KE zatwierdziła kontrakt z BioNTech-Pfizer na 300 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi

Szczepionka

Według umowy Komisja Europejska będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek, a później dokupienia kolejnych 100 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE. / Fot. Dimitri Houtteman [Unsplash]

Komisja Europejska dała zielone światło do kontraktu z Pfizer/BioNTech SE na dostawę szczepionek przeciwko koronawirusowi. Umowa dotyczy 300 mln dawek. Według wstępnych badań producenta szczepionka, którą chce zamówić KE, ma aż 90 proc. skuteczności.

 

 

„W świetle poniedziałkowych obiecujących zapowiedzi BioNTech/Pfizer dotyczących skuteczności ich szczepionki, mam ogromną przyjemność poinformować o dzisiejszej umowie  (Komisji Europejskiej – red.) z europejskim konsorcjum BioNTech/Pfizer na zakup 300 mln dawek szczepionki”, poinformowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

„Gdy tylko szczepionka zostanie zatwierdzona, będzie ona rozprowadzona, co przybliży nas do rozwiązania problemu pandemii”, zapowiedziała szefowa KE.

Pierwsza szczepionka na koronawirusa gotowa? Twórcy twierdzą, że działa "w 90 procentach"

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech opracował pierwszą szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2, który jest odpowiedzialny za obecną pandemię COVID-19. Jej masowa produkcja miałaby ruszyć jeszcze w tym roku.

 

To pierwsza informacja o sukcesie tak …

Na jakich zasadach Unia dokona zakupu?

Umowa ramowa przewiduje, że jeśli dalsze badania potwierdzą skuteczność szczepionki Komisja Europejska będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek, a później dokupienia kolejnych 100 mln w imieniu wszystkich państw członkowskich UE.

Na dostawy będą mogły też liczyć państwa spoza UE, gdyż Komisja Europejska zapowiada przekazanie części zakupionej partii w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub redystrybucji w innych krajach europejskich.

Wstępne rozmowy z BioNTech-Pfizer na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 zakończyły się 9 września. „Nasze szanse na opracowanie i wprowadzenie do użytku bezpiecznej i skutecznej szczepionki nigdy nie były większe. Skorzystają na tym zarówno obywatele Unii, jak i reszta świata. Aby pokonać koronawirusa lokalnie, musimy go zwalczyć globalnie”, mówiła wtedy von der Leyen.

KE podpisała już kontrakty łącznie na 900 mln dawek szczepionki z możliwością dokupienia kolejnych 700 mln, ale nie wiadomo, czy prace wszystkich firm zakończą się sukcesem. Umowy ramowe podpisano z firmami: Sanofi-GSK, AstraZeneca, Johnson & Johnson, CureVac oraz Moderna.

Unia Europejska: Szczepionka na koronawirusa jednocześnie dla wszystkich państw członkowskich

Kiedy mieszkańcy państw UE mogą spodziewać się szczepionki przeciwko SARS-CoV-2?

Ile szczepionek otrzyma Polska?

W ostatnim czasie potwierdzono, że szczepionki będą dostępne dla wszystkich krajów w tym samym czasie, na tych samych zasadach, a brana pod uwagę będzie wielkość populacji. Unijne rządy zobowiązane są do przygotowania strategii szczepień, ustalenia grup priorytetowych, jak również wyznaczenia specjalnych miejsc do przechowywania szczepionek.

Liczba mieszkańców Polski (37,97 mln) odpowiada mniej więcej 8,5 proc. ludności UE (446 mln). Według obliczeń portalu Money.pl przy 200 mln dawek Polsce przypadnie ok. 17 mln dawek (8,5 proc. puli dawek dla UE). Liczba ta wystarczy jednak tylko dla około 8,5 mln osób, gdyż potrzebne są dwie dawki szczepionki na osobę.

Według słów premiera Mateusza Morawieckiego, szczepienia nie będą obowiązkowe, ale w pierwszej kolejności ma być dostępna osobom w grupie ryzyka, a więc przede wszystkim seniorom oraz kadrze medycznej oraz służbom mundurowym.

Koronawirus: Amerykańska szczepionka na dobrej drodze do Europy

Amerykańska firma biotechnologiczna może już złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi na terenie Unii Europejskiej. Firma Moderna przekazała wczoraj, że Europejska Agencja Medycyny potwierdziła, że szczepionka spełnia niezbędne do tego warunki.

Szczepionka o 90-procentowej skuteczności?

Konsorcjum Pfizer/BioNTech poinformowało w poniedziałek, że według wstępnych wyników badań ich szczepionka na koronawirusa jest skuteczna w aż 90 proc.

Informacje te wywołały duże zaskoczenie, gdyż deklarowana efektywność szczepionki jest dużo wyższa od przewidywań specjalistów. „Dziś mamy wielki dzień dla nauki i ludzkości”, stwierdził w poniedziałek dyrektor generalny firmy.

BioNTech-Pfizer, opierając się na aktualnych prognozach, zapowiada produkcję na całym świecie nawet do 50 milionów dawek szczepionek w 2020 roku i do 1,3 mld dawek w 2021 r.