Mairead McGuinness: Nowa komisarz UE ds. usług finansowych

Kandydatka Irlandii do KE, a dotąd wiceprzewodnicząca PE Mairead McGuinness, źródło: EC - Audiovisual Service/European Union 2017, fot. Łukasz Kobus

Kandydatka Irlandii do KE, a dotąd wiceprzewodnicząca PE Mairead McGuinness, źródło: EC - Audiovisual Service/European Union 2017, fot. Łukasz Kobus

Po tym jak Irlandia musiała przedstawić nową osobę do Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen postanowiła dokonać przetasowania w podziale tek komisarzy. Po skandalu wokół poprzedniego irlandzkiego komisarza Dublin traci jedno z najważniejszych stanowisk w KE.

 

 

Cała sprawa zaczęła się od dymisji poprzedniego irlandzkiego komisarza Phila Hogana, który odpowiadał w KE za sprawy handlowe. Złamał on w sierpniu irlandzkie przeciwepidemiczne przepisy. Wziął bowiem udział w kolacji towarzystwa golfowego, na której było ponad 80 osób, podczas gdy ograniczono już wówczas spotkania towarzyskiego do maksymalnie 50 uczestników.

Co więcej, Hogan po powrocie z Brukseli nie odbył w Irlandii obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Będąc pod dużym naciskiem irlandzkiej opinii publicznej i nie czekając na ewentualne decyzje przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Irlandczyk podał się do dymisji ze swojej unijnej funkcji.

Dublin musiał w trybie awaryjnym desygnować do KE nową osobę. Pojawiły się też opinie, że państwa członkowskie będą chciały tę sytuację wykorzystać do przeprowadzenia szerszej roszady w KE i ewentualnej wymiany tek.

Unijny komisarz rezygnuje. Phil Hogan zlekceważył pandemiczne obostrzenia?

W związku ze skandalem do małego trzęsienia ziemi doszło także w irlandzkim rządzie.

Z Parlamentu Europejskiego do Komisji

Irlandii przypadła w ubiegłym roku bardzo wpływowa i ważna w KE teka ds. handlu, której znaczenie jest obecnie szczególne m.in. z powodu toczących się negocjacji handlowych między UE a Wielką Brytanią. Doświadczony w pracy w Brukseli Hogan (w poprzedniej kadencji KE odpowiadał za rolnictwo) był bardzo dobrze ocenianym komisarzem.

Podnoszono więc wątpliwość czy Dublin będzie w stanie zapewnić równie dobrego następcę. Wysunięto więc kandydaturę bardzo doświadczonej w pracy w instytucjach europejskich i zasiadającej w Parlamencie nieprzerwanie od 2004 r. Mairead McGuinness, która w obecnej kadencji pełni funkcję wiceprzewodniczącej PE.

Ostatecznie przewodnicząca von der Leyen zadecydowała jednak, że zaproponuje europosłom, aby Irlandka objęła tekę ds. usług finansowych, rynku kapitałowego i stabilności finansowej, a więc portfolio obecnego wiceprzewodniczącego KE Valdisa Dombrovskisa.

Dombrovskis zaś obejmie kwestie handlu. I to właśnie Łotysz, wspólnie z odpowiadającym za sprawy gospodarcze Włochem Paolo Gentilonim będzie reprezentował KE podczas spotkań państw strefy euro.

Irlandia przedstawiła kandydatów do Komisji Europejskiej. Kto będzie następcą Phila Hogana?

Irlandzki rząd przedstawił dwójkę kandydatów na stanowisko unijnego komisarza z tego kraju, zwolnione pod koniec sierpnia przez Phila Hogana. Są nimi Mairead McGuinness i Andrew McDowell.

Będzie więcej kobiet w KE?

Von der Leyen sięgnęła po McGuinness nie tylko z powodu jej wysokich kompetencji, ale także dlatego, że stara się wyrównać w KE proporcje miedzy kobietami a mężczyznami. Wśród 27 członków kolegium komisarzy (licząc z przewodniczącą) zasiadało dotąd 12 kobiet i 15 mężczyzn. Teraz – jeśli PE zatwierdzi McGuinness – będzie to 13 kobiet i 14 mężczyzn.

Drugim irlandzkim kandydatem na komisarza był pełniący w przeszłości funkcję wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Andrew McDowell. Ale od początku podejrzewano, że wybór padnie na McGuinness, ponieważ ma wyższe kwalifikacje oraz jest kobietą.

Przez moment wydawało się, że może dojść do jeszcze głębszego przetasowania w KE. Do objęcia teki ds. handlu pretendował obecny komisarz ds. sprawiedliwości Belg Didier Reynders. Według tego scenariusza kandydat irlandzki miałby przejąć właśnie kwestie sprawiedliwości.

Ale Reynders reprezentuje liberalną frakcję Odnowić Europę, a tekę handlu chciała utrzymać centroprawicowa i chadecka Europejska Partia Ludowa, która ma największą reprezentację w Parlamencie Europejskim. EPL reprezentował bowiem także Hogan.

Von der Leyen postanowiła nie prowokować sporu między politycznymi frakcjami i kwestie handlu przekazała Dombrovskisowi, który jest chadekiem. Teraz jednak Łotysz będzie musiał ponownie stanąć przed europosłami i przekonać ich, że nadaje się do tego portfolio. Przesłuchania w PE czekają także McGuinness.

Kto następcą Phila Hogana na stanowisku komisarza UE ds. handlu? Będzie nim Varadkar?

Po tym jak wczoraj wieczorem (26 sierpnia) podał się do dymisji reprezentujący w Komisji Europejskiej Irlandię komisarz ds. handlu Phil Hogan, w Dublinie ruszyła giełda nazwisk jego potencjalnego następcy lub następczyni.

Przesłuchania kandydatów w PE

Teoretycznie Parlament Europejski nie ma prawa weta, ale w praktyce sprzeciw eurodeputowanych oznacza, że dany kandydat powinien zostać wymieniony. Tak stało się np. w ubiegłym roku z kandydatami na komisarz ds. transportu Rumunką Rovaną Plumb oraz kandydatem na komisarza ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Węgrem Laszlo Troscanyim. Oboje zostali odrzuceni przez komisję prawną PE (JURI) i Bukareszt oraz Budapeszt musiały przedstawić innych kandydatów.

Tym razem jednak nie będzie już głosowania nad całym składem KE, a jedynie nad kandydatami nowymi lub zmieniającymi portfolio. Potem zmiany w składzie KE muszą też zatwierdzić przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE.