Komisja Europejska: Od lutego skrócenie ważności paszportów covidowych

komisja-europejska-paszport-covidowy-certyfikat-UE-komisja-szczepienia-pfizer-schengen-granice-europa-podroze-swieta-wolne

Unijny certyfikat szczepień ułatwia podróżowanie po całej Unii Europejskiej w czasie pandemii. / Foto via flickr / (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Komisja Europejska ogłosiła dziś (21 grudnia), że paszporty covidowe będą miały krótszą datę ważności.

 

 

W myśl nowych przepisów Unijny Certyfikat COVID, czyli dokument potwierdzający zaszczepienie przeciwko koronawirusowi będzie ważny przez dziewięć miesięcy, chyba że w międzyczasie zostanie przyjęta kolejna dawka przypominająca szczepienia, informuje Reuters.

Komisja Europejska skraca ważność certyfikatu COVID

Do tej pory certyfikat był ważny od czternastego dnia po przyjęciu szczepienia przez 365 dni po przyjęciu ostatniej dawki (drugiej lub pierwszej, gdy preparat był jednodawkowy).

Nowy okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień.

Jak informuje Komisja Europejska, zaświadczenie pozostanie ważne jeszcze przez trzy miesiące po upływie wspomnianego okresu sześciu miesięcy, aby zapewnić możliwość dostosowania krajowych kampanii szczepień oraz dostępność dawek przypominających dla obywateli państw członkowskich.

W myśl nowych przepisów, paszport będzie ważny przez dziewięć miesięcy. Wprowadzenie reguły będzie z automatu obowiązywać wszystkie państwa Unii Europejskiej.

W komunikacie Komisji Europejskiej napisano, że zharmonizowany system przemieszczania się na terenie Unii Europejskiej jest konieczny dla swobodnego i bezpiecznego podróżowania po Wspólnocie.

Jak podkreślono „nowe przepisy dotyczące okresu uznawania zaświadczeń o szczepieniu mają zastosowanie w odniesieniu do podróży”.

Komisja zachęca państwa członkowskie, które wprowadzają na szczeblu krajowym inne przepisy dotyczące korzystania z zaświadczeń, do zachowania zgodności z przepisami ogólnymi, aby zapewnić pewność podróżującym i ograniczyć zakłócenia.

Dotychczas do systemu włączono 60 krajów i terytoriów na pięciu kontynentach. Łącznie wydano 807 mln unijnych certyfikatów szczepień.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton podkreślił, że „unijne cyfrowe zaświadczenie COVID stało się standardem w skali światowej. Dzięki uwzględnieniu najnowszych danych naukowych na temat dawek przypominających pozostaje ono podstawowym narzędziem walki z kolejnymi falami pandemii. Wraz z zapewnieniem produkcji i dostaw szczepionek na dużą skalę, zaświadczenie pomoże państwom członkowskim przyspieszyć wprowadzanie dawek przypominających, co jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego, a jednocześnie nadal zapewniać obywatelom swobodę przemieszczania się”.

Jak informuje Komisja Europejska dawki przypominające mają być rejestrowane w następujący sposób:

  • 3/3 dawki przypominającej po dwudawkowej serii szczepień podstawowych.
  • 2/1 dla dawki przypominającej po szczepieniu jednodawkowym lub jednej dawki szczepionki dwudawkowej podanej osobie po wyzdrowieniu.