Komisja Europejska za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do UE

komisja-europejska-ukraina-mołdawia-gruzja-wojna-rosja-ursula-von-der-leyen

Na zdjęciu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. / Foto via EC - Audiovisual Service [Pedro Costa Gomes]

Ukraina otrzymała pozytywną opinię od Komisji Europejskiej w sprawie statusu kandydata do Unii Europejskiej – ogłosiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Pozytywna opinia została wydana także dla Mołdawii.

 

Webinarium EURACTIV.pl: Wyzwania energetyczne Polski, Niemiec i Czech


 

„Ukraina od ośmiu lat zbliża się do wartości i standardów unijnych, wdrożyła już ok. 70 proc. wspólnotowego dorobku prawnego”, powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Ukraina podąża w dobrym kierunku

„Komisja Europejska zaleca Radzie Europejskiej, by Ukraina otrzymała status kraju kandydującego do Unii”, podkreśliła Ursula von der Leyen na piątkowej konferencji prasowej.

Dodała, że przyłączenie się Ukrainy do Wspólnoty można nastąpić pod pewnymi warunkami i po „zbliżeniu się do wartości i standardów” unijnych.

„Ukraina podąża w kierunku pełnej demokracji, mimo tej wojny radzi sobie w zakresie administracji publicznej, z którą współpracujemy. Wiemy, że osiągnięto bardzo dużo w kierunku decentralizacji i nadaniu regionalnym władzom większych uprawnień”, zwróciła uwagę przewodnicząca KE.

Według Ursuli von der Leyen system wyborczy jest „wolny i demokratyczny”, zaś społeczeństwo obywatelskie „jest aktywne”. „Gospodarkę oceniamy oczywiście przed momentem rozpoczęcia wojny. I wtedy wskaźniki były wspaniałe, więc to dobrze rokuje na przyszłość”, zaznaczyła.

Europosłowie chcą zablokować środki na inwestycje w gaz i energetykę jądrową

Dwie komisje Parlamentu Europejskiego nie chcą się zgodzić na unijne inwestycje w gaz oraz atom i uznanie ich za „zielone” w transformacji energetycznej.

Gruzja musi poczekać

Komisja Europejska wydała również pozytywną opinię dla Mołdawii. W przypadku Gruzji muszą zajść jeszcze dalej idące zmiany, by kraj ten mógł otrzymać status kraju kandydującego. Ostateczna decyzja wymaga jednomyślności 27 szefów państw i rządów UE.

„W przypadku Mołdawii, Komisja Europejska stwierdza, że kraj ten ma solidne podstawy do osiągnięcia stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości; polityka makroekonomiczna była prowadzona racjonalnie i poczyniono postępy we wzmacnianiu sektora finansowego i otoczenia biznesowego, ale kluczowe reformy gospodarcze nadal nie zostały podjęte. Kraj ten stworzył solidną podstawę do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE”, powiedziała von der Leyen.

Pomoc zamiast członkostwa? Portugalia odradza pośpiech ws. akcesji Ukrainy do UE

Najlepsze, co UE może w tej chwili dać Ukrainie, to doraźne wsparcie w duchu unijnej jedność UE, uważa premier António Costa.

Ukraina w UE: Wsparcie od Niemiec, Francji i Włoch

Przypomnijmy, że przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii, którzy w czwartek przybyli do Kijowa wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, że status kraju kandydującego do UE dla Ukrainy może przynieść pokój Europie.

“Ukraińcy zasłużyli, żeby otrzymać ten status”, podkreślił. Zwrócił przy tym uwagę, że wejście kraju do Unii Europejskiej popiera większość Ukraińców i obecnie jest to najwyższy odsetek w historii.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeniski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej 28 lutego 2022. Rada Europejska rozpatrzy wniosek dotyczący uzyskania statusu kandydata członkostwa w Unii Europejskiej na posiedzeniu w dniach 23-24 czerwca.