KE opracuje europejski plan walki z nowotworami

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, źródło: European Union, 2019, fot. Etienne Ansotte

Już w swoim inauguracyjnym przemówieniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła, że walka ze złośliwymi nowotworami ma być jednym z  jej priorytetów. Teraz w Parlamencie Europejskim przedstawiła więcej szczegółów tego planu.

 

Wczoraj (4 lutego) przypadał Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji w Parlamencie Europejskim zorganizowano wraz z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami pacjentów i naukowcami konferencję na temat zwalczania i profilaktyki chorób nowotworowych. Była to inauguracja kampanii informacyjnej na temat europejskiego planu walki z nowotworami.

Występująca na tej konferencji Ursula von der Leyen przypomniała, że wskazała na walkę z nowotworami ponieważ sama ma bolesne doświadczenia związane z tą chorobą. „Po raz pierwszy usłyszałam słowo >>rak<<, gdy byłam nastolatką. Miałam 13 lat, kiedy moja młodsza siostra zmarła na mięsaka siatkówki. Ona miała tylko 11 lat. Moja rodzina ani lekarze nie mogli nic zrobić, aby ją uratować. Pamiętam szok, kiedy się dowiedzieliśmy. Pamiętam łzy. Pamiętam pytanie, o którym wszyscy myśleli. Dlaczego ona? Dlaczego my? I oczywiście nie mogliśmy znaleźć odpowiedzi. Po prostu dlatego, że nie ma odpowiedzi” – mówiła przewodnicząca KE.

Von der Leyen wyjaśniła, że właśnie tamtem szok sprawił, że postanowiła studiować medycynę. Jest nie tylko lekarzem (pracowała niegdyś w klinice ginekologii), ale ukończyła również studia z zakresu zarządzania w służbie zdrowia. Jak dodała, każdy Europejczyk ma przyjaciela lub kogoś z rodziny, kto choruje na raka. „Każdy doświadczył tego samego poczucia smutku i bezradności. Ale jest coś, co możemy zrobić – indywidualnie i zbiorowo. Na poziomie państw członkowskich i za pośrednictwem UE. Rozpoczynamy więc wspólną ścieżkę, która doprowadzi do opracowania europejskiego planu walki z rakiem” – zapowiedziała.

2 mld dolarów odszkodowania od Monsanto dla małżeństwa chorego na raka

Sąd w Oakland w Kalifornii zadecydował, że amerykański koncern biotechnologiczno-chemiczny ma zapłacić ogromną sumę małżeństwu które od kilku lat choruje na złośliwy nowotwór. Ława przysięgłych stwierdziła bowiem, że za wystąpienie poważnej choroby odpowiedzialny jest produkt Monsanto – pestycyd o nazwie …

Ruszają konsultacje społeczne

Wstępnym etapem prac na tym planem jest rozpoczęcie konsultacji społecznych, które pozwolą KE opracować ogólne wytyczne dla nowego konkretnych dyrektyw. Wiadomo już jednak, że szczególny nacisk ma zostać położony na kwestię profilaktyki chorób nowotworowych. „Badania pokazują, że 40 proc. przypadków raka można zapobiec. A jednak tylko 3 proc. budżetów na ochronę zdrowia przeznacza się na profilaktykę. Wiemy już też, że styl życia ma ogromny wpływ na tę sytuację. Jak więc zmienić nasz styl życia i uczynić go zdrowszym? W jaki sposób możemy promować sport lub poprawić etykietowanie zdrowej żywności? Jak możemy przekonywać nasze dzieci do jedzenia owoców i warzyw?” – pytała szefowa KE.

Kolejne priorytety społecznych konsultacji to rozwój regionalnych sieci opieki onkologicznej prowadzony poprzez różne placówki opieki zdrowotnej oraz szybsze wprowadzanie do służby zdrowia najnowocześniejszych technologii. „W ramach naszego nowego programu >>Horyzont Europa” uruchomimy >>Misję w sprawie raka<<. Technologia może bowiem uratować życie tysiącom ludzi. Wiemy na przykład, że zastosowanie sztucznej inteligencji może znacznie poprawić precyzję wczesnej diagnozy. Potrzebujemy infrastruktury do zbierania i analizy danych medycznych, a także technologii sztucznej inteligencji, aby ułatwić połączenie w jeden proces badań, diagnozy i opieki” – podkreślała von der Leyen.

Przyspieszeniu miałoby także ulec diagnozowanie osób chorych. Wczesne wykrycie złośliwego nowotworu jest kluczowe dla jego wyleczenia. „Wczesna diagnoza lub szczepienie może uratować życie. Każdego roku 15 tys. europejskich kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. Tak nie musi być! Ten guz mógłby zostać pokonany! To kwestia regularnych badań przesiewowych!” – mówiła.

Nowy europejski plan walki z rakiem ma także doprowadzić do tego, aby wszyscy Europejczycy mieli równy dostęp do leczenia. Na 27 państw członkowskich UE 25 ma już programy przesiewowych badań w kierunku raka piersi, ale już tylko 20 ma takie programy ukierunkowane na raka jelita grubego. „Kobieta z rakiem szyjki macicy, która mieszka w Rumunii – jest 16 razy bardziej narażona na śmierć niż kobieta mieszkająca we Włoszech. To jest bardzo niedobrze. Musimy dyskutować i działać na rzecz równości w UE. I myśleć o tym, jak poprawić jakość naszych systemów opieki zdrowotnej i zasięg naszych programów profilaktycznych. Chodzi przecież o życie tak wielu ludzi” – zaznaczyła von der Leyen.

W konsultacjach społecznych, oprócz obywateli UE, mają także wziąć udział organizacje pozarządowe i stowarzyszenia lekarskie.

Komisja Europejska przeznaczy środki na nowoczesne laboratoria

[Informacja Prasowa]
 
Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej otwiera światowej klasy laboratoria dla badaczy
 

Naukowcy z całej Europy będą teraz mieli jeszcze więcej możliwości korzystania z nowoczesnych obiektów Wspólnego Centrum Badawczego. Po pierwszej rundzie inicjatywy otwartego dostępu, w której otrzymano blisko 100 wniosków …