Komisja Europejska skieruje wkrótce do TSUE sprawę Izby Dyscyplinarnej SN?

Sad Najwyższy | Warszawa | Fot. Darwinek [Wikipedia]

Sad Najwyższy | Warszawa | Fot. Darwinek [Wikipedia]

Komisja Europejska podejmie „zdecydowane działania” w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, poinformował rzecznik KE Christian Wigand. Jest to odpowiedź na list, jaki w ubiegłym tygodniu wystosowali do Komisji liderzy największych frakcji w PE.

 

W zeszłym tygodniu przewodniczący czołowych grup w Parlamencie Europejskim zwrócili się do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z listem, w którym domagali się od Komisji stanowczych kroków w sprawie sędziego Igora Tuleyi.

„Mamy jasne stanowisko w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i podjęliśmy już wobec niej działania. Uważnie śledzimy wydarzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o sędziów Sądu Najwyższego oraz sprawę sędziego Tuleyi”, oświadczył Wigand podczas poniedziałkowej (29 marca) konferencji prasowej.

Izba Dyscyplinarna SN wydała decyzję. Igor Tuleya traci immunitet

Ponownego rozpatrzenia sprawy sędziego Tulei domagała się prokuratura, która zamierza teraz postawić mu zarzuty karne.

KE: Wątpliwości co do niezawisłości Izby Dyscyplinarnej wpływają na sędziów

„Zdaniem Komisji Polska narusza prawo UE, pozwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na podejmowanie decyzji, które mają bezpośredni wpływ na sędziów i sposób, jaki pełnią swoją funkcję. Kwestie te obejmują m.in. sprawy o uchylenie immunitetu sędziów w celu wszczęcia przeciwko nim postępowania karnego”, wyjaśnił.

„Sama perspektywa wszczęcia postępowania przed organem, co do którego niezawisłości są wątpliwości, jest dla sędziów czynnikiem odstraszającym, który może wpłynąć na ich niezależność”, ocenił rzecznik KE.

Przypomniał, że 27 stycznia Komisja Europejska skierowała do Polski kolejną uzasadnioną opinię w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i jej dalszego funkcjonowania. „Polska miała miesiąc na podjęcie niezbędnych działań. Otrzymaliśmy odpowiedź. Można oczekiwać, że Komisja jako instytucja stojąca na czele traktatów podejmie teraz szybkie i zdecydowane działania w tej kwestii”, zapowiedział.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Christian Wigand przekazał RMF FM oświadczenie, z którego wynika, że KE zamierza w najbliższym czasie skierować sprawę Izby Dyscyplinarnej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. „Sprawa skargi jest już na ostatniej prostej”, poinformował nieoficjalnie rzecznik.

Izba Dyscyplinarna SN wznawia prace wbrew decyzji TSUE

Jakie to będzie miało konsekwencje?

List szefów frakcji PE do Komisji Europejskiej

Pod wystosowanym w zeszły czwartek (25 marca) do Komisji listem w sprawie niezależności polskich sędziów podpisali się m.in. przewodniczący grupy Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber, szefowa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów Iratxe Garcia Pérez, przewodniczący frakcji Odnowić Europę Dacian Cioloș, liderzy Zielonych Philippe Lamberts i Ska Keller oraz liderzy Lewicy Manon Aubry i Martin Schirdewan.

„Polscy niezawiśli i bezstronni sędziowie, będąc jednocześnie sędziami UE, są pozbawiani immunitetu i podlegają zarzutom karnym z tytułu ich orzecznictwa lub wypełniania obowiązków wynikających z prawa UE”, podkreślili w treści listu.

Przypomnieli także sprawę Igora Tuleyi, sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. „Orzekał on w głośnej sprawie sądowej, dotyczącej łamania zasad legislacji podczas obrad parlamentu. Była to sprawa niewygodna dla partii rządzącej, która nie zaakceptowała wyroku, ujawniającego poważne nieprawidłowości”, wskazali.

„Następnie rozpoczęły się represje wobec sędziego. Teraz został on pozbawiony immunitetu przez nielegalnie działającą Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, a prokuratura zamierza mu postawić zarzuty karne. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Prokuratura Krajowa domaga się doprowadzenia sędziego Igora Tuleyi siłą na przesłuchanie. Decyzja zostanie ogłoszona przez Izbę Dyscyplinarną na rozprawie 21 kwietnia 2021 roku”, wytłumaczono w liście.

Autorzy domagają się od przewodniczącej Ursuli von der Leyen stanowczej i niezwłocznej reakcji „w obliczu tak oczywistego zaprzeczenia przez polskie władze orzeczeniom TSUE”. Trybunał nakazał Izbie Dyscyplinarnej SN zawieszenie działalności w związku z wątpliwościami co do niezawisłości tego organu.