Komisja Europejska apeluje o pełne otwarcie granic w strefie Schengen

Komisja Europejska apeluje o pełne otwarcie granic w strefie Schengen.

Ylva Johansson, unijna komisarz odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne / Zdjęcie via flickr.com @European Parliament licencja (CC BY 2.0)

Komisja Europejska apeluje o pełne otwarcie granic w strefie Schengen. Polska należy do tych państw członkowskich, które nie zadeklarowały daty zniesienia ograniczeń na granicach. Jednak w Unii nie brakuje przykładów prowadzenia mniej restrykcyjnej polityki granicznej.

 

 

Komisja Europejska chciałaby, aby państwa członkowskie w pełni otworzyły granice w strefie Schengen do końca czerwca. Bruksela apeluje do poszczególnych krajów Unii o planowaniue daty przywrócenia możliwości podróży na zasadach sprzed pandemii. Miałyby one być możliwe po skończeniu z kontrolami na granicach wewnętrznych Wspólnoty, mówi Ylva Johansson, komisarz odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne. 

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Johansson: Kraje członkowskie zareagowały zbyt gwałtowanie

W piątek (5 czerwca) komisarz Johansson zwróciła się podczas wideokonferencji do ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich o zniesienie wszelkich kontroli na granicach wewnętrznych państw członkowskich. Bruksela chciałaby, by zasady sprzed pandemii wróciły od 1 lipca br. 

Komisja Europejska przekonuje, że przy powszechnej poprawie sytuacji epidemiologicznej w Europie, środki zaradcze w postaci zamknięcia granic nie są już najskuteczniejszą metodą walki z koronawirusem. Komisja przekonuje, że wady obecnego rozwiązania przeważają nad zaletami: skutkami ekonomicznymi oraz społecznymi związanymi z separacją rodzin.

Komisja zwraca uwagę, że zamknięcie granic w obecnym etapie szkodzi fundamentom projektu europejskiego w związku z ograniczeniem jednego z jego filarów: swobodnego przepływu osób. W rozmowie z dziennikiem „El Pais”, Johansson przyznała, że kraje członkowskie zareagowały zbyt gwałtowanie decydując się na zamknięcie granic.

Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwarcie granic w UE

Komisja Europejska chciałaby przynajmniej częściowo uratować sezon turystyczny w Europie. Jakie są rekomendacje dla państw członkowskich?

Granice w Unii: Kto czeka ze zniesieniem restrykcji?

W UE znaczna większość państw utrzymuje kontrole na granicach. Jak dotąd kilka z nich, w tym m.in Słowenia i Szwecja, nie przeprowadzają takich kontroli. Pięć kolejnych, w tym m.in. Francja i Niemcy, chce 15 czerwca zrobić to samo. Inne, jak Austria czy Czechy otwierają swe granice stopniowo. Wiedeń zniósł już kontrole na przejściach granicznych z wszystkimi państwami sąsiednimi z wyjątkiem Włoch. Taka decyzja wywołała ostry sprzeciw Rzymu, a Luigi Di Maio, szef dyplomacji tego kraju, napisał w oświadczeniu, że „Włochy nie są lazaretem”.

W piątek (5 czerwca) o 12:00 Czechy zniosły ograniczenia dotyczące podróży do Austrii, Niemiec i Węgier. Poinformował o tym w czwartek premier tego kraju Andrej Babiš. Granicę ze Słowacją Czesi otworzyli całkowicie o północy ze środy (3 czerwca) na czwartek. Od 15 czerwca w Czechach będzie funkcjonował system tzw. świateł drogowych, określający poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego innych państw.

Czesi podzielili wszystkie kraje w ramach trzech grup: czerwonejżółtej i zielonej. Listę opracowano na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Polskę zakwalifikowano do grupy krajów bezpiecznych.

Czechy: Polska bezpieczna epidemiologicznie?

Rząd określił poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego innych państw. W jakiej grupie znalazła się Polska?

Grecja zaprasza na wakacje

Granice z sąsiadami otworzyły także Węgry. Od piątkowego (5 czerwca) poranka obywatele Austrii, Czech, Słowacji i Węgier mogą podróżować między swoimi krajami bez żadnych ograniczeń. Przez ostatnie dni przekraczając węgierską granice należało przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa oraz opuścić kraj w ciągu 48 godzin. Węgrzy nie zamierzają poprzestać na wymienionych państwach. W najbliższych dniach planowane są porozumienia z Niemcami i Chorwacją.

Do otwarcia granic szykują się także inne państwa. Dania chciałaby od połowy miesiąca przyjmować turystów z sąsiednich krajów: Niemiec, Norwegii, ale już nie ze Szwecji. Powodem jest sytuacja epidemiologiczna w tamtym kraju. Przed kilkoma dniami główny epidemiolog Szwecji prof. Anders Tegnell przyznał się do błędów w walce z koronawirusem. Podczas gdy w Szwecji przybywa dziennie po około 1 tys. nowych zakażeń, w innych krajach nordyckich jest to nie więcej niż kilkadziesiąt nowych zakażeń.

Inną taktykę przyjęła Grecja. do 15 czerwca wszyscy przyjezdni, niezależnie od narodowości, są zobligowani do poddania się obowiązkowo testowi na koronawirusa i spędzenia nocy w wyznaczonym hotelu. Jeśli wynik testu będzie negatywny, odbędą oni siedmiodniową kwarantannę, a jeśli pozytywny – 14-dniową, pod nadzorem. Po 15 czerwca obowiązek ten będzie dotyczył tylko pasażerów przybywających z lotnisk uznanych za niebezpieczne pod względem epidemicznym przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

Kiedy Grecja otworzy granice dla Polaków?

Z obowiązkową kwarantanną czy bez? Na jakich zasadach turyści z Europy mogą odwiedzać w tym roku Grecję?

Kiedy Polska otworzy granice? Czas na decyzję do 10 czerwca?

Dość szybko na zniesienie ograniczeń – ze względu na stan gospodarki – zdecydowały się Włochy. W środę (3 czerwca) wygasł w tym kraju nakaz dwutygodniowej kwarantanny dla przybywających obywateli państw członkowskich UE, strefy Schengen, oraz Wielkiej Brytanii. De facto oznacza to otwarcie granic.

Niemcy od 15 czerwca zaprzestaną ostrzegania swoich obywateli przed podróżowaniem do większości państw Europy. Chodzi o kraje strefy Schengen oraz Wielką Brytanię. Zamiast ostrzeżenia codziennie będą publikowane wskazówki dotyczące sytuacji epidemicznej w każdym kraju. „To jednak nie jest zaproszenie do podróżowania”, powiedział szef resortu dyplomacji Heiko Maas.

Jeszcze w środę (3 czerwca) Hiszpania planowała otworzyć granice dla turystów z  Francją i Portugalią od 22 czerwca. W czwartek jednak wycofano się z tej decyzji. Wedle aktualnych informacji granice Hiszpanie z sąsiednimi państwami zostaną otwarte od 1 lipca. W najbliższych dniach ten termin może ulec zmianie. 22 czerwca znikną za to wewnętrzne ograniczenia w przemieszczaniu się na terytorium kraju.

A Polska? Jak na razie nie podjęto żadnych oficjalnych decyzji. MSZ odradza podróże do innych państw. Z informacji RMF FM wynika, że Warszawa powinna poinformować Brukselę o decyzji w sprawie granic do 10 czerwca. Dziennikarka RMF Katarzyna SzymańskaBorginon dowiedziała się, że do przyszłej środy polskie władze muszą zdecydować, czy znoszą kontrole na granicach wewnętrznych, czy je utrzymują.