Komisja Europejska: Nowa bułgarska komisarz

Marija Gabriel

Marija Gabriel, nowa komisarz z Bułgarii// Źródło: ESDZ

Znane są już obowiązki następczyni Kristaliny Georgiewy w Komisji Europejskiej. Marija Gabriel będzie odpowiedzialna za sprawy cyfrowe.

 

Komisja Europejska poinformowała dziś (16 maja), że po rozmowie z nominatką Bułgarów Mariją Gabriel zdecydowano się powierzyć jej odpowiedzialność za sprawy cyfrowe. Decyzja będzie musiała być jeszcze zatwierdzona przez europosłów.

Bułgaria od stycznia br. pozbawiona była swojej komisarz w KE. Nominowana poprzednio przez Bułgarów Kristalina Georgiewa, która odpowiadała za budżet i zasoby ludzkie, a także była wiceprzewodniczącą całej Komisji, z początkiem roku przeszła do Banku Światowego. Z wyłonieniem jej następcy Bułgarzy czekali do zakończenia wyborów w kraju i wyłonienia nowego rządu.

>> Czytaj więcej o odejściu Georgiewy

Marija Gabriel

Ostatecznie w zeszłym tygodniu (10 maja) premier Bojko Borysow potwierdził, że Bułgaria do KE wyślę Mariję Gabriel. Z wykształcenia lingwistka i politolożka, jest obecnie europosłanką, w Parlamencie Europejskim zasiada od 2009 r. Należy do Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) i jest także jedną z wiceprzewodniczących Europejskiej Partii Ludowej.

Portfolio spraw cyfrowych pozostało otwarte po tym jak zajmujący się nim do tej pory Günther Oettinger zastąpił Georgiewę jako komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich. Gabriel dotychczas nie zajmowała się tematami związanymi z cyfryzacją – w swojej działalności parlamentarnej poświęcała się m.in. kwestiom wizowym (w tym zniesieniu wiz dla Gruzinów i Ukraińców), a także sytuacjom łamania praw człowieka wśród partnerów UE.

>> Czytaj więcej o Oettingerze

Jednak Oettinger obejmując tekę spraw cyfrowych sam także miał niewielkie doświadczenie w tej dziedzinie, ale udało mu się przekonać europosłów, że będzie potrafił odpowiednio nią zarządzać. Gabriel też otrzyma tę szansę, choć data jej spotkania z europosłami nie jest jeszcze znana.