Unia Europejska: Szczepionka na koronawirusa jednocześnie dla wszystkich państw członkowskich

Unia, Europejska, koronawirus, pandemia, COVID-19, Charles Michel

Jak powiedział późnym wieczorem w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel (na zdj.), żaden z przywódców nie miał wątpliwości, że sytuacja w Unii Europejskiej jest bardzo poważna. / Foto via twitter [@eucopresident]

Unijni przywódcy zgodzili się w czwartek wieczorem, że Unia Europejska potrzebuje adekwatnego rozdziału szczepionek i szybkich testów na obecność wirusa. Komisja Europejska zapowiedziała też 220 mln euro na transport pacjentów między krajami.

 

Jak powiedział późnym wieczorem w czwartek (29 października) na konferencji prasowej w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel, żaden z przywódców nie miał wątpliwości, że sytuacja w Unii Europejskiej jest bardzo poważna.

Charles Michel: Będzie lepsza koordynacja podróży między krajami UE

Michel poinformował, że przywódcy dyskutowali m.in. o tym, jak osiągnąć porozumienie w sprawie wzajemnego uznawania i wykorzystywania szybkich testów identyfikujących COVID-19, co ma pozwolić na łatwiejsze przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii. Prace nad tą kwestią mają być kontynuowane.

To ważna inicjatywa, ponieważ opieka zdrowotna znajduje się w wyłączonych kompetencjach państw członkowskich, dlatego UE może próbować koordynować inicjatywy mające na celu opanowanie pandemii koronawirusa.

Liderzy dyskutowali też o potencjalnych, przyszłych szczepionkach. „Zgodziliśmy się, aby zagwarantować sprawiedliwy podział szczepionek między państwami członkowskimi w przypadku umów podpisanych przez Komisję i tych, które, mamy nadzieję, zostaną podpisane w nadchodzących tygodniach”, powiedział Michel.

Poruszono też temat logistyki dostaw szczepionek i właściwej komunikacji skierowanej do społeczeństw.

Ursula von der Leyen: Nie zapomnijmy o współpracy

Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała, że rozprzestrzenianie się wirusa przytłoczy unijne systemy opieki zdrowotnej, jeśli kraje nie będą działać natychmiast. „Sytuacja zdrowotna w Unii Europejskiej jest bardzo poważna. Rośnie liczba infekcji, hospitalizacji oraz ofiar śmiertelnych, na szczęście nie tak szybko, ponieważ dziś rozumiemy lepiej, jak zajmować się pacjentami z COVID-19 i chorobą”, mówiła. Dlatego – jak wskazała – rośnie znaczenie współpracy między państwami członkowskimi.

Przekazała, że Komisja Europejska udostępni 220 mln euro, aby umożliwić transport pacjentów chorych na COVID-19 między państwami członkowskimi, jeśli będzie taka potrzeba.

Ursula von der Leyen zapowiedziała też uruchomienie platformy umożliwiającej współpracę specjalistów, którzy doradzają rządom krajowym oraz ekspertów doradzających Komisji Europejskiej. Jak tłumaczyła von der Leyen poprosili o to naukowcy pracujący na poziomie krajowym, by lepiej wymieniać się doświadczeniami i ujednolicić doradztwo dla rządów Unii Europejskiej. „W ten sposób będziemy uczyć się od siebie, co działa i będziemy unikać wykluczających się i wprowadzających zamieszanie przekazów”, powiedziała.

Siedem państw członkowskich zaskarżyło do TSUE pakiet drogowy

Jakie przepisy tzw. pakietu mobilności kwestionują państwa UE, w tym Polska?

KE: Szczepionka jednocześnie dla wszystkich państw UE

Komisja ma też pracować nad zatwierdzeniem na poziomie unijnym szybkich testów antygenowych. „To umożliwi nam ustanowienie optymalnego zestawu dla różnych form testów i wzajemnego uznawania rezultatów testów w Unii Europejskiej”.

„To ważne przy niezbędnych podróżach”, podkreśliła von der Leyen. W planach jest ponadto uruchomienie w listopadzie pilotażowego programu dotyczącego europejskiego formularza lokalizacyjnego dla pasażerów i wprowadzenie go w całej UE przed końcem roku. Dzięki niemu możliwe ma być śledzenie trasy i kontaktów osoby, która okazałaby się zakażona SARS-CoV-2.

Szefowa Komisji Europejskiej mówiła też, że kierowana przez nią instytucja, po podpisaniu trzech wstępnych umów na przyszłe szczepionki, przygotowuje się do podpisania kolejnych czterech porozumień z firmami farmaceutycznymi. „Państwa członkowskie dostaną szczepionki w tym samym czasie i pod tymi samymi warunkami w oparciu o ich wielkość populacji”, zaznaczyła.

Jeden z przedstawicieli Komisji Europejskiej w rozmowie z agencją Reurera przyznał, że ” nie będzie wystarczających dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 dla całej populacji przed końcem 2021 r.”. Przedstawiciel KE jest pewien, że dostarczenie szczepionki wszystkim mieszkańcom Unii Europejskiej będzie możliwe dopiero w 2022 r.