Parlament Europejski chce zniesienia patentów na szczepionki. USA przekażą miliony dawek krajom rozwijającym się

Joe Biden

Europosłowie chcą czasowego zniesienia ochrony własności intelektualnej dla szczepionek przeciwko koronawirusowi. Tymczasem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden planuje przekazać 500 mln dawek szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 koncernów Pfizer/BioNTech na rzecz ponad 90 państw świata w ciągu najbliższych dwóch lat, informuje agencja Reuters

 

 

Amerykańskie darowizny będą częścią programu COVAX, który dystrybuuje szczepionki do krajów o niskich i średnich dochodach. Program prowadzony jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI).

Ponadto jak informuje NYT Joe Biden w najbliższym czasie ogłosi światową strategię walki z pandemią w oparciu o masowe szczepienia. Prezydent USA zapowiedział to wsiadając na pokład samolotu Air Force One, którym odleciał w środę na szczyt G-7 w Kornwalii (Wielka Brytania).

Joe Biden rozpoczął 8-dniową wizytę w Europie. Z kim się spotka i o czym będzie rozmawiał?

Prezydent USA weźmie udział w szczytach G7, NATO i USA-UE oraz spotka się m.in. ze swoimi odpowiednikami z Rosji i Turcji.

USA chcą dostarczyć szczepionki do najbardziej potrzebujących państw

Środowe (9 czerwca) ogłoszenie planu administracji prezydenta USA poprzedza spotkanie Bidena z liderami państw G7 – przywódcami Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch i Japonii, które odbędzie się w dniach od 11 do 13 czerwca.

„Celem darowizny jest ratowanie życia, zakończenie pandemii oraz stworzenie podstaw dla dodatkowych działań, które zostaną ogłoszone w nadchodzących dniach”, napisano w oświadczeniu Białego Domu.

Amerykański producent leków Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech potwierdzili, że dostarczą 200 mln w 2021 r. i 300 mln dawek w pierwszej połowie 2022 r. Następnie Stany Zjednoczone rozprowadzą je do 92 krajów o niższych dochodach oraz krajom Unii Afrykańskiej.

CNBC poinformowało w środę, że Stany Zjednoczone rozmawiają również z przedstawicielami firmy Moderna o kupowaniu szczepionek w celu przekazania ich innym krajom. Waszyngton zobowiązał się także do przekazania do końca czerwca br. 80 mln dawek oraz do przeznaczenia 2 mld dolarów na program COVAX. W USA co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już około 64 proc. dorosłej populacji.

WHO i UNICEF apelują: Zamiast szczepić nastolatków, zamożniejsze kraje powinny przekazać szczepionki na COVAX

Ma to związek z opóźnieniem dostaw z Indii a także zatwierdzaniem szczepień dla młodszych grup wiekowych.

Euroarlament wzywa do zniesienia patentu na szczepionkę przeciw COVID-19

Tymczasem dziś (10 czerwca) Parlament Europejski wezwał do zniesienia patentu na szczepionkę przeciw SARS-CoV-2. Aby przyspieszyć globalną dystrybucję szczepionek europosłowie chcą czasowego zniesienia ochrony własności intelektualnej dla szczepionek.

W środowej (9 czerwca) rezolucji (wyniki zaprezentowano w czwartek) przyjętej 355 głosami „za”, przy 263 głosach „przeciw” i 71 wstrzymujących się, Parlament zaproponował rozpoczęcie negocjacji ws. tymczasowego zwolnienia z postanowień porozumienia TRIPS WTO (Aspekty praw własności intelektualnej związane z handlem) w sprawie patentów w celu poprawy światowego dostępu do przystępnych cenowo produktów medycznych związanych z COVID-19 oraz rozwiązania problemu ograniczeń w światowej produkcji oraz niewystarczających dostaw.

Jak uważają parlamentarzyści, dobrowolne licencje (gdy twórca szczepionki decyduje, komu i na jakich warunkach można udzielić licencji na patent, aby umożliwić produkcję), transfer know-how i technologii do krajów, w których istnieje przemysł produkujący szczepionki, są najważniejszym sposobem na zwiększenie skali i przyspieszenie globalnej produkcji w dłuższej perspektywie.

Unia nadziei czy Unia niepewności? Jak obywatele postrzegają UE w rok po wybuchu pandemii? [WYWIAD]

„Dziś w wielu krajach rośnie poziom frustracji”, zwraca uwagę Philipp Schulmeister, szef Działu Badania Opinii Publicznej w Parlamencie Europejskim.

Emmanuel Macron wzywa do zaangażowania państwa G7

Posłowie wezwali Komisję Europejską do „szybkiego wyeliminowania barier eksportowych i zastąpienia własnego mechanizmu zezwoleń na eksport wymogami przejrzystości transportu”. Natomiast USA i Wielka Brytania powinny „natychmiast znieść zakaz eksportu i surowców. Ponadto pokreślono, że Unia musi wspierać produkcję szczepionek w Afryce.

Za zniesieniem patentów opowiedziało się 60 krajów, w tym Stany Zjednoczone. Również prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził w środę już po raz kolejny poparcie dla zrzeczenia się praw własności intelektualnych.

W tweecie opublikowanym po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi w przededniu szczytu państw grupy G7 napisał, że „od początku Francja pracowała nad uczynieniem z rozwiązań mających na celu pokonanie pandemii globalnego dobra publicznego”. „Dzielenie się dawkami, zniesienie własności intelektualnej, finansowanie systemów zdrowotnych. Czas na zaangażowanie się państw G7!”, dodał.

Spośród krajów G7 Niemcy i Wielka Brytania sprzeciwiają się temu pomysłowi.