Parlament Europejski chce zniesienia patentów na szczepionki. USA przekażą miliony dawek krajom rozwijającym się

Joe Biden, COVAX, G7, Emmanuel Macron, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Afrykańska, szczepionki, COVID-19

Joe Biden planuje przekazać 500 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 ponad 90 krajom w ciągu najbliższych dwóch lat. / fot. via Facebook [President Joe Biden]

Europosłowie chcą czasowego zniesienia ochrony własności intelektualnej dla szczepionek przeciwko koronawirusowi. Tymczasem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden planuje przekazać 500 mln dawek szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 koncernów Pfizer/BioNTech na rzecz ponad 90 państw świata w ciągu najbliższych dwóch lat, informuje agencja Reuters

 

 

Amerykańskie darowizny będą częścią programu COVAX, który dystrybuuje szczepionki do krajów o niskich i średnich dochodach. Program prowadzony jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI).

Ponadto jak informuje NYT Joe Biden w najbliższym czasie ogłosi światową strategię walki z pandemią w oparciu o masowe szczepienia. Prezydent USA zapowiedział to wsiadając na pokład samolotu Air Force One, którym odleciał w środę na szczyt G-7 w Kornwalii (Wielka Brytania).

Joe Biden rozpoczął 8-dniową wizytę w Europie. Z kim się spotka i o czym będzie rozmawiał?

Prezydent USA weźmie udział w szczytach G7, NATO i USA-UE oraz spotka się m.in. ze swoimi odpowiednikami z Rosji i Turcji.

USA chcą dostarczyć szczepionki do najbardziej potrzebujących państw

Środowe (9 czerwca) ogłoszenie planu administracji prezydenta USA poprzedza spotkanie Bidena z liderami państw G7 – przywódcami Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch i Japonii, które odbędzie się w dniach od 11 do 13 czerwca.

„Celem darowizny jest ratowanie życia, zakończenie pandemii oraz stworzenie podstaw dla dodatkowych działań, które zostaną ogłoszone w nadchodzących dniach”, napisano w oświadczeniu Białego Domu.

Amerykański producent leków Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech potwierdzili, że dostarczą 200 mln w 2021 r. i 300 mln dawek w pierwszej połowie 2022 r. Następnie Stany Zjednoczone rozprowadzą je do 92 krajów o niższych dochodach oraz krajom Unii Afrykańskiej.

CNBC poinformowało w środę, że Stany Zjednoczone rozmawiają również z przedstawicielami firmy Moderna o kupowaniu szczepionek w celu przekazania ich innym krajom. Waszyngton zobowiązał się także do przekazania do końca czerwca br. 80 mln dawek oraz do przeznaczenia 2 mld dolarów na program COVAX. W USA co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już około 64 proc. dorosłej populacji.

WHO i UNICEF apelują: Zamiast szczepić nastolatków, zamożniejsze kraje powinny przekazać szczepionki na COVAX

Ma to związek z opóźnieniem dostaw z Indii a także zatwierdzaniem szczepień dla młodszych grup wiekowych.

Euroarlament wzywa do zniesienia patentu na szczepionkę przeciw COVID-19

Tymczasem dziś (10 czerwca) Parlament Europejski wezwał do zniesienia patentu na szczepionkę przeciw SARS-CoV-2. Aby przyspieszyć globalną dystrybucję szczepionek europosłowie chcą czasowego zniesienia ochrony własności intelektualnej dla szczepionek.

W środowej (9 czerwca) rezolucji (wyniki zaprezentowano w czwartek) przyjętej 355 głosami „za”, przy 263 głosach „przeciw” i 71 wstrzymujących się, Parlament zaproponował rozpoczęcie negocjacji ws. tymczasowego zwolnienia z postanowień porozumienia TRIPS WTO (Aspekty praw własności intelektualnej związane z handlem) w sprawie patentów w celu poprawy światowego dostępu do przystępnych cenowo produktów medycznych związanych z COVID-19 oraz rozwiązania problemu ograniczeń w światowej produkcji oraz niewystarczających dostaw.

Jak uważają parlamentarzyści, dobrowolne licencje (gdy twórca szczepionki decyduje, komu i na jakich warunkach można udzielić licencji na patent, aby umożliwić produkcję), transfer know-how i technologii do krajów, w których istnieje przemysł produkujący szczepionki, są najważniejszym sposobem na zwiększenie skali i przyspieszenie globalnej produkcji w dłuższej perspektywie.

Unia nadziei czy Unia niepewności? Jak obywatele postrzegają UE w rok po wybuchu pandemii? [WYWIAD]

„Dziś w wielu krajach rośnie poziom frustracji”, zwraca uwagę Philipp Schulmeister, szef Działu Badania Opinii Publicznej w Parlamencie Europejskim.

Emmanuel Macron wzywa do zaangażowania państwa G7

Posłowie wezwali Komisję Europejską do „szybkiego wyeliminowania barier eksportowych i zastąpienia własnego mechanizmu zezwoleń na eksport wymogami przejrzystości transportu”. Natomiast USA i Wielka Brytania powinny „natychmiast znieść zakaz eksportu i surowców. Ponadto pokreślono, że Unia musi wspierać produkcję szczepionek w Afryce.

Za zniesieniem patentów opowiedziało się 60 krajów, w tym Stany Zjednoczone. Również prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził w środę już po raz kolejny poparcie dla zrzeczenia się praw własności intelektualnych.

W tweecie opublikowanym po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi w przededniu szczytu państw grupy G7 napisał, że „od początku Francja pracowała nad uczynieniem z rozwiązań mających na celu pokonanie pandemii globalnego dobra publicznego”. „Dzielenie się dawkami, zniesienie własności intelektualnej, finansowanie systemów zdrowotnych. Czas na zaangażowanie się państw G7!”, dodał.

Spośród krajów G7 Niemcy i Wielka Brytania sprzeciwiają się temu pomysłowi.