Konfrontacja Rzymu z Brukselą trwa dalej

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący do spraw euro i dialogu społecznego

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący do spraw euro i dialogu społecznego; Źródło: Komisja Europejska

Komisja Europejska zdecydowała o odrzuceniu projektu włoskiego budżetu na 2019 r. Rząd w Rzymie musi teraz przedstawić nową propozycję w ciągu trzech tygodni. Komisja grozi Włochom również objęciem procedurą nadmiernego deficytu.

 

„Dziś po raz pierwszy w historii Komisja Europejska została zmuszona poprosić kraj strefy euro o zmianę projektu budżetu. Nie widzieliśmy innej możliwości niż zwrócić się o to do włoskiego rządu” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. strefy euro Valdis Dombrovskis.

Odrzucenie propozycji włoskiego budżetu jest bezprecedensowe. Do tej pory KE nie zdecydowała się jeszcze nigdy na odesłanie do żadnej stolicy propozycji budżetu do poprawki.

Uwagi Komisji Europejskiej

W zeszłym tygodniu Komisja wysłała oficjalny list do włoskiego ministra finansów, wyrażając w nim swoje niezadowolenie z przesłanego przez ten kraj projektu budżetu. Bruksela już wcześniej informowała, że projekt włoskiego budżetu może być niezgodny z unijnym Pakietem Stabilności i Wzrostu.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego: Włoski rząd prowadzi kraj ku katastrofie

Tworząca rząd Giuseppe Contego koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd nie zdaje sobie sprawy z „ogromnych szkód, jakie wyrządza Włochom” – powiedział w sobotę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Oświadczył, że jego ugrupowanie jest gotowe do nowych wyborów na Półwyspie …

W przesłanym przez rząd w Rzymie do KE projekcie zapisano podniesienie deficytu z 1,8 proc. PKB w 2018 roku do 2,4 proc. w 2019. Komisja uznała to za wycofanie się z wcześniejszych zobowiązań.  W przyjętej wczoraj (23 października) opinii KE dała Włochom trzy tygodnie na przedstawienie korekty budżetu na 2019 rok.

Największe zadłużenie w strefie euro

Wiceprzewodniczący KE zauważył, że dług (jeden z największych na świecie) odpowiadał obciążeniu w 2017 r. 37 tys. euro na obywatela Włoch. „Koszt obsługi włoskiego długu jest jednym z najwyższych w Europie. W zeszłym roku Włochy wydały mniej więcej tyle samo na obsługę długu co na edukację” – podkreślił Valdis Dombrovskis.

Rzymowi grozi też objęcie procedurą nadmiernego deficytu ze względu na wysoki dług publiczny, wynoszący ponad 130 proc. PKB. Sytuacja była tolerowana przez KE ze względu na niezbyt wysoki deficyt, ale prowokacyjne działania rządu w Rzymie sprawiły, że Komisja zapowiedziała możliwość zmiany swojej decyzji w tej sprawie.

Rzym tłumaczy i broni

Minister finansów Włoch Giovanni Tria w poniedziałkowym liście zapewniał KE, że projekt budżetu nie niesie ze sobą zagrożeń dla stabilności w kraju oraz innych państwach UE.

Kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej doprowadzi do zawieszenia Fideszu w EPL?

Alexander Stubb, jeden z kandydatów EPL na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej,  w trakcie swojego wystąpienia inaugurującego kampanię, zapowiedział zdecydowaną walkę z  nieliberalnym skrzydłem wewnątrz frakcji, twierdząc, że nie toleruje naruszania podstawowych wartości wyznawanych przez partie tworzące chadecką grupę w Parlamencie Europejskim.
 

W …

„Wyjaśnienia jakie otrzymaliśmy wczoraj, nie były na tyle przekonujące, żeby zmienić nasze wcześniejsze wnioski dotyczące poważnego odejścia Włoch od rekomendacji Rady. Rzym idzie świadomie przeciwko przyjętym wcześniej zobowiązaniom” – powiedział Dombrovskis.

„Nie poddamy się, wiemy, że podążamy właściwą drogą. Wiemy, że jesteśmy ostatnim bastionem broniącym praw socjalnych Włochów i dlatego ich nie zawiedziemy. Wiemy, że gdybyśmy się poddali, doprowadzilibyśmy do powrotu ekspertów działających na rzecz banków” – tak włoski wicepremier Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd skomentował wtorkową decyzję Komisji Europejskiej.

,,To nieprawda, że nasz budżet jest antyeuropejski. To narracja, którą chcą powtarzać ludzie w Parlamencie Europejskim i innych instytucjach europejskich” – powiedział niedawno Di Maio. ,,Przygotowany przez nas budżet pozytywnie wpłynie na Włochy i Europę. Nasze państwo jest silne, dług zaś do wytrzymania. Mamy solidne fundamenty i od lat wypracowujemy nadwyżkę. To nie są moje dane, ale raporty JP Morgan” –wyjaśnił włoski wicepremier

Zmniejszyć dług

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici zapewniał, że Komisja nie chce podawać w wątpliwość priorytetów polityków rządzących we Włoszech. „To włoski rząd ma legitymację do tego, żeby rządzić krajem i wyznaczać priorytety, czy to jeśli chodzi o walkę z ubóstwem, czy uruchamianie inwestycji” zaznaczył Moscovici.

Włochy: Przyjazny migrantom burmistrz nie ma wstępu do swojego miasta

Burmistrz miasteczka Riace w południowych Włoszech jest oskarżony o to, że poprzez aranżowanie małżeństw umożliwiał migrantom uzyskanie pozwolenia na pobyt w kraju. Spędził w związku z tym zarzutem dwa tygodnie w areszcie domowym. Teraz musi opuścić swoje miasteczko. Natomiast inny …

Dodał, że Komisję martwi jednak wpływ polityki budżetowej na społeczeństwo. Zwrócił uwagę, że wysokość odsetek za dług publiczny, jakie Włochy musiały zapłacić w 2017 r., równała się 65 mld euro, czyli 1 tys. euro na osobę.  „Zmniejszanie wielkości tego długu musi być priorytetem Włoch” – zaznaczył Moscovici.

Kraje strefy euro są zobowiązane do przedstawiania KE projektów swoich budżetów każdego roku do 15 października. Są one oceniane, żeby zapewnić koordynację polityki gospodarczej w krajach strefy, a także pod kątem przestrzegania unijnych zasad. Jeśli KE stwierdzi, że któryś projekt znacząco odbiega od zobowiązań wynikających z Paktu Stabilności i Wzrostu, może go odesłać do korekty.