Jourová: „Silne demokracje chętnie przyjmują pluralizm mediów i różnorodność opinii, a nie z nimi walczą”

Věra Jourová, KE, Komisja Europejska

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the European Union Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourová zareagowała na Twitterze na wczorajsze uchwalenie w Sejmie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. „lex TVN”. „Silne demokracje chętnie przyjmują pluralizm mediów i różnorodność opinii, a nie z nimi walczą”, oświadczyła Czeszka.

 

 

Wiceszefowa KE oceniła na Twitterze, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji w Polsce „wysyła negatywny sygnał” w zakresie pluralizmu mediów. Jednocześnie skierowała apel do wszystkich państw członkowskich.

„Potrzebujemy Media Freedom Act (rozporządzenia, które ma zapewniać wolność mediów na terenie całej Wspólnoty – red.) w całej Unii Europejskiej na rzecz ochrony wolności mediów i wspierania praworządności”, dodała Jourová.

Wczorajsze głosowanie skomentował również przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, który oświadczył na Twitterze: „Wczorajsze głosowanie nad ustawą medialną lex TVN w Polsce jest bardzo niepokojące. Jeśli ustawa wejdzie w życie, poważnie zagrozi niezależności telewizji. Nie ma wolności bez wolnych mediów”.

Jourová zwróciła uwagę na sprawę TVN już miesiąc temu

„Nowy projekt polskiej ustawy o koncesji na nadawanie jest kolejnym niepokojącym sygnałem dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce”, napisała 12 lipca za pośrednictwem mediów społecznościowych Vera Jourová. „Ściśle monitorujemy sytuację związaną z TVN24, którego koncesja wciąż nie została odnowiona”, dodała wówczas unijna komisarz ds. praworządności.

Według unijnej komisarz, sytuacja w Polsce skłania do wydania w końcu przez Unię Europejską Media Freedom Act. To nowe regulacje, które mają lepiej chronić wolność mediów i pluralizm w Unii Europejskiej. Unia chce je wprowadzić w 2022 r. Wśród propozycji mają znaleźć się m.in. środki – blisko 400 mln euro – na inwestycje na rynku audiowizualnym. A także wsparcie w formie pożyczek i grantów dla mediów.

Jourova: Lex TVN to "kolejny niepokojący sygnał dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce"

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapewniła, że „sytuacja jest monitorowana”.

Stany Zjednoczone też zaniepokojone

Zaniepokojenie przyjęciem ustawy wyraził również amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, który wydał oświadczenie odnoszące się do przyjętego wieczorem przez Sejm projektu nowelizacji ustawy medialnej. „Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone przyjętą przez niższą izbę polskiego parlamentu ustawą, która uderza w cieszącą się największą oglądalnością niezależną stację telewizyjną, a zarazem w jedną z największych amerykańskich inwestycji w Polsce”, oznajmił.

Zwrócił uwagę na szkodliwość ustawy dla polskiego rynku medialnego. „Polska przez wiele lat walczyła o to, by mieć w kraju wolne i różnorodne media. Ta ustawa poważnie osłabi środowisko medialne, nad którego budowaniem Polacy tak długo pracowali”, ocenił.

Sekretarz stanu USA "głęboko zaniepokojony" ustawą "Lex TVN"

To pierwsza tak otwarta krytyka ustawy medialnej w oficjalnych wypowiedziach najwyższych rangą przedstawicieli amerykańskiej dyplomacji.