Komisja Europejska ponownie zapowiada sankcje wobec Włoch

Matteo Salvini na wiecu Ligi w Mediolanie, źródło: Twitter/Matteo Salvini (@matteosalvinimi)

Matteo Salvini na wiecu Ligi w Mediolanie, źródło: Twitter/Matteo Salvini (@matteosalvinimi)

W najbliższych dniach Komisja Europejska skieruje list do włoskiego rządu, zapowiadający uruchomienie nowej procedury nadmiernego deficytu wobec Włoch. Jest to odpowiedź KE na zaniechania Rzymu w zakresie kontroli wydatków publicznych oraz rosnącego zadłużenia kraju.

 

Zgodnie z zasadami podpisanego w 1997 roku Paktu Stabilności i Wzrostu dług publiczny w krajach członkowskich nie powinien być wyższy niż 60% PKB. W sytuacji przekroczenia tej wartości, na kraj nakładana jest dyscyplina fiskalna, mająca pomóc mu w walce z długiem.

Bruksela zaniepokojona

Włochy zajmują obecnie drugie miejsce, tuż po Grecji, pod względem zadłużenia, które według prognoz w 2020 r. może osiągnąć nawet 135,2 proc. PKB. Rośnie również deficyt budżetowy, co jest efektem pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju, a także – jak tłumaczy włoski rząd – dodatkowych wydatków, związanych z uruchomieniem programu „dochodu obywatelskiego” oraz przeprowadzoną niedawno reformą emerytalną.

Włochy: Liga zyskuje, Ruch Pięciu Gwiazd traci

Zmiana układu sił na włoskiej scenie politycznej. Liga podwoiła wynik z zeszłego roku do 33,6 proc. podczas gdy poparcie dla Ruchu Pięciu Gwiazd zmniejszyło się do nieco ponad 16 proc. Dobrym rezultatem może za to pochwalić się Partia Demokratyczna.
 
Sukces Ligi
„Ludzie …

Bruksela jest zaniepokojona dotychczasowym lekceważeniem przez państwo włoskie kierowanych do niego zaleceń budżetowych i ekonomicznych. Stąd decyzja o przygotowaniu specjalnego sprawozdania, które ponownie oceni zgodność sytuacji Włoch z kryteriami wytyczonymi przez Pakt Stabilności i Rozwoju. Takie sprawozdanie to pierwszy krok na drodze do otwarcia procedury nadmiernego deficytu, z którym wiązać się mogą bolesne dla włoskiego rządu sankcje, w tym także grzywna w wysokości bliskiej 3,4 mld euro (0,2 proc. włoskiego PKB).

Kolejne ostrzeżenie

To nie pierwszy raz, kiedy Komisja Europejska ostrzega Włochy przed potencjalnymi sankcjami. W październiku ubiegłego roku, kiedy rząd włoski po raz pierwszy zignorował unijne wskazówki odnośnie zmniejszenia długu publicznego w planowanym na 2019 rok budżecie, KE również gotowa była uruchomić procedurę nadmiernego deficytu. Ostatecznie włoska koalicja porozumiała się z Brukselą w grudniu 2018 r. i do otwarcia procedury nie doszło.

Okazało się jednak, że włoski rząd nie dotrzymał danego Unii słowa i już w pierwszym kwartale 2019 r. zwiększył poziom wydatków publicznych w stosunku do tego, co zostało zaplanowane. Po raz kolejny wzbudziło to niepokój Unii o wzrost włoskiego deficytu budżetowego, który według prognoz osiągnąć może w przyszłym roku 3,5 proc., a więc aż o 0,4 proc. więcej niż przewidywano w listopadzie.

Włochy: Doradca Salviniego usunięty z rządu z powodu podejrzeń o korupcję

Wywodzący się z prawicowej Ligi wiceminister transportu Armando Siri został na polecenie premiera zdymisjonowany. Powodem są podejrzenia o przyjęcie przez niego łapówki w zamian za ułatwienie przeforsowania pewnych rozwiązań dotyczących energetyki odnawialnej, na czym miał skorzystać włoski biznesmen.
 

Armando Siri nie …

Spokój Salviniego

Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zdaje się nadmiernie nie przejmować wysyłanymi przez KE sygnałami ostrzegawczymi. „Myślę, że Włosi dali mojemu rządowi mandat do tego, abyśmy spokojnie i konstruktywnie przeanalizowali czynniki, które doprowadziły do sytuacji niestabilności na rynku pracy oraz panującego obecnie bezrobocia i niepokoju” – miał wczoraj powiedzieć, zgodnie z relacją agencji prasowej Bloomberg.

Kierowana przez Salviniego prawicowa Liga cieszy się we Włoszech rosnącym poparciem, co potwierdziły przeprowadzone w minioną niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Liga została ich niekwestionowanym zwycięzcą, zdobywając 34,33 proc. głosów.