Juncker: EPL jednomyślnie popiera Webera na nowego szefa KE

Szef KE Jean-Claude Juncker, źródło: PE

Szef KE Jean-Claude Juncker, źródło: PE

Ustępujący przewodniczący Komisji Europejskiej po raz pierwszy otwarcie i mocno poparł kandydaturę obecnego szefa frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim na swojego następcę. Stwierdził także, że EPL nie ma „żadnego planu B” i Weber, który jest tzw. Spitzenkadidatem, pozostaje jedyną propozycją europejskich chadeków.

 

Jean-Claude Juncker spotkał się z dziennikarzami na marginesie zjazdu Europejskiej Partii Ludowej w San Sebastián w Hiszpanii. Dotąd nie wypowiadał się on zbyt ciepło  o Spitzenkandidacie EPL Manfredzie Weberze. Teraz jednak stwierdził, że „EPL jednomyślnie popiera Webera i nie ma żadnego planu B w tej sprawie”.

Junkcer: Weber byłby dobrym przewodniczącym KE

Obecny szef KE stwierdził też, że „byłby bardzo zadowolony” gdyby zastąpił go Niemiec wywodzący się z bawarskiej CSU. „To byłoby normalne, gdybyśmy wysunęli tego kandydata, o którym mówiliśmy w kampanii wyborczej, ale w polityce często nic nie jest normalne” – zastrzegł Juncker. Dodał też, że jest optymistą. „Jestem mocno przekonany o tym, że Weber byłby dobrym przewodniczącym KE i kontynuowałby to, co próbowałem rozpocząć” – stwierdził.

Oficjalnie EPL wciąż ma jednego kandydata – właśnie Webera, ale w kuluarach pojawiają się już inne nazwiska polityków z ugrupowań wchodzących w skład europejskiej chadecji. Mówi się na przykład o niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, która należy do współpracującej z CSU partii CDU.

Sama Merkel nigdy swojej kandydatury oficjalnie nie zgłosiła, ale w fotelu przewodniczącej KE widzi ją coraz więcej wpływowych polityków. I to nie tylko z EPL. Prezydent Francji Emmanuel Macron, którego partia Naprzód Republiko (LREM) wejdzie w skład frakcji liberalnej, głośno już poparł teoretyczną kandydaturę Merkel. A chadekom, do przeforsowania swojego kandydata na szefa KE potrzebne będzie wsparcie nie tylko socjalistów, z którymi tradycyjnie dzielą się stanowiskami w UE, ale także liberałów ponieważ zarówno EPL, jak i Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów wprowadziły po ostatnich wyborach do PE mniej europosłów niż w poprzedniej kadencji.

Macron poprze Merkel na nową szefową Komisji Europejskiej?

Prezydent Francji oświadczył, że widziałby kanclerz Niemiec na stanowisku przewodniczącej KE. Zaznaczył jednak, że nie wie czy Merkel w ogóle ma zamiar się o tę funkcję ubiegać. Niemiecka polityk dotąd mówiła o tym, że ma zamiar dokończyć kadencję kanclerza, która …

Weber ma za mało politycznego doświadczenia?

Jednocześnie nie wszyscy chadeccy przywódcy są tak entuzjastyczni wobec Webera jak Juncker. Najczęściej zarzuca mu się to, że nie ma żadnego doświadczenia jako przywódca kraju. Tymczasem ostatnim przewodniczącym KE, który nigdy nie był ani premierem, ani prezydentem swojego kraju był Francuz Jaques Delors, który urzędował w Brukseli w latach 1985-1995, czyli w czasach gdy znaczenie Komisji Europejskiej było o wiele mniejsze niż dziś.

Jednym z otwartych krytyków Webera wewnątrz EPL jest premier Chorwacji Andrej Plenković. Chorwat zarzuca mu otwarcie właśnie „brak doświadczenia pracy we władzach wykonawczych”. To o tyle istotne, że Plenković, obok premiera Estonii Krišjānisa Kariņša, został mianowany jednym z dwóch koordynatorów EPL ds. negocjacji z innymi grupami politycznymi na temat obsady unijnych stanowisk. Niechęci do Webera nie kryje też Macron.

O obsadzie najważniejszych stanowisk w UE przywódcy państw członkowskich będą rozmawiać na szczycie w Brukseli 20-21 czerwca.

Szczyt w Brukseli: Będą dwie kobiety na najwyższych stanowiskach w UE?

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, którego kadencja upływa w listopadzie, zapowiedział, że sytuacja, w której połowę najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej obejmą kobiety to „jego plan i osobista ambicja”. W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Francji Emmanuel Macron.
 

Przywódcy 28 państw …