Boris Johnson: Merkel otwarta na porozumienie z Wielką Brytanią

Angela Merkel oraz Boris Johnson w Berlinie /Zdjęcie via twitter @BorisJohnson

Angela Merkel nie wyklucza znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego Wielką Brytanię w sprawie porozumienia brexitowego. Taką wiadomość usłyszał premier Boris Johnson wczoraj wieczorem w Berlinie. Kanclerz Niemiec podkreśliła, że rozmowy mające na celu uniknięcie „twardego brexitu” powinny zakończyć się w ciągu miesiąca.

 

 

Boris Johnson od Berlina rozpoczął objazd kontynentalnej Europy w ramach swojej donkichotowskiej misji. Brytyjski premier chce przekonać europejskich liderów do wykreślenia z porozumienia brexitowego zapisu o tzw. irlandzkim bezpieczniku (brak powrotu kontroli na granicy między dwiema Irlandiami po 31 października). W najbliższych dniach polityk będzie w Paryżu, by następnie od soboty uczestniczyć w spotkaniu grupy G7 w Biarritz. Wczoraj wieczorem brytyjski premier usłyszał to, co chciał usłyszeć: możliwe jest wynegocjowanie porozumienia w sprawie brexitu uwzględniającego brytyjskie wymagania.

"Najgorszy możliwy scenariusz" brexitu

Wyciekł rządowy dokument przedstawiający potencjalne konsekwencje w przypadku zmaterializowania się tzw. twardego brexitu. To „najgorszy możliwy scenariusz”, twierdzi Michael Gove, odpowiedzialny w brytyjskim rządzie za przygotowania do wyjścia z UE.
 

 

Dokument, do którego dotarł „The Sunday Times” prezentuje sytuację Wielkiej Brytanii …

Gest Angeli Merkel

Niemiecka kanclerza zadeklarowała wczoraj, że „chciałaby, by obie strony [tj. Londyn i Bruksela] uniknęły rozstania bez porozumienia”. Do finalizacji brexitu pozostało nieco ponad dwa miesiące, a Wielka Brytania jest coraz bliżej rozstania ze Wspólnotą bez żadnego porozumienia.

Boris Johnson przyjechał na kontynent przekonany o możliwości osiągnięcia swojego celu pomimo że liderzy Unii Europejskiej od dawna podkreślają brak możliwości renegocjacji umowy wynegocjowanej przez byłą premier Theresę May. Raz jeszcze przypomniał o tym we wtorek w liście do szefa brytyjskiego rządu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Unia Europejska sprzeciwia się powrotowi twardej granicy między Irlandią oraz Irlandią Płn., wspierając Dublin w wysiłkach uniknięcia odnowienia konfliktu z Belfastem.

Irlandzki bezpiecznik określany także mianem backstopu gwarantuje brak powrotu kontroli paszportowych oraz celnych między Irlandiami. To z kolei niesie za sobą dalsze konsekwencje w postaci utrzymania Zjednoczonego Królestwa w unii celnej z UE do czasu znalezienia innego rozwiązania.

Brexit: Unia Europejska nie ustąpi w sprawie irlandzkiej granicy

Donald Tusk odrzuca możliwość zmian w umowie brexitowej wynegocjowanej przez rząd Theresy May. Punktem spornym wciąż pozostaje klauzula tzw. irlandzkiego bezpiecznika, o wyłączenie którego zwrócił się w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Boris Johnson.
 

 

Premier Wielkiej Brytanii twierdzi, że pozostawienie zapisu …

Ukontentowanie Johnsona

Przeciwny jest temu Johnson i wielu członków Partii Konserwatywnej. Premier dał temu wyraz w liście do Tuska, wzywając do ponownego otwarcia negocjacji w sprawie backstopu, na dwa miesiące przed datą brexitu. Problemem szefa rządu jest jednak brak przedstawienia „realnej alternatywy” – by posłużyć się sformułowaniem szefa Rady Europejskiej – dla dotychczasowego rozwiązania.

Angela Merkel nie mówi „nie” dla kolejnych prób znalezienia kompromisu. Najlepiej, by udało się go odnaleźć w ciągu najbliższych 30 dniu. Wówczas kwestia „irlandzkiego bezpiecznika” stanie się „bezużyteczna”, powiedziała niemiecka kanclerz.

Zadowolenia po wczorajszej rozmowie nie krył brytyjski premier, usatysfakcjonowany z powodu możliwości ponownego rozpoczęcia dialogu w żywotnej dla Wielkiej Brytanii kwestii. Polityk wielokrotnie podkreślał, że backstop jest dla Londynu nie do zaakceptowania, ponieważ uczyniłby z Wielkiej Brytanii „więźnia” ram prawnych Unii Europejskiej już po rzeczywistym opuszczeniu Wspólnoty.

Wielka Brytania: Lider Partii Pracy chce zatrzymać brexit bez umowy

Przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał liderów innych opozycyjnych ugrupowań w Izbie Gmin, aby poparli jego kandydaturę jako „tymczasowego premiera”. Manewr ten miałby posłużyć odsunięciu Borisa Johnsona od władzy i zablokowaniu bezumownego brexitu.
 

Partia Pracy już od pewnego czasu zapowiada …

Kierunek Paryż

Jednak niemiecka kanclerz nie wystąpiła zupełnie przed szereg, zaznaczając że wszelkie negocjacje w sprawie przyszłych stosunków z Londynu z Brukselą powinny być prowadzone przez Komisję Europejską, która prezentuje identyczne do Donalda Tuska stanowisko w sprawie „irlandzkiego bezpiecznika”.

Johnson wyjeżdża z Berlina z dobrym słowem od Angeli Merkel zatroskanej stratami dla niemieckiego eksportu w przypadku zmaterializowana się „twardego brexitu”. W Paryżu na szefa Partii Konserwatywnej czeka Emmanuel Macron, który w ostatnich miesiącach prezentuje zdecydowanie bardziej nieprzejednaną postawę wobec Londynu w sprawie brexitu.

Macron zapowiedział, że poprosi Johnsona o „wyjaśnienia” w sprawie renegocjacji porozumienia z Londynem, które – w jego opinii – są niemożliwe.

Szczyt G7 bez Junckera?

Już w najbliższy weekend szczyt państw grupy G7 we francuskim Biarritz, podczas którego miało dojść do pierwszego spotkania przedstawicieli Unii Europejskiej z nowym brytyjskim premierem. Tymczasem 64-letni przewodniczący Komisji Europejskiej został zmuszony z powodów zdrowotnych do przerwania wypoczynku w Austrii. …