KE: Rozpoczęły się przesłuchania kandydatów na komisarzy

Pierwszy dzień przesłuchań w PE -Maroš Šefčovič, Phil Hogan i Mariya Gabriel, źródło PE

Pierwszy dzień przesłuchań w PE -Maroš Šefčovič, Phil Hogan i Mariya Gabriel, źródło PE

Wczoraj po południu w PE rozpoczęły się wysłuchania kandydatów na komisarzy. Na pierwszy ogień poszedł Słowak Maroš Šefčovič, który ma być wiceszefem KE ds. relacji międzyinstytucjonalnych, a potem przesłuchiwani byli Irlandczyk Phil Hogan mający objąć tekę handlu i Bułgarka Mariya Gabriel, która w nowej KE ma odpowiadać za innowacje i młodzież.

 

Natomiast dziś (2 października) na pytania europosłów będą odpowiadali: polski kandydat Janusz Wojciechowski (rolnictwo); Nicolas Schmit z Luksemburga (miejsca pracy); Jutta Urpilainen z Finlandii (partnerstwa międzynarodowe); Ylva Johansson ze Szwecji (sprawy wewnętrzne) i Stella Kyriakides z Cypru (zdrowie).

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …

Šefčovič bez kontrowersji

Pierwszym kandydatem odpowiadającym w poniedziałek (1 października) na pytania europosłów był Słowak Maroš Šefčovič, który ma być wiceszefem KE ds. relacji międzyinstytucjonalnych. Podczas wystąpienia wprowadzającego powiedział, że „naturalne partnerstwo między Parlamentem a Komisją” musi przekształcić się w „światowej klasy zarządzanie wyprzedzające” (anticipatory governance).

Šefčovič kandydatem Grupy Wyszehradzkiej na przewodniczącego KE

Grupa Wyszehradzka zaproponuje kandydaturę słowackiego polityka Maroša Šefčoviča na najwyższe stanowisko w Komisji Europejskiej – poinformował wczoraj dziennik Hospodářské Noviny (HN). Informację potwierdził również minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji.

 

Maros Šefčovič pełni obecnie (od 2014 r.) funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej …

Przypomniał również m.in., że KE zobowiązała się do wznowienia negocjacji ws. uprawnień śledczych Parlamentu. Słowacki dyplomata zapowiedział także ograniczenie unijnej biurokracji i dostosowanie unijnych przepisów do ery cyfrowej. Europosłowie uzyskali ponadto zapewnienie, że PE będzie odgrywał wiodącą rolę w nadchodzącej konferencji dotyczącej przyszłości Europy.

Jego wysłuchanie nie wzbudziło kontrowersji, gdyż jest dobrze znany w Brukseli – już od 10. lat jest bowiem członkiem Komisji Europejskiej.

Phil Hogan wobec trudnych pytań europosłów

Następnym przesłuchiwanym kandydatem był Irlandczyk Phil Hogan, który tekę rolnictwa ma zamienić na handel. W swoim wystąpieniu wprowadzającym nazwał handel „siłą napędową gospodarki europejskiej”, która m.in. musi “promować wartości, w tym działania na rzecz klimatu, zrównoważony rozwój, prawa pracownicze i wzmocnienie pozycji kobiet”.

Spotkanie polskiego premiera z komisarzem UE ds. rolnictwa

Wczorajsze rozmowy premiera z komisarzem UE ds. rolnictwa Philem Hoganem dotyczyły WPR po 2020 roku i spraw bieżących Unii, m.in. wpływu brexitu na sytuację rolników – podało CIR. Szef polskiego rządu przedstawił też Hoganowi polskiego kandydata na jego następcę. 

Hogan opowiedział się za stabilnym, przewidywalnym i zgodnym z zasadami wielostronnym systemem handlowym, który koncentruje się na działaniach na rzecz klimatu. Irlandczyk przyznał także, że reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO) jest niezbędna.

Europosłowie dopytywali natomiast przyszłego komisarza m.in. o możliwe rozwiązania w handlu między UE i USA wobec gotowości Waszyngtonu do nałożenia ceł na unijne produkty. Domagali się także precyzyjnego przygotowania przyszłej umowy handlowej między UE i krajami Mercosuru. Całe wysłuchanie Phila Hogana dostępne tutaj.

Mariya Gabriel wzywana do zwiększenia nakładów

Równolegle z Irlandczykiem na pytania europosłów odpowiadała wczoraj wieczorem kandydatka Bułgarii, Mariya Gabriel, która w nowej KE ma odpowiadać za innowacje i młodzież. W czasie swojego wprowadzenia zwróciła uwagę na znaczenie utworzenia europejskiej przestrzeni badań, innowacji, edukacji, kultury i sportu, a także synergii między programami. Podkreślała, że jest to konieczne, aby sprostać oczekiwaniom Europejczyków, zwłaszcza młodych, dotyczących zapewnienia zrównoważonego rozwoju.

Bułgaria: Wielki atak hakerski na skarbówkę. Czy wyciekły dane milionów obywateli?

Wielki atak hakerski w Bułgarii. Jego obiektem był system komputerowy Narodowej Agencji ds. Dochodów (NAP), która zajmuje się administrowaniem systemem podatkowym. Wyciekły szczegółowe i wrażliwe dane być może nawet 5 mln mieszkańców kraju. Gdyby się to potwierdziło, poszkodowanych byłoby nawet …

Zarówno członkowie komisji przemysłu, badań naukowych i energii, jak i drugiej przesłuchującej Bułgarkę komisji  kultury i edukacji krytykowali brak odniesienia do kultury i badań w nazwie jej portfolio. Komisja przemysłu, badań naukowych i energii podkreślała ponadto konieczność zapewnienia ambitnego budżetu dla programu badawczego „Horyzont Europa”, a komisja kultury i edukacji wzywała Gabriel do starań o potrojenie nakładów na program Erasmus +.

Europarlamentarzyści z komisji kultury i edukacji chcieli ponadto dowiedzieć się m.in., w jaki sposób można wykorzystać digitalizację na rzecz europejskiego dziedzictwa, a także jak najlepiej zapewnić dostęp do kultury i edukacji wszystkim społecznościom kulturowym i językowym w Europie. Całe wysłuchanie bułgarskiej kandydatki tutaj.

24 godziny na ocenę przesłuchań

Teraz koordynatorzy grup politycznych z komisji przesłuchujących desygnowanych na komisarzy w ciągu 24 godzin i ocenią wyniki całej trójki. Na podstawie zaleceń komisji Konferencja Przewodniczących zdecyduje 17 października, czy PE otrzymał wystarczające informacje, aby ogłosić zamknięcie procesu przesłuchania. Jeśli tak, to 23 października na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu odbędzie się głosowanie nad wyborem nowej Komisji jako całości.