Jest już lista wszystkich kandydatów na członków KE

Paolo Gentiloni// Źródło: Kancelaria Rządu Włoch

Włochy przesłały do Brukseli nazwisko swojego kandydata do Komisji Europejskiej. Jest nim były centrolewicowy premier Paolo Gentiloni. Tym samym znane są już wszystkie nazwiska kandydatów wskazanych przez państwa członkowskie. Proponowany podział tek zostanie przedstawiony w przyszły wtorek – 10 września.

 

We Włoszech w ostatnich tygodniach trwał kryzys polityczny, który wymusił powstanie nowego rządu. To opóźniło przesłanie przez Rzym do Brukseli nazwiska włoskiego kandydata do KE. Nowy rząd stworzony przez antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) i centrolewicową Partię Demokratyczną (PD) zadecydował, że włoskim kandydatem będzie były premier z ramienia PD Paolo Gentiloni.

Na razie nie wiadomo, jaką tekę miałby objąć Włoch, ale mało prawdopodobne jest, aby była to polityka rolna i rozwój wsi, o co zabiega Polska, która przedstawiła kandydaturę Janusza Wojciechowskiego. Wcześniej pojawiły się nieoficjalne przecieki, że Rzym zainteresowany jest rolnictwem i może wystawić zajmującego się tą właśnie tematyką wpływowego europosła Paolo de Castro. Teraz premier Giuseppe Conte stwierdził jedynie, że liczy na „mocne stanowisko gospodarcze”. Włoska prasa zaczęła teraz spekulować, że może to być teka ds. konkurencji i wewnętrznego rynku.

Sam Gentiloni stwierdził, że nominacja na członka KE „to odpowiedzialność, która przynosi mu zaszczyt.”Będę starał się ze wszystkich sił, by moją pracą przyczynić się do stworzenia nowego pozytywnego okresu dla Włoch i dla Europy” – powiedział Gentiloni, który dziś (6 września) spotka się z nową przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen.

Włochy też chcą tekę ds. rolnych w nowej KE?

Trwają zakulisowe rozmowy na temat obsadzenia stanowisk w nowej Komisji Europejskiej. Podział tek na razie objęty jest tajemnicą, z której wyłamała się Polska, informując, że stara się o stanowisko komisarza ds. rolnych. Teraz okazuje się, że o tę samą tekę …

Wszystkie nazwiska w Bruksel, ale jest „ale”

Po tym, jak Włosi przedstawili kandydaturę Gentiloniego, do Brukseli dotarły już od państw członkowskich wszystkie proponowane nazwiska, co potwierdziła sama von der Leyen. „Cieszę się, że otrzymałam wszystkie nazwiska od państw członkowskich. Teraz nie mogę się doczekać, żeby złożyć dobrze zbalansowane kolegium, które zaprezentuje we wtorek” – powiedziała przewodnicząca-elekt KE. Wśród zaproponowanych kandydatur jest niemal równa liczba kobiet i mężczyzn.

Stwierdzenie o „wszystkich nazwiskach” poczynione jest z jednym zastrzeżeniem. Swojego kandydata na członka KE nie przedstawiła bowiem Wielka Brytania. Brytyjski premier Boris Johnson postanowił bowiem, że jego rząd nie będzie desygnował do pracy w Brukseli nikogo nowego, ponieważ zamierza dotrzymać już wynegocjowanego terminu brexitu, czyli 31 października. Tymczasem kadencja nowej KE ma się formalnie rozpocząć 1 listopada. O ile oczywiście wszyscy kandydaci zostaną zaaprobowani przez Parlament Europejski.

Biuro prasowe von der Leyen potwierdziło, że Londyn rzeczywiście nie przedstawił swojego kandydata, a nowa szefowa KE nie będzie już na to czekać. Na razie wiadomo natomiast, że ma być dwoje wiceprzewodniczących nowej Komisji. Stanowiska te mają objąć Holender Frans Timmermans oraz Dunka Margrethe Vestager, którzy ubiegali się wcześniej o funkcję przewodniczącego KE z ramienia odpowiednio socjalistów oraz liberałów. Von der Leyen reprezentuje natomiast frakcję chadecką.

Nie jest jednak wiadome, czy dwoje wiceszefów KE ma objąć jeszcze jakieś dodatkowe teki tematyczne, czy też otrzymają w Komisji jakieś inne szczególne funkcje.

Věra Jourová zastąpi w KE Fransa Timmermansa w kwestiach praworządności?

Věra Jourová, która dotąd piastowała stanowisko komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci, ma w nowej Komisji Europejskiej objąć portfolio związane z kwestiami praworządności, które dotąd należało do FransaTimmermansa. Taką propozycję Jourová miała otrzymać od nowej szefowej KE.
 

Informację taką …