Jutro spotkanie Juncker-May

Theresa May i Jean-Claude Juncker, źródło Flickr

Theresa May i Jean-Claude Juncker, źródło Flickr

Jutro w Brukseli odbędzie się spotkanie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera i premier Wielkiej Brytanii Theresy May ws. brexitu. Tymczasem brytyjski rząd, przygotowując się na “twardy brexit”, rozważa zniesienie taryf celnych na wszystkie importowane produkty.

 

KE czeka na nowe informacje od szefowej brytyjskiego rządu

Rzecznik KE Margaritis Schinas poinformował, że KE chciałby wiedzieć, co Theresa May zamierza zrobić ws. wyjścia swego kraju z UE, którego termin nieuchronnie się zbliża. „Stanowisko Unii Europejskiej jest jasne – powiedział rzecznik Komisji na wtorkowej (5 lutego) konferencji prasowej. – Czekamy jeszcze raz na to, aby usłyszeć, co ma nam do powiedzenia premier”.

UE gotowa na wyjaśnienia, ale nie na renegocjacje umowy ws. brexitu

Melania Ciot, minister ds. europejskich Rumunii, która sprawuje obecnie unijną prezydencję zapewniła wczoraj, że UE jest gotowa na wyjaśnianie zapisów “umowy rozwodowej”, ale wykluczyła renegocjacje tego dokumentu.

Dziennikarze dopytywali, czy przed czwartkowym (7 lutego) spotkaniem Jean-Claude’a Junckera z brytyjską premier Londyn przedstawił jakieś nowe propozycje rozwiązania kwestii backstopu, a jeśli nie, to czy KE spodziewa się ich przedstawienia. „Zobaczymy, jak rozwinie się spotkanie w czwartek. (…) Dla nas, jak wiecie, backstop, który jest częścią porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, jest jego centralnym punktem i jest fundamentalnie ważny” – podkreślił rzecznik Komisji.

Jeśli premier May nie uda się uzyskać od UE żadnych ustępstw, to kolejne głosowanie w brytyjskim parlamencie może ograniczyć się do wyboru między odrzuconą już w połowie stycznia propozycją rządu, a ryzykownym tzw. twardym brexitem. Gdyby nie udało się uzyskać parlamentarnej większości ani dla umowy proponowanej przez May, ani dla alternatywnego rozwiązania, to na mocy art. 50 traktatu o UE Zjednoczone Królestwo automatycznie opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca bez żadnej umowy.

Izba Gmin zobowiązała premier May do renegocjacji umowy ws. brexitu

Brytyjski parlament zaakceptuje umowę z UE ws. warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty pod warunkiem, że rządowi uda się zamienić mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej (tzw. backstop) na nowy, alternatywny zapis – zdecydowała Izba Gmin w wieczornym głosowaniu.

Brytyjski minister przestraszył krajowych przedsiębiorców

Tymczasem brytyjski Huffington Post ujawnił tajny plan ministra handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Liama Foxa na wypadek “twardego brexitu”. W razie chaotycznego, bo bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, dokument ten przewiduje ścięcie taryf celnych na wszystkie importowane produkty do zera. Plan ministra handlu wywołał oburzenie i przerażenie wśród tamtejszych przedsiębiorców.

„Ministrowie potajemnie planują jednostronnie obniżyć cła na wszystkie importowane produkty do zera w przypadku braku brexitu bez żadnej umowy. To mogłoby skutkować zalaniem brytyjskiego rynku tanimi towarami i zrujnować tamtejszy przemysł” – cytują media HuffPost UK.

Według portalu, w tym tygodniu, podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami z przedsiębiorcami minister powiedział, że po 29 marca obawia się wystrzału inflacji i żeby ją obniżyć rozważa podjęcie radykalnych kroków. Związek zawodowy GMB określił ten plan mianem „ostatecznej zdrady ws. Brexitu”, a Partia Pracy uznała, że byłoby to przejawem „zwykłego obłędu”. Opozycja uważa, że takie działania nie wywarłyby na Brukseli presji przed negocjacjami dot. przyszłej umowy handlowej z Wielką Brytanią.

Natomiast brytyjscy przedsiębiorcy są przerażeni taką możliwością i ostrzegają, że zrujnowałoby to ich biznes. Minister Fox miał ich jednak przekonywać, że na zerowych cłach zyskałby za to brytyjski konsument. Huffington Post zapewnił, że jego doniesienia nie są spekulacjami, bo „rzecznik ministra handlu potwierdził, że rząd bada taki scenariusz”.

Wielka Brytania: Rodzina królewska może być ewakuowana w przypadku chaotycznego brexitu

Zaktualizowano plany nagłej ewakuacji rodziny królewskiej, podaje brytyjska prasa. Kiedyś opracowano je na wypadek przekształcenia się zimnej wojny w regularne starcie zbrojne. Teraz mają się przydać, gdyby brexit wymknął się spod kontroli.
 

To, że brytyjskie służby postanowiły się przygotować na najgorszy …