Komisja Europejska broni Timmermansa

Frans Timmermans / Źródło: European Commission

Komisja Europejska stanęła w obronie swojego pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa po tym, jak szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zarzucił mu „osobistą krucjatę” wobec polskich władz.

 

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas skomentował na wczorajszym (29 maja) briefingu prasowym wypowiedź szefa polskiego MSZ, której udzielił dla „Politico”. Chodzi o spór na linii Warszawa-Bruksela. Komisja prowadzi wobec Polski procedurę ws. ochrony praworządności już od stycznia zeszłego roku. Została wszczęta w reakcji na kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Niesprawiedliwe oskarżenia?

W ocenie Witolda Waszczykowskiego „w Polsce jest poczucie, że mamy do czynienia z osobistą krucjatą Timmermansa, ponieważ sprawy, o które on nas oskarża, zostały już dawno naprawione przez Sejm. Naprawdę się martwię, ponieważ to jest niesprawiedliwe twierdzenie Timmermansa. Ono stygmatyzuje Polskę i stwarza złą atmosferę na temat Polski”. Odniósł się tym samym do zaleceń, które Bruksela przekazała Warszawie ws. sporu wokół TK, które rząd w Warszawie powinien wcielić w życie, by zażegnać kryzys. Wśród nich było m.in. zalecenie w sprawie uznania wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia 2015 r. oraz 9 marca i 11 sierpnia 2016 r., zgodnie z którymi trzech sędziów mianowanych w październiku 2015 r. może pełnić swoje funkcje.

W przekonaniu polskiego rządu zalecenia Komisji Europejskiej są jednak bezpodstawne, a przyjęte przez polski parlament zmiany dot. funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego zgodne ze standardami europejskimi.

Waszczykowski: Komisja przekracza swoje uprawnienia

Waszczykowski uznał, że krytyczna postawa wiceprzewodniczącego KE jest charakterystyczna dla tej instytucji, która już dawno przekroczyła swoje uprawnienia. „Komisja nie ma legitymacji demokratycznej – nie jest wybierana przez obywateli, ale przez rządy państw członkowskich. Musimy znaleźć kryteria wyboru ciała, które będzie rządzić federalną Europą” – powiedział minister w wywiadzie dla Politico.

Reakcja Komisji Europejskiej

„Komisja jest ciałem kolegialnym i wszystkie decyzje są podejmowane przez kolegium komisarzy” – odpowiedział na zarzuty Waszczykowskiego Schinas. Podkreślił, że członkowie KE otrzymali wotum zaufania od wybranych w wyborach bezpośrednich członków Parlamentu Europejskiego. „Bylibyśmy wdzięczni, gdyby wszyscy przedstawiciele rządów krajowych, wychodząc z komentarzami na temat naszej roli, brali pod uwagę te fakty” – dodał.

„Żałujemy, że minister (Waszczykowski) nie rozumie roli, struktury i kompetencji Komisji (…). Jest ona strażnikiem traktatów, wspólnych interesów 28 państw członkowskich oraz rządów prawa” – podkreślił rzecznik instytucji.

Dołącz do nas w aplikacji Messenger!

Bądź na bieżąco! Serwis EurActiv.pl jest już dostępny na Facebook’owym Messengerze.
Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęły Cię najważniejsze wiadomości z Europy.