Koronawirus: Komisja Europejska włącza się do wyścigu po szczepionkę

Komisja Europejska przedstawiła strategię przyspieszenia opracowania, produkcji i dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Komisja Europejska przedstawiła strategię przyspieszenia opracowania, produkcji i dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi. / Zdjęcie via unsplash.

Komisja Europejska przedstawiła strategię przyspieszenia opracowania, produkcji i dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi. Na realizację strategii zarezerwowano ponad 2 mld euro. „Celem jest zapewnienie dawek dla obywateli wszystkich krajów UE”, przekonuje Komisja.

 

 

Podczas środowej (17 czerwca) prezentacji strategii przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że znalezienie szczepionki i zapewnienie dostępu do niej jest jednym z głównych celów Unii w tym momencie. „Tylko współpracując możemy zwiększyć nasze szanse na sukces”, podkreśliła szefowa Komisji.

„Musimy mieć pewność, że w przypadku wynalezienia szczepionki żadne inne państwo nie zablokuje dostaw do państw Unii. Najlepszą gwarancją jest produkcja na terenie UE”, przekonywano w środę w Brukseli.

Komisja Europejska: Szczepionka dla wszystkich

Strategia opiera się na mandacie, jakiego w piątek (12 czerwca) udzielili KE unijni ministrowie zdrowia. Dzięki niemu KE otrzymała możliwość prowadzenia negocjacji w imieniu państw członkowskich wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa.

Bruksela przekonuje, że chce uniknąć w ten sposób sytuacji, gdy bogatsze kraje Unii będą w stanie zapewnić sobie dostęp do szczepionki, podczas gdy do mniej zamożnych dotrze ona w późniejszym terminie. „Uniknięcie nierównej dystrybucji powinno być naszym priorytetem”, powiedziała Ursula von der Leyen.

Tylko w ostatnich kilku dniach Francja i Niemcy poinformowały o zainwestowaniu kilkuset mln euro w firmy biotechnologiczne – Sanofi i CureVac – które pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Ponadto w sobotę (12 czerwca) poinformowano o zawarciu umowy przez giganta farmaceutycznego AstraZenecę z European Inclusive Vaccines Alliance na dostarczenie nawet 400 mln dawek eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa.

Porozumienie utworzone przez Francję, Holandię, Niemcy i Włochy ma odebrać do końca 2020 r. szczepionkę testowaną przez Uniwersytet w Oxfordzie. Porozumienie ma na celu udostępnienie szczepionki innym krajom europejskim, które chciałyby wziąć w nim udział. Koszty przedsięwzięcia zostaną zrekompensowane przez finansowanie ze strony rządów.

Decyzja czwórki krajów spotkała się z krytyką m.in. belgijskiej minister zdrowia. Maggie De Block uznała za „nieuzasadnione”, że cztery państwa członkowskie UE negocjują zakup około 400 mln dawek brytyjsko-szwedzkiej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 poza inicjatywą wspólnych zamówień uruchomioną przez Komisję Europejską.

Francja: Miliony na szczepionkę i zapowiedź niezależności technologicznej

Francja jest kolejnym europejskim krajem po Niemczech, który zapowiedział wsparcie dla firmy biotechnologicznej ze Starego Kontynentu.

Miliardy na szczepionkę

I chociaż sojusz czwórki państw jest otwarty na inne kraje, to Unia zamierza poprzez wspólną koordynację negocjacji i zakupów z firmami farmaceutycznymi uniknąć dzielenia krajów członkowskich.

Unijna strategia opiera się na dwóch filarach. W ramach pierwszego planuje się zabezpieczenie produkcji szczepionek w UE oraz zapewnienie wystarczających dostaw dla państw członkowskich. Ma być to osiągnięte przez wcześniejsze umowy zakupu z producentami za pośrednictwem unijnego instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych.

Komisja podpisze w imieniu państw członkowskich umowy z poszczególnymi producentami. W zamian za prawo zakupu określonej liczby dawek unijna egzekutywa zamierza sfinansować część kosztów początkowych producentów. Finansowanie zostanie uznane za zaliczkę na poczet opracowania szczepionki, które faktycznie zostaną zakupione przez państwa członkowskie. Bruksela chciałaby tą drogą nabyć 300-600 mln dawek szczepionki.

Środki mają pochodzić w przeważającej większości z Instrumentu Wsparcia Kryzysowego opiewającego na 2,7 miliardów euro. Dostępne mają być też pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Niemcy inwestują setki mln euro w CureVac – firmę, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa

Dzięki kwocie 300 mln euro niemiecki rząd nabędzie pakiet 23 proc. udziałów. w firmie biotechnologicznej CureVac.

Ryzyko niepowodzenia jest duże

A co jeśli proces produkcji zakończy się niepowodzeniem? Z informacji z KE wynika, że przy podejmowaniu decyzji o tym, które firmy dostaną finansowanie, będą brane różne kryteria dotyczące m.in. rzetelności podejścia naukowego, zastosowanej technologii czy szybkości dostaw na dużą skalę. Liczyć się będą ponadto koszty, podział ryzyka, odpowiedzialność, zasięg różnych technologii oraz możliwości rozwoju zdolności produkcyjnych w UE.

Komisja przyznaje, że istnieje ryzyko niepowodzenia, lecz jest ono wkalkulowane w proces. Według informacji ekspertów KE próby kliniczne kończą się powodzeniem w 20-40 proc. przypadków. „W razie niepowodzenia, należy pogodzić się ze stratą, tak jak robią to firmy farmaceutyczne”, przekonywano w środę w Brukseli.

149 firm biotechnologicznych i instytutów z całego świata – w tym 45 z Europy – pracuje nad znalezieniem szczepionki przeciwko kronawirusowi.