Kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej doprowadzi do zawieszenia Fideszu w EPL?

Alexander Stubb - aspirował do kandydat EPL na przewodniczącego Komisji Europejskiej [Handout photo/EPA/EFE]

Alexander Stubb, jeden z kandydatów EPL na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej,  w trakcie swojego wystąpienia inaugurującego kampanię, zapowiedział zdecydowaną walkę z  nieliberalnym skrzydłem wewnątrz frakcji, twierdząc, że nie toleruje naruszania podstawowych wartości wyznawanych przez partie tworzące chadecką grupę w Parlamencie Europejskim.

 

W wygłoszonym w Brukseli przemówieniu prezentującym program jego kampanii Alexander Stubb podkreślił, że Europejska Partia Ludowa jest ugrupowaniem „proeuropejskim” i powinna przeciwstawić się tendencjom antyliberalnym w społeczeństwie.

Zawiesić lub nie zawiesić?

Odpowiadając na pytanie, jakie kroki powinna podjąć EPL, aby rozwiązać kwestię „nieliberalnego podejścia” węgierskiej partii rządzącej Fidesz, Stubb powiedział, że stosuje podejście „zerowej tolerancji” wobec odrzucania tego, co określił jako „wartości EPL”.

Szczyt UE: Impas ws. brexitu trwa

Pierwszy dzień szczytu ws. brexitu nie przyniósł żadnych rezultatów. W czasie wieczornych rozmów unijni przywódcy nie zdecydowali nawet, czy zwołają dodatkowy szczyt w listopadzie uzależniając tę kwestię od postępu w prowadzonych negocjacjach.

Rząd Fideszu został oskarżony o ataki wymierzone w media, nękanie organizacji pozarządowych i ostre podejście do migracji, co doprowadziło do debaty w Parlamencie Europejskim na temat łamania prawa UE na Węgrzech oraz głosowania, które nad rezolucją popierającą rozpoczęcie wobec Budapesztu procedur na mocy art. 7 unijnego traktatu.

Stubb, były premier Finlandii, zaproponował dwa możliwe sposoby podejścia do Fideszu. Jeśli węgierska partia nadal będzie łamać prawo UE, zasugerował, aby członkostwo węgierskiej partii w  EPL zawiesić, lub aby EPL zażądał od Fideszu oświadczenia, że partia premiera Viktora Orbana ​​zaangażuje się w promowanie wartości frakcji, do jakiej należy w UE.

Wartości

Kwestia zawieszenia Fideszu w EPL była szczegółowo omawiana podczas szczytu EPL, który zgromadził obecnych szefów państw i szefów partii z całego kontynentu, w tym Angelę Merkel i samego Viktora Orbána, a także przewodniczących Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Donalda Tuska i Antonio Tajaniego.

Budapeszt zaskarży UE za uruchomienie wobec Węgier art. 7

Węgierski parlament przyjął wczoraj (16 października) uchwałę wzywającą rząd do wstąpienia na drogę prawną przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej uruchomienia wobec Węgier art. 7 Traktatu o UE.

„Zawsze byłem przyjacielem Orbána i zawsze go broniłem” – powiedział przewodniczący EPL Joseph Daul. „Ale muszę także bronić praw człowieka, wolności, demokracji i rządów prawa, które są świętymi wartościami naszej partii” – dodał.

Podczas posiedzenia plenarnego EPL odbędzie się głosowanie nad rezolucją w sprawie przestrzegania tych wartości, ale jak dotąd nie zgłoszono do sekretariatu wniosku o zawieszenie Fideszu i nic nie wskazywało dotąd na to, że tak się stanie.

Do wydalenia lub zawieszenia partii Orbana potrzebny jest formalny wniosek siedmiu krajowych ugrupowań z co najmniej pięciu państw członkowskich.Tak głosi statut EPL. „Są do omówienia ważniejsze kwestie niż zawieszenie Fideszu. Na przykład brexit, migracja i kolejny budżet UE” – powiedział Tajani.

Zieloni nowym centrum politycznym Europy?

Rosnącej roli Zielonych nie należy mylić ze zmieniającym się poparciem w lewicowym spektrum politycznym. Tradycyjny lewicowo-prawicowy podział polityczny staje się przestarzały, stwierdza współprzewodniczący Europejskiej Partii Zieloni Reinhard Bütikofer w rozmowie z EURACTIV.
 

Komentując ostatnie sukcesy wyborcze w Bawarii, Belgii i Luksemburgu, …

Mówiąc o stale rosnących zagrożeniach jakie niesie liberalnej demokracji na całym kontynencie populizm, Stubb powiedział: „Mam dość i jestem szczerze zmęczony politykami, którzy podżegają do strachu i niepewności. O wiele trudniej jest znaleźć nadzieję i szukać rozwiązań.”

Kandydat na szefa EPL

EPL ma wybrać kandydata na następnego przewodniczącego komisji na szczycie partii w Helsinkach na początku listopada.

Stubb konkuruje tu z niemieckim europosłem Manfredem Weberem, który jest uważany za bardziej konserwatywnego kandydata. Obaj otrzymali wymagane nominacje od swoich macierzystych partii, a także uzyskali wsparcie od dwóch innych partii członkowskich EPL. „Reprezentują nowe pokolenie polityczne, które przyniesie Europie nową wizję” – powiedział Joseph Daul.

Tusk: Brexit bez umowy bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek

“Musimy przygotować UE na scenariusz brexitu bez umowy (z Londynem), który jest bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek” – uprzedził wczoraj w liście do unijnych liderów szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dwudniowy szczyt UE zaczyna się w Brukseli już jutro.

EPL ponownie potwierdziła swoje zobowiązanie do kontynuowania procesu Spitzenkandidaten w celu wyboru kandydata partii na Komisję Europejską. „Byliśmy pionierami i chcemy utrzymać ten proces” – powiedział sekretarz generalny EPL Antonio López-Istúriz.