Kaczyński spotkał się z liderami Braci Włochów i hiszpańskiej partii Vox. Będzie nowa siła w PE?

Giorgia Meloni, Jarosław Kaczyński, Bracia Włosi, PiS

Liderka partii Bracia Włosi Giorgia Meloni rozmawia z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. / Zdjęcie: Twitter [@GiorgiaMeloni]

Jarosław Kaczyński spotkał się w Warszawie z szefową Braci Włochów Giorgią Meloni i liderem hiszpańskiego ugrupowania Vox Santiago Abascalem. Według PAP tematem rozmów miała być wizja rozszerzenia grupy EKR, do której należą wszystkie trzy partie, lub stworzenia nowej frakcji w Parlamencie Europejskim.

 

 

„Celem tych rozmów jest doprowadzenie do tego, by w Parlamencie Europejskim pojawiła się realna duża siła centroprawicowa, która będzie w stanie położyć tamę temu skrajnie liberalnemu, skrajnie upolitycznionemu, pełnemu podwójnych standardów i łamania traktatów, obecnego kierunku rozwoju UE”, powiedział Polskiej Agencji Prasowej anonimowy polityk z obozu rządzącego w Polsce.

"Dlaczego Salvini zasługuje na zaufanie, szacunek i podziw”. Ironiczna książka o polityku, która sprzedaje się lepiej niż pamiętnik Obamy

W jaki sposób wydawniczy żart okazał się najchętniej kupowaną książką politologiczną na włoskim Amazonie?

Zjazd „siostrzanych” partii

Prawo i Sprawiedliwość oraz partie Bracia Włosi (Fratelli d’Italia) i Vox wiąże nie tylko narodowo-konserwatywny, eurosceptyczny profil, ale przede wszystkim przynależność do partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Po brexicie PiS i Bracia Włosi stanowią dwie największe siły w EKR pod względem liczby europosłów. PiS ma ich 25, Bracia Włosi – 6.

Przewodniczącą partii jest Giorgia Meloni, a sekretarz generalną – była szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga. Grupie EKR w PE współprzewodniczy natomiast Ryszard Legutko.

Konserwatyści chcą zwiększyć swoje wpływy w PE

Rozmówca PAP ujawnił, że PiS, Bracia Włosi i Vox dążą do konsolidacji sił z innymi podobnymi sobie ugrupowaniami i wzmocnienia znaczenia konserwatystów w Parlamencie Europejskim. Najpierw jednak muszą określić, co łączy poszczególne ugrupowania i jakie są ich postulaty. „W najbliższym czasie planowane jest opublikowanie deklaracji ideowej, w której zostanie określona wspólnota celów i wartości łącząca różne formacje polityczne w Europie”, przekazał polityk.

„Jest plan, aby na bazie tej deklaracji rozpoczęły się już poważne negocjacje z różnymi partnerami w Europie, których celem będzie wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą na ich zjednoczenie, a tym samym zwiększenie politycznej obecności oraz roli odgrywanej przez nich w Parlamencie Europejskim”, wyjaśnił.

Meloni i Abascal podkreślili na Twitterze, że ich wizyta w Warszawie ma też związek z rozpoczętą Konferencją w sprawie przyszłości Europy, na której, jak zapowiedzieli, „europejscy konserwatyści będą bronić idei Europy narodów, bez zbędnej biurokracji i dalszego oddawania kompetencji (w ręce UE – red.)”.

Morawiecki, Orbán i Salvini w Budapeszcie: Mówimy "nie" imperium ze stolicą w Brukseli

„Zgodziliśmy się, że chcemy renesansu, chcemy odrodzenia w całej Europie”, oświadczył premier Węgier. Czy to zwiastun nowej politycznej siły?

Polsko-włoska współpraca

Dla Giorgii Meloni nie było to pierwsze spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Oboje spotkali się także w Warszawie w 2019 r., przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Meloni miała być wówczas bardzo zainteresowana potencjalną współpracą z PiS i Kaczyńskim, ale ostatecznie rozmowa nie przyniosła żadnych formalnych rezultatów.

Nie tylko zresztą Meloni z włoskich polityków myśli o stworzeniu nowej siły w PE i włączenie do niej PiS. 1 kwietnia w Budapeszcie o potencjalnej nowej frakcji w Europarlamencie rozmawiali polski premier Mateusz Morawiecki i były włoski wicepremier, lider partii Liga Matteo Salvini. Towarzyszył im premier Węgier Viktor Orbán. O sukcesie spotkania świadczy fakt, że Salvini później jeszcze jednokrotnie rozmawiał z Morawieckim przez wideołącze.

Jeśli zaś chodzi o bardziej owocne w skutkach przykłady polsko-włoskiej współpracy międzypartyjnej, to przed wspomnianymi wyborami w 2019 r. Paweł Kukiz nawiązał współpracę z pięcioma innymi europejskimi ugrupowaniami (z Włoch, Chorwacji, Finlandii, Estonii i Grecji), na czele z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd i jego ówczesnym liderem Luigim Di Maio. Pięć ugrupowań utworzyło wówczas inicjatywę pod nazwą „Manifest Europejski”. Mimo dużych ambicji partii i ich liderów brak sukcesu wyborczego (większość ze wspomnianych ugrupowań nie weszła do PE) przeszkodził w przekształceniu „Manifestu” w nową frakcję.