Komisja Europejska zakończyła rozmowy z Valnevą ws. dostaw szczepionek

szczepionka, koronawirus, COVID-19

Unia Europejska planuje zamówić 30 mln dawek szczepionki firmy Valneva, z opcją dokupienia w późniejszym terminie kolejnych 30 mln. / Zdjęcie: Piabay, Triggermouse

Komisja Europejska porozumiała się z francuską firmą Valneva w kwestii zakupu szczepionki przeciw COVID-19. KE zamówi 30 mln dawek szczepionki tego koncernu, z możliwością późniejszego dokupienia kolejnych 30 mln.

 

„Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva w celu zakupu jej potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Planowana umowa z firmą Valneva umożliwi wszystkim państwom członkowskim wspólny zakup 30 mln dawek potencjalnej szczepionki i opcję zamówienia dodatkowo do 30 mln dawek”, przekazano w komunikacie Komisji Europejskiej.

Podkreślono, że Valneva jest już kolejnym producentem szczepionek, z którym KE finalizuje umowę. Jak dotąd kontrakty podpisano z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac i Moderna. Zakończono także wstępne rozmowy z koncernem Novavax.

„Utrzymująca się pandemia COVID-19 w Europie i na całym świecie sprawia, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby wszystkie państwa członkowskie miały dostęp do jak najszerszego zestawu szczepionek”, stwierdziła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

„Krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z firmą Valneva stanowi uzupełnienie zestawu szczepionek i świadczy o zaangażowaniu Komisji w znalezienie trwałego rozwiązania problemu pandemii”, dodała szefowa Komisji.

Państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o przekazaniu dawek szczepionki w formie darów mniej zamożnym krajom lub przekierowaniu ich do innych krajów europejskich.

Szczepionka Oxford/AstraZeneca do końca stycznia zatwierdzona przez Unię Europejską?

Decyzja EMA o potencjalnym dopuszczeniu już trzeciej szczepionki na unijnym rynku ma być podjęta nawet do 29 stycznia.

Umowy z różnymi firmami szansą na zaszczepienie jak największej liczby osób

Jak powiedziała unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides, zawieranie przez KE kontraktów z różnymi producentami zwiększa szanse na zaszczepienie większej liczby obywateli UE. „Dzięki temu możemy zmaksymalizować szanse na zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepień do końca 2021 r.”, zaznaczyła.

Komisarz odnotowała, że wszystkie państwa członkowskie rozpoczęły już szczepienia. Zapewniła przy tym, że będą one regularnie otrzymywać kolejne dawki szczepionki, „aby zaspokoić wszystkie potrzeby w tym roku”.

Valneva opracowuje szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa. Jak wskazuje KE, jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od niemal siedmiu dekad, „o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa”.

Komisja zwraca uwagę, że technologia ta wykorzystywana jest w większości szczepionek przeciwko grypie i wielu szczepionkach podstawowych. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko COVID-19 w Europie.

Koronawirus: Niemcy złamały reguły UE zamawiając dodatkowe szczepionki?

Komisja Europejska wiedziała o nieprawidłowościach?

Unijna strategia szczepień

17 czerwca Komisja Europejska przedstawiła unijną strategię przyspieszenia rozwoju i produkcji i wdrożenia szczepionek przeciwko COVID-19. W zamian za prawo do rezerwacji zakupu określonej liczby dawek szczepionki Komisja finansuje wcześniej część kosztów, które firmy produkujące szczepionki muszą ponieść na początkowym etapie. Przekazane środki są w pewnym sensie zaliczką na szczepionki, które zostaną potem zakupione przez państwa członkowskie.

Po udowodnieniu bezpieczeństwa i skuteczności danego preparatu oraz po jego autoryzacji przez Europejską Agencję Leków Komisja Europejska dopuszcza szczepionkę do obrotu w UE. Następnie dawki szczepionki są rozprowadzane do krajów, które w ramach unijnego programu złożyły zamówienie na określoną szczepionkę.

Koronawirus: Kiedy szczepionka dla najuboższych państw świata? Chiny wkraczają do gry

Rząd Chin wykorzysta akcję masowych szczepień dla wzmocnienia wpływów na świecie?

Współpraca międzynarodowa

Jak informuje oświadczenie KE, Komisja stawia sobie również za cel zagwarantowanie, że każdy, kto potrzebuje szczepionki, otrzyma ją w dowolnym miejscu na świecie, a nie tylko na terenie Unii. „Nikt nie będzie bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni”, podkreślono w komunikacie.

Komisja od 4 maja ubiegłego roku zebrała prawie 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, globalnej kampanii na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz globalnego ożywienia gospodarczego.

KE wyraziła ponadto zainteresowanie udziałem w programie COVAX na rzecz sprawiedliwego i powszechnego dostępu do przystępnych cenowo szczepionek przeciwko COVID-19. Działając w formule „Drużyna Europy”, Komisja ogłosiła, że w kontekście globalnej reakcji na pandemię koronawirusa wniesie gwarancję w wysokości 400 mln euro oraz dodatkowe 100 mln euro finansowania w formie dotacji na wsparcie programu COVAX i jego celów.