Kandydatka Francji do nowej KE bez poparcia Parlamentu Europejskiego

Sylvie Goulard oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli/ Zdjęcie via @EP_President Obserwuj Obserwuj @EP_President

Francuska kandydatka do nowej Komisji Europejskiej przegrała głosowanie w Parlamencie Europejskim. Paryż – podobnie jak Rumunia i Węgry – będzie zmuszony przedstawić nowego kandydata.

 

 

Francuzka Sylvie Goulard stanęła dziś przed drugą szansą przekonania członków komisji ds. rynku wewnętrznego oraz przemysłu do swojej kandydatury. Przed podobnym zadaniem musiał zmierzyć się wczoraj m.in. Janusz Wojciechowski. Jednak Francuzka nie wykorzystała swojej szansy, a niezadowolenie z odpowiedzi udzielonych przez Goulard zarówno podczas pierwszego przesłuchania, jak i tych dodatkowych, przesłanych na piśmie potwierdziło się w popołudniowym głosowaniu koordynatorów grup z komisji rynku wewnętrznego i przemysłu.

Dziś powtórne przesłuchanie francuskiej kandydatki do KE

Na dziś zaplanowano powtórne przesłuchanie Sylvie Goulard, którą do nowej KE zaproponował prezydent Francji Emmanuel Macron. Podobnie bowiem jak polski kandydat Janusz Wojciechowski, Francuzka nie dostała zgody po pierwszym przesłuchaniu w zeszłym tygodniu.

Sprzeciw komisji

Francuska przegrała głosowanie przez członków połączonych komisji rynku wewnętrznego oraz przemysłu. Przeciwko Goulard opowiedziało się 82 europarlamentarzystów, 29 poparło Francuskę, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Do sukcesu w głosowaniu w komisjach potrzeba zwykłej większości głosu.

Sylvie Goulard była kandydatką do objęcia portfolio rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości, którym w obecnej kadencji KE zajmowała się Polka Elżbieta Bieńkowska. Dodatkowo Ursula von der Leyen zdecydowała się zwiększyć kompetencje komisarza o politykę kosmiczną i obronną, a także promocję jednolitego rynku cyfrowego.

Kandydatka Francji do nowej KE też przepadnie?

Kandydatka francuskiego rządu do KE Sylvie Goulard otrzymała wczoraj od europosłów negatywną ocenę i będzie musiała – podobnie jak dwoje innych desygnowanych na unijnych komisarzy: Janusz Wojciechowski i Ylva Johansson – odpowiedzieć na dodatkowe pytania. 

Kontrowersje

Na brak uzyskania przez Francuzkę akceptacji obu połączonych komisji poza kwestiami merytorycznymi wpływ miały także kontrowersje dotyczące nieprawidłowości w związku z opłacaniem pracowników biura w PE jeszcze z czasów, gdy była europarlamentarzystką (chodzi o fikcyjne zatrudnienie, w związku z którym musiała zwrócić do kasy PE 45 tysięcy euro). W sprawie trwa dochodzenie, prowadzone oddzielenie zarówno we Francji, jak i przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), a także ws. olbrzymiego wynagrodzenia, jakie otrzymała z amerykańskiego think tanku (Instytutu Berggruena)

Goulard zaprzeczyła podczas przesłuchania wszelkim zarzutom, odwołując się do zasady domniemania niewinności.

Niepowodzenie Francuzki w głosowaniu oznacza, że członek każdej z trzech największych frakcji politycznych w PE został odrzucony podczas II etapu procedury. Goulard reprezentuje centrowców z „Odnówmy Europę”, Rumunka Rovana Plumb należała do Socjalistów i Demokratów a Węgier László Trócsányi do Europejskiej Partii Ludowej.

Drużyna von der Leyen do wymiany?

Już troje dotychczasowych kandydatów na komisarzy UE otrzymało negatywne oceny od europosłów. Obok kandydata na komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego krytykę koordynatorów wzbudziły kandydatury Francuzki Sylvie Goulard na stanowisko komisarza ds. rynku wewnętrznego i Szwedki Ylvy Johansson – ds. wewnętrznych.