KE znów wytyka Cyprowi i Malcie sprzedawanie unijnych obywatelstw

Malta i Cypr wciąż sprzedają swoje obywatelstwa, choć KE nakazała im zaprzestanie tego, źródło: Pixabay/tookapic

Malta i Cypr wciąż sprzedają swoje obywatelstwa, choć KE nakazała im zaprzestanie tego, źródło: Pixabay/tookapic

Komisja Europejska poinformowała o przejściu do kolejnego etapu procedury o naruszenie praworządności wobec Cypru i rozpoczęcia nowej procedury wobec Malty. Chodzi o tamtejsze pogramy tzw. złotych paszportów, czyli przyznawanie obywatelstwa w zamian za odpowiednio duże inwestycje.

 

Programy polegające na przyznawaniu obywatelstwa w zamian za dokonanie poważnej inwestycji lub zakup odpowiednio drogiej nieruchomości stworzyło kilka państw członkowskich Unii Europejskiej. Korzystali z nich często biznesmeni z Rosji, Chin czy państw Ameryki Południowej.

Od początku budziło to jednak kontrowersje, ponieważ wystarczy uzyskać obywatelstwo tylko jednego takiego kraju, aby uzyskać szereg przywilejów we wszystkich krajach tworzących UE. Dlatego KE naciskała na państwa członkowskie, aby z takich programów zrezygnowały.

Dwa państwa nie do końca jednak wypełniły ów nakaz. Dlatego Bruksela w październiku 2020 r. wszczęła przeciw nim – Cyprowi i Malcie – procedurę o uchybienie obowiązku państwa członkowskiego i naruszenie unijnej praworządności.

Nowe prawo w Austrii. Łatwiejsza droga do odzyskania obywatelstwa przez ofiary Holokaustu i ich potomków

Parlament przegłosował nowelizację prawa w sprawie ubiegania się o obywatelstwo. Zmiana jest przede wyjściem naprzeciw potrzebom ofiar Holokaustu i ich potomkom, którzy chcą odzyskać austriackie obywatelstwo. Na przyjęcie ustawy naciskał kanclerz Sebastian Kurz.

Cypr program zamknął, ale nadal proceduje wcześniejsze wnioski

Władze w Nikozji naraziły się KE, choć oficjalnie zamknęły swój program „złotych paszportów” 1 listopada ubiegłego roku. Wcześniej jednak przyjęły w jego ramach wiele nowych wniosków, które nadal rozpatrują, uznając, że zamknięcie programu nie zakończyło procedury i nie uniemożliwia osobom, które zawnioskowały o to przed końcem października 2020 r. uzyskania cypryjskiego obywatelstwa.

KE uznała to za wybieg mający tylko udawać ukrócenie handlu obywatelstwami i zdecydowała dziś (9 czerwca) o przejściu wobec Cypru do drugiego etapu procedury przeciwnaruszeniowej. Trzecim etapem jest już złożenie ewentualnego pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Dania chce pozbawiać obywatelstwa za przynależność do Państwa Islamskiego

Premier Danii poinformowała, że w najbliższym czasie znowelizowana zostanie ustawa o obywatelstwie, która ustanowi szybką ścieżkę do odbierania duńskiego paszportu osobom, które wyjadą zagranicę walczyć w organizacjach rewolucyjnych lub terrorystycznych.

 

Premier Mette Frederiksen wyjaśniła, że rządowe plany zrodziły się po tym, …

Malta ogłosiła nowy program

Jeszcze poważniejszy fortel zastosowały natomiast władze Malty, które swój program zamknęły w ubiegłym roku, ale szybko stworzyły drugi, którego zasady tylko lekko zmodyfikowano.

KE musiała jednak – zgodnie z unijnymi regułami – wszcząć od początku wobec Malty nowe postępowanie, co dzisiaj uczyniła. „Podczas gdy Cypr i Malta pozostają odpowiedzialne za podejmowanie decyzji o tym, kto może stać się obywatelem cypryjskim lub maltańskim, TSUE wielokrotnie wyjaśniał, że przepisy dotyczące nabywania obywatelstwa państwa członkowskiego muszą należycie uwzględniać prawo UE” – tłumaczyła swoją decyzję Komisja.

Również w przypadku Malty cała sprawa może się skończyć pociągnięciem władz w La Valetcie do unijnego trybunału, a wskutek tego nawet – tak jak i przypadku Cypru – karą finansową.