Komisja odracza wizję nowej UE

Berlaymont - brukselska siedziba Komisji Europejskiej// Źródło: KE

Berlaymont - brukselska siedziba Komisji Europejskiej// Źródło: KE

Komisja Europejska miała przedstawić w marcu swoją wizję nowej Europy. Plany te zostały jednak odłożone na grudzień br., dowiaduje się EurActiv.

 

25 marca br. przypada 60. rocznica podpisania Traktatów rzymskich. Stworzyły one Europejską Wspólnotę Gospodarczą między Belgią, Francją, Holandią, Luksemburgiem, Niemcami i Włochami, która przez kolejne dekady wyewoluowała w obecną Unię Europejską.

Biorąc pod uwagę rocznicę, jak również wydarzenia ostatnich lat – m.in. kryzys gospodarczy i brytyjską decyzję o opuszczeniu UE – Komisja Europejska zamierzała przedstawić swoją wizję przyszłości Unii. Biała księga z propozycjami KE miała zostać opublikowana w marcu, najprawdopodobniej po Radzie Europejskiej 9-10 marca.

Opóźnienie

Wczoraj (22 lutego) Komisja dyskutowała o publikacji na cotygodniowym spotkaniu. Zgodnie z dokumentami KE, do których dotarliśmy, Komisja traktuje publikację białej księgi jako „początek procesu refleksji nt. przyszłości liczącej 27 członków UE”.

Bruksela spodziewa się, że ów „proces refleksji” zajmie większą część roku. Jego „kulminacja” i przedstawienie „pierwszych wniosków” ma przypaść na grudzień br., na spotkanie Rady Europejskiej zaplanowane na 14 i 15 grudnia br.

Zgodnie ze źródłami EurActiv, w trakcie prac nad wnioskami przewodniczący KE Jean-Claude Juncker chce przede wszystkim utrzymać wspólnotę 27 państw członkowskich i nie dopuścić do kolejnych exitów – wyjść z UE. Chce to osiągnąć przez znalezienie dla nich nowej tożsamości.

Pięć refleksji

Przez wiosnę i lato Komisja ma opublikować pięć „dokumentów do refleksji”, które będą analizowały różne aspekty przyszłości i funkcjonowania UE.

Pierwszy dokument będzie poświęcony kwestiom społecznym i zakończyć się ma publikacją propozycji dotyczącej Europejskiego Filaru Praw Społecznych. Jego wydanie jest spodziewane na 24 kwietnia.

Następny poświęcony będzie sprawom globalizacji i wykorzystaniu tego zjawiska na korzyść Europy, zaplanowany na połowę maja. KE chce zdążyć z publikacją przed szczytem G7 (26-27 maja).

Następne dwa raporty poświęcone będą kwestiom instytucjonalnym wewnątrz UE. Trzeci dokument będzie się skupiał na przyszłości unii gospodarczo-walutowej, korzystając z wniosków raportu pięciu przewodniczących. Spodziewany jest na koniec maja.

>> Czytaj więcej o raporcie

Kolejny raport, planowany na początek czerwca, skupi się na propozycjach pogłębienia współpracy obronnej w ramach Unii. Mimo że propozycje te pojawiały się od czasu do czasu w przeszłości, obecna perspektywa wyjścia Wlk. Brytanii nadała im nowego pędu – do tej pory to właśnie Londyn gromadził wokół siebie przeciwników zacieśniania współpracy w tej dziedzinie.

Ostatni raport spodziewany jest na koniec czerwca. Skupi się on na sektorze finansowym – czyli sektorze, w którym Brexit może wywołać duże zmiany, biorąc pod uwagę ogromną rolę Londynu i Wlk. Brytanii w tym sektorze.