Komisja Europejska zakupi dodatkowe 300 mln szczepionek przeciwko SARS-CoV-2

brexit, Wielka Brytania, Komisja Europejska, Unia Europejska, Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Foto via [Twitter @vonderleyen]

Komisja Europejska zakupiła od firmy Pfizer-BioNTech dodatkowo 300 mln dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, poinformowała dziś (8 stycznia) przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

 

 

Zamówienie jest zwieńczeniem rozmów z firmą farmaceutyczną, o którym informowano kilka dni temu.

„Uzgodniliśmy z BioNTechem i Pfizerem rozszerzenie kontraktu o nowe porozumienie, dzięki któremu możemy kupić dodatkowo 300 mln dawek szczepionki. Innymi słowy, to pozwoli nam podwoić liczbę dawek szczepionki Pfizer/BioNTech. Jestem szczególnie zadowolona, że 75 mln dawek z tego zamówienia będzie dostępne w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w III i IV kwartale”,  powiedziała szefowa KE na piątkowej konferencji prasowej.

„W umowach z firmami zabezpieczyliśmy więcej dawek szczepionek, niż potrzeba, aby zaszczepić całą europejską populację. Mamy zakontraktowane 2,3 mld dawek”, dodała von der Leyen.

„Umowy z firmami w sprawie szczepionek negocjujemy jako 27 państw członkowskich; żaden kraj UE na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle, ani zawierać równolegle umów”, podkreśliła.

Decyzja KE to także ciąg dalszy planu pozyskiwania szczepionek. Dwa dni temu Komisja Europejska zdecydowała o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 firmy Moderna.

W środę (6 stycznia) Europejska Agencja Leków (EMA), czyli organ zatwierdzający w UE produkty medyczne, autoryzowała do użytku szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2 opracowaną przez amerykański koncern Moderna. KE jeszcze tego samego dnia zatwierdziła tę decyzję.

Z kolei w poniedziałek (4 stycznia) Komisja poinformowała, że prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki – to o realizacji tego kontaktu poinformowano dziś. Zatwierdzonej w UE niecałe trzy tygodnie temu szczepionki Pfizer-BioNTech KE zakupiła 300 mln dawek – najpierw 200 mln, a potem 100 mln.

Większość państw członkowskich (w tym Polska) już ją podaje – głównie personelowi medycznemu w ramach tzw. zerowego etapu szczepień. Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki ma zostać zakończona w Unii Europejskiej do września br.

Komisja negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożliwiając tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.

Zdecydowanym światowym liderem szczepień – pod względem liczby dawek podanych na 100 mieszkańców – jest Izrael, gdzie według danych z 5 stycznia zaszczepiono już 1,48 mln. A jak na tym tle wypada Polska i inne państwa UE? Po odpowiedź zapraszamy poniżej. ⇓⇓⇓

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?