Katalonia: Carles Puigdemont wystartuje w wyborach do PE?

Carles Puigdemont, źródło: Facebook

Carles Puigdemont, źródło: Facebook/Junts Per Si

Były premier Katalonii Carles Puigdemont ogłosił, że zamierza wystartować w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia swojej partii Razem dla Katalonii.

 

W 2017 r. parlament kataloński ogłosił niepodległość całego regionu w oparciu o przeprowadzone na jego terenie referendum. Hiszpańskie sądy głosowanie uznały jednak za nieważne. Tym samym zadecydowały o przejęciu władzy w regionie Katalonii, którą sprawują do teraz.

Puigdemontowi zostały postawione zarzuty niepodporządkowania się władzom państwowym i próby rebelii. Od 2017 r. przebywa na samowolnym wygnaniu w Belgii. W przypadku powrotu do kraju zostałby aresztowany, co jednocześnie oznaczałoby wszczęcie postępowania sądowego przeciwko niemu.

Katalonia: Strajk generalny i starcia z policją na demonstracjach

Gorący czwartek (21 lutego) w Katalonii. Zwolennicy oderwania się tego regionu od Hiszpanii zorganizowali strajk generalny, zablokowali drogi i autostrady oraz wyszli tłumnie na ulice katalońskich miast. Wszystko to w akcie sprzeciwu wobec toczącego się w Madrycie procesu 12 katalońskich …

Mimo tych niedogodności, były premier Katalonii zgłosił w sobotę swoją kandydaturę w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Decyzję tę skomentował na swoim Twitterze w następujący sposób: „jest to idealny moment, aby wykonać kolejny krok na drodze do nadania autonomicznej wartości narodowej regionowi Katalonii. Podejmuję go z samego serca Europy”.

Puigdemnot jest przekonany, że mandat eurodeputowanego pozwoli mu na bardziej konkretne działania na rzecz niepodległości Katalonii. Trudno jednak spodziewać się, aby został dopuszczony na listy wyborcze.

Warunki kandydatury

Żeby kandydatura Puigdemonta została zaakceptowana konieczne jest spełnienie podstawowego warunku. Musiałby osobiście złożyć deklarację o stosowaniu się do hiszpańskiej konstytucji przed Centralną Radą Wyborczą.

Katalonia: Tysiące zwolenników niepodległości na ulicach

Kilkadziesiąt tysięcy osób manifestowało w Barcelonie swoje poparcie dla idei niepodległości Katalonii. Domagali się też zwolnienia z więzień katalońskich polityków, którym grożą bardzo wysokie wyroki za zorganizowanie w 2017 r. referendum niepodległościowego. Ich proces ruszył w Madrycie w ubiegłym tygodniu.
 

Proces …

Jednak powrót do kraju, aby stawić się przez Radą, oznaczałby aresztowanie. Puigdemont chciałby wobec tego powtórzyć manewr z grudnia 2017 r., kiedy podjął próbę startu w wyborach do parlamentu regionalnego Katalonii, w tym samym czasie przebywając w Belgii. Parlament przegłosował jego kandydaturę na przewodniczącego zgromadzenia, czego jednak hiszpański wymiar sprawiedliwości nie uznał z uwagi na nieobecność kandydata w państwie przez okres kampanii wyborczej.

Wraz z byłym prezydentem na listach ma się pojawić również 5 katalońskich przywódców, którzy – podobnie jak Puigdemont – mają problemy z wymiarem sprawiedliwości.