeprowadzania testów. Przypomniała także, że na początku pandemii nie było wystarczającej ilości materiałów do przeprowadzania testów w odpowiedniej skali.

Koronawirus: Jak radzi sobie gospodarka Bułgarii?

Prognozy gospodarcze nie są optymistyczne

Niebezpieczne domy opieki nad starszymi osobami i problem dzieci

Ammon przyznała też, że pandemia mocno dotknęła wiele ośrodków opieki nad osobami starszymi. “Proporcja zgonów w tego rodzaju instytucjach w niektórych państwach przekracza 50 proc. ogólnej liczby przypadków śmiertelnych” – poinformowała. Szefowa ECDC odniosła się również do odnotowanej większej liczby dzieci, które trafiały na oddziały intensywnej terapii w Wielkiej Brytanii i kilku innych państwach.

Przyznała, że nie wiadomo, jaki może być związek między COVID-19 i chorobą Kawasakiego u dzieci. “To może być ewentualna długoterminowa konsekwencja innych infekcji” – przypuszcza. Ammon dodała, że wciąż nie jest jasne, czy ludzie, u których stwierdzono przeciwciała po przechorowaniu COVID-19 mają odporność na koronawirusa.

Maseczki bardziej szkodzą niż pomagają?

Szefowa unijnej agencji zwróciła ponadto uwagę, że zwykłe maseczki chirurgiczne czy bawełniane nie chronią przed koronawirusem, a skuteczne są jedynie te specjalistyczne, typu FFP2 i FFP3. “Nie ma zbyt wielu dowodów na to, jak noszenie masek może przyczyniać się do zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa” – podkreśliła.

Ostrzegła przy tym, że te zwykłe maseczki mogą wręcz zwiększać ryzyko infekcji, bo noszący je ludzie częściej niż zwykle dotykają twarzy poprawiając zsuwający się z ust i nosa materiał. Zdaniem Ammon maski nie powinny być jedynym środkiem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 , a jedynie dodatkowym narzędziem wykorzystywanych w tym celu.

Unijna agencja ds. zapobiegania i kontroli chorób

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób analizuje i interpretuje dane z państw członkowskich UE dotyczące 52 chorób zakaźnych przy pomocy europejskiego systemu nadzoru. W ostatnim czasie prace tej agencji skupiają się na koronawirusie SARS-CoV-2. Z danych ECDC wynika, że na świecie odnotowano już niemal 3,5 mln zakażeń, a ponad ćwierć miliona chorych na COVID-19 zmarło.