Kandydatka na szefową Prokuratury Europejskiej oskarżona o korupcję

Laura Codruta Kovesi, źródło: Wikipedia/lonutzmovie/AGERPRES/YouTube CC-BY

Laura Codruta Kovesi, źródło: Wikipedia/lonutzmovie/AGERPRES/YouTube CC-BY 2.0

Rumuńska prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne kandydatce na stanowisko szefowej Prokuratury Europejskiej Laurze Kovesi. Rozpoczęcie śledztwa oznacza, że nie może ona opuszczać kraju oraz udzielać się w mediach.

 

Kontrowersje wokół relacji Laury Kovesi z rumuńskim rządem nasiliły się odkąd w zeszłym roku została zmuszona do dymisji ze stanowiska szefowej służb antykorupcyjnych.

Podczas starań Rumunii o przystąpienie do Unii Europejskiej, głównym warunkiem postawionym przez UE było podjęcie działań w celu zwalczenia wszechobecnej korpucji. Na czele Krajowej Dyrekcji ds. Przeciwdziałania Korupcji (DNA) – organu powołanego w celu wykorzenienia tego zjawiska – stanęła właśnie Kovesi.

Liczne śledztwa przez nią przeprowadzone ujawniły skalę korupcji wśród rumuńskich elit politycznych. Tylko w trakcie pierwszych dziewięciu miesięcy 2015 r. Kovesi postawiła zarzuty 14 osobom, w tym 4 ministrom i 10 burmistrzom miast.

Rumunia: Śledztwo ws. kandydatki na szefową Prokuratury Europejskiej

Komisja Europejska chce dokładnie przyjrzeć się śledztwu ws. Laury Codruty Kovesi. Ta była szefowa rumuńskiej agencji antykorupcyjnej DNA typowana jest na nową szefową Prokuratury Europejskiej, ale  rumuńskie władze wszczęły wobec niej serię dochodzeń. Kovesi przekonuje, że to zemsta za jej …

Symbol walki z korupcją czy gracz polityczny?

Dochodzenia prowadzone przez szefową DNA wywołały niezadowolenie strony rządowej. W ubiegłym roku Kovesi musiała podać się do dymisji po tym, jak zarzucono jej nadużywanie władzy, działanie na rzecz niekorzystnego wizerunku Rumunii oraz brak szacunku do parlamentu.

„Jest to próba zastraszenia mnie oraz innych osób w systemie sprawiedliwości, którzy odpowiedzialnie wykonują swoją pracę” komentowała wówczas rumuńska prokurator.

Jej praca zyskała jednak uznanie wśród członków Komisji Europejskiej, którzy podkreślali, że pomimo utrudnień, jakie Kovesi napotykała na swojej drodze, charakteryzuje ją duża skuteczność i determinacja.

Poparcie w Brukseli

Po ujawnieniu najnowszych oskarżeń postawionych Rumunce, szef frakcji liberałów (ALDE) Guy Verhofstadt zwrócił się do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego, aby ten stanął w obronie przejrzystego procesu selekcji kandydatów na urząd prokuratora europejskiego.

Reakcja ta przyniosła natychmiastowy skutek. Na początku marca Komisja Sprawiedliwości oraz Komisja Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego oficjalnie wsparły kandydaturę rumuńskiej prokurator. W tym samym czasie Kovesi otrzymała zakaz komentowania dochodzenia prowadzonego w jej sprawie.

„Prawdopodobnie niektórzy żyją w takim strachu, że dostanę tę pracę, że nie wolno mi udzielać wywiadów”, stwierdziła była szefowa DNA.

Europejska Prokuratura Generalna

Utworzenie Europejskiej Prokuratury ma być wyrazem ściślejszej współpracy krajów członkowskich UE w zakresie ścigania przestępstw transgranicznych. Instytucja swoją działalność rozpocznie przed końcem 2020 r.

Na jej czele stać będzie Europejski Prokurator Generalny. Jego głównym zadaniem ma być zwalczanie przestępstw finansowych w UE, w tym nadużycia finansowe, korupcja, pranie pieniędzy oraz transgraniczne oszustwa związane z wyłudzeniami podatku VAT. W związku z tym ostatnim procederem szacuje się, że UE traci łącznie około 50 mld euro rocznie.

Mimo poparcia Parlamentu Europejskiego, sytuacja Kovesi nie jest przesądzona. Warunkiem objęcia przez nią stanowiska jest bowiem uzyskanie poparcia również ze strony rządu Rumunii.

Rumunia chce jako pierwszy kraj UE przenieść swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy

Rumuńska premier poinformowała, że Bukareszt jako pierwsza stolica kraju członkowskiego UE przeniesie swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. W kwietniu ubiegłego roku zrobiły tak USA, co wywołało wiele kontrowersji i protesty na Bliskim Wschodzie. Przeniesienie takiej placówki …