Kaczyński: Żadnego polexitu nie będzie, to propagandowy wymysł

lex-TVN-PiS-media-wolne-Discovery-Suski-kaczynski-ceny-prad-inflacja-populizm-Sejm-Senat-

Jarosław Kaczyński / Źródło: Flickr/Sejm RP, fot. fot. Rafał Zambrzycki (CC BY 2.0)

Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński zapewnił, że żadnego polexitu nie będzie. W opublikowanym wczoraj wywiadzie zastrzegł jednak, że Polska chce być w UE, ale jako suwerenne państwo.

 

Tego samego dnia (15 września) komitet polityczny PiS przyjął uchwałę ws. przynależności Polski do UE.

Sylwia Gregorczyk-Abram: Zapowiedź kar finansowych dla Polski oznacza, że żarty się skończyły [WYWIAD]

„Komisja Europejska jest zdeterminowana, żeby bronić zasady praworządności w całej Unii Europejskiej”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl  Sylwia Gregorczyk-Abram.

Kaczyński: Nie będzie polexitu, ale będziemy reformowac UE

“Nie będzie żadnego Polexitu, to wymysł propagandowy, który po wielokroć był stosowany wobec nas; chcemy być w UE, ale jednocześnie chcemy pozostać suwerennym państwem”, powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP. “Jednocześnie jesteśmy zdecydowanie za tym, aby doprowadzić do zakończenia kryzysu jaki widzimy w Unii Europejskiej”, dodał.

Prezes PiS tłumaczył, że unijne traktaty “w niemałym stopniu przestają obowiązywać, albo są wykorzystywane pretekstowo”; zasada równości państw jest łamana “i to w sposób bardzo drastyczny”, a ponadto widać “tendencje do instrumentalizacji” UE przez najsilniejsze państwa, zwłaszcza Niemcy. “Temu musimy się przeciwstawiać. Jesteśmy za tym, by unijne traktaty zostały odpowiednio doprecyzowane tak, aby różnego rodzaju nadużycia były radykalnie utrudnione”, oświadczył Kaczyński.

Sondaż: Coraz więcej Polaków chce polexitu

Już niemal 17 proc. pytanych uważa, że nasz kraj powinien opuścić Unię Europejską, ale premier Mateusz Morawiecki uważa, że zagrożenia polexitem nie ma.

Alternatywna wizja UE w przyszłości

Lider PiS zapowiedział też, że w ramach Konferencji ws. Przyszłości Europy Polska zamierza “przedłożyć plan alternatywny wobec tego, który tam będzie prezentowany”. “Mamy jasną wizję. Wiemy, że jej realizacja nie będzie łatwa, że to być może będzie proces wieloletni”, powiedział PAP Kaczyński.

“Chcemy być w Unii, ale jednocześnie chcemy pozostać suwerennym państwem”, oświadczył zastrzegając, że wszystko, co jest zapisane w unijnych traktatach powinno być “bardzo ściśle przestrzegane”. Prezes PiS przypomniał przy tym, że są kompetencje przyznane wyłącznie Brukseli i do nich należą stosunki zewnętrzne w sferze gospodarczej; są kompetencje mieszane, a także takie  które pozostają wyłącznie w kompetencji państwa. “Sprawy wymiaru sprawiedliwości pozostają w wyłącznej kompetencji państw i nie mogą być przedmiotem tego rodzaju ingerencji, jakie w tej chwili następują”, ocenił Kaczyński.

“Jest jeszcze jedna zasada, która musi być przestrzegana i musi być bardzo podkreślona w tej – można powiedzieć poprawionej Unii – czyli zasada równości państw”, podkreślił. “Jeśli coś wolno w jednym państwie, to znaczy, że wolno we wszystkich”, wyjaśnił lider rządzącego ugrupowania.

Poinformował także, że nie zamierza w tym roku wyjść z rządu. “Na pewno w tym roku nie zrezygnuję”, zapewnił. “Chyba że ze mnie zrezygnują”, dodał Jarosław Kaczyński.

Polska w UE. Co z tym polexitem? 

Wicemarszałek Ryszard Terlecki zapewnił, że polexit “to szopka wymyślona przez PO i TVN24”, choć wcześniej zapowiadał “drastyczne rozwiązania” w stosunkach z UE.

PiS ws. „przynależności Polski do UE oraz suwerenności Rzeczypospolitej”

Informacje o tym, że komitet polityczny PiS przyjął uchwałę zatytułowaną „W sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności Rzeczypospolitej”, przekazała wczoraj po południu rzeczniczka partii Anita Czerwińska.

“Wiążemy przyszłość Polski jednoznacznie z przynależnością do Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że musimy się godzić na postępujący pozatraktatowy proces ograniczania suwerenności państwom członkowskim”, zastrzegła w czasie briefingu po zakończeniu obrad komitetu politycznego PiS. “Chcemy, żeby Polska była członkiem Unii Europejskiej i pozostała państwem suwerennym”, zapewniła rzeczniczka PiS. “Odnosimy się również do tego, że Unia Europejska potrzebuje głębokich zmian”, dodała.

Orędzie o stanie Unii #SOTEU: "Wyroki TSUE są wiążące dla wszystkich państw członkowskich"

Musimy mieć nowe możliwości odpowiedzi i wykazać się jednością, żeby chronić granice – powiedziała von der Leyen.

„Najważniejsza” i „bardzo doniosła” dla partii uchwała

Czerwińska poinformowała, że na posiedzeniu zostały podjęte dwie uchwały,  ale podkreśliła, że to pierwsza z nich jest „najważniejsza” i „bardzo doniosła” dla partii. Rzeczniczka powiedziała, że środowy dokument jest reakcją na “kłamliwe informacje” dotyczące stanowiska PiS ws. członkostwa Polski w UE. “Postanowiliśmy uchwałą komitetu politycznego odnieść się do tego”, wyjaśniła.

Czerwińska przedstawiła przy tym „główne założenia” stanowiska partii w tej sprawie. “Zaczynamy od tego, że jesteśmy państwem europejskim od ponad tysiąca lat. Wykluczamy możliwość polexitu, ponieważ rzeczywistością naszego kontynentu jest Unia Europejska. To jest przypisywanie nam przez totalną opozycję czegoś, czego absolutnie nie planowaliśmy. Nigdy o tym nie mówiliśmy. To po prostu nie ma odzwierciedlenia w faktach”, oświadczyła.

Na pytanie dziennikarzy czy politycy PiS dyskutowali na temat niedawnych wypowiedzi szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego i posła PiS Marka Suskiego o Unii Europejskiej przyznała, że mowa była tylko o dwóch podjętych uchwałach. W jej ocenie przypominanie tych wypowiedzi jest „dowodem na to, jak czasem kłamliwie, w nieprawdziwy i niesprawiedliwy sposób przedstawia się wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, wyjmując z kontekstu poszczególne wypowiedzi”.