Jakie książki czytają na wakacjach polscy europosłowie?

Czytanie na plaży / Zdjęcie via unsplash.com @patriotbarrow

Jakie książki na lato? Co i dlaczego podczas wakacji czytają polscy europosłowie? Decyduje chęć zapomnienia o trudnej pracy? Dążenie do poszerzenia horyzontów intelektualnych a może nadrabianie zaległości czytelniczych? Jeśli tak samo jak redakcja EURACTIV.pl są Państwo ciekawi – po odpowiedzi zapraszamy poniżej…

 

Półmetek wakacji za nami. Dosłownie kilka dni temu europosłowie udali się na zasłużony odpoczynek. Początek IX kadencji Parlamentu Europejskiego (PE) został zdominowany przez kwestie organizacyjne, spośród których wybór Ursuli von der Leyen na nową przewodniczącą Komisji Europejskiej był najważniejszym wydarzeniem lipca. Z polskiej perspektywy śledziliśmy perypetie 51 krajowych przedstawicieli np. w rywalizacji o stanowiska w poszczególnych komisjach Parlamentu. Czasami kończyły się one sukcesem. Niekiedy pomimo determinacji i wsparcia macierzystej partii, stanowiska wędrowały do przedstawicieli innych państw.

Do końca roku jeszcze kilka miesięcy a od września kolejne emocje związane z rozpoczęciem przesłuchań kandydatów na komisarzy w nowo formowanej unijnej egzekutywie. Jednak zanim życie wróci do budynków PE w Brukseli i Strasburgu, czas na zasłużony odpoczynek. Urlop sprzyja nie tylko podróżom, lecz także nadrabianiu czytelniczych zaległości. Z tą myślą redakcja EURACTIV.pl postanowiła poprosić polskich europosłów, aby podzielili się swoimi wakacyjnymi lekturami. Mamy nadzieję, że wśród interesujących propozycji znajdą Państwo inspiracje dla siebie.

To również pierwsza tego typu ankieta przeprowadzona przez redakcję EURACTIV.pl. Naszym celem jest nie tylko promowanie czytelnictwa, ale przede wszystkim przybliżenie wybranych w maju przedstawicieli swoim wyborcom, a więc Państwu – naszym czytelnikom. Podobno to, jaką książkę czytamy określa, jakimi jesteśmy ludźmi. Zachęcamy do spojrzenia na polskich europosłów z innej perspektywy, różnej od tej utrwalanej przez logikę mediów. Na naszą ankietę odpowiedzi udzieliła jedenastka z 51 krajowych reprezentantów w europejskim organie przedstawicielskim. Za wszystkie serdecznie dziękujemy, mając nadzieję, że w kolejnej edycji do naszego przedsięwzięcia dołączą nowe osoby.

Światowy Dzień Książki, czyli jak Polacy czytają na tle Europy

Dziś (23 kwietnia) przypada Światowy Dzień Książki. Od 1995 r. jest organizowany przez UNESCO, ale jego korzenie sięgają Katalonii i lat 20. XX wieku. Właśnie w Hiszpanii obchodzi się go najhuczniej. Najwięcej czytają jednak w Europie Luksemburczycy, Szwedzi, Niemcy i …

Nowe horyzonty

Ile odpowiedzi, tyle różnorodnych wariantów, zależnie od tego, co obecnie zajmuje poszczególnych europosłów. Dlatego poniżej będzie można znaleźć pozycje dotyczące kryzysu finansowego, Pisma Świętego, jak i napisany z przymrużeniem oka poradnik życia. Wśród wybranych książek najczęściej pojawiają się książki historyczne, biograficzne – czemu trudno się dziwić – w końcu zrozumienie przeszłości przybliża nas do oswojenia teraźniejszości, a także beletrystyka.

Do „Żydów” Piotra Zychowicza, zachęca Jarosław Kalinowski. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) argumentuje, że „warto sięgnąć po tę książkę, aby zburzyć stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie (…) oraz by poznać różne punkty widzenia”.

Podobną intencją kieruje się Jan Olbrycht zachęcający do czytania prac autorów anglojęzycznych. W polecanej przez niego książce „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata”, Maya Jasanoff proponuje czytelnikom podróż do przełomu XIX i XX w., by oczami urodzonego w Berdyczowie pisarza spojrzeć na kolonizację oraz przyspieszającą globalizację. Wszystko po to, by skonfrontować przeszłość z teraźniejszością.

Na liście Olbrychta znajduje się również najnowsza pozycja popularnego historyka i eseisty Timothy’ego Snydera. W „Drodze do niewolności” zestawia on aktualną sytuację w Rosji, Europie oraz Stanach Zjednoczonych oraz snuje możliwe scenariusze odnośnie przyszłości demokracji oraz niebezpieczeństw, jakie na nią czyhają w kontekście bieżących wydarzeń i tendencji na świecie, jak wojna na Ukrainie czy zjawiska postprawdy.

Facebook powoła własny „sąd” do kontrolowania treści?

Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga rozważa utworzenie niezależnej rady nadzorczej, która podejmowałaby decyzje o tym, jakie treści powinny zostać usunięte z platformy – powiedział wczoraj w wywiadzie dla BBC Nick Clegg, szef komunikacji i spraw globalnych portalu.
 

„Sytuacja, w której prywatna firma dokonuje …

Zagadnieniem postprawdy interesuje się także rozpoczynającą swoją przygodę w PE Magdalena Adamowicz, zachęcająca m.in. do zapoznania się z dziełem Matthew d’Ancony („Postprawda”) ze względu na „interesującą perspektywę kwestii rzetelności dziennikarskiej, fake newsów, a także (…) zwyczajów i nawyków komunikacyjnych w dobie wszechobecnych social mediów”. Zasiadająca w PE z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Adamowicz podkreśla, że to ważna dla niej praca ze względu na zainteresowanie „kwestiami dezinformacji i zwalczania mowy nienawiści”.

Z fenomenem fałszywych wiadomości ludzkość zmaga się praktycznie od zawsze, lecz szczególnie uwypuklił się on dzięki nowym technologiom. Tymczasem bardziej ogólne zagadnienia dotyczące ludzkości znalazły się wśród lektur zaproponowanych przez byłego przewodniczące PE Jerzego Buzka, który jest przekonany, że „wizje [Stanisława Lema] sprzed kilku dziesiątek lat okazały się prorocze”. Bo czyż rozważania na temat wyborów dokonywanych przez ludzi, tych dotyczących dobra i zła, dylematu między bezpieczeństwem i dostatkiem w kontrze do wartości lub roli nowych technologii straciły na aktualności w XXI w.?

Z kolei Danuta Hübner zamierza spędzić kilka wieczorów z „Asymetrią” Lisy Halliday. Książka młodej amerykańskiej prozaiczki portretuje „międzyludzkie relacje zaplątane w szerszy wymiar ludzkiej natury”, poruszając jednocześnie wiele z problemów współczesnego świata. Na naszej liście nie zabrakło także odniesień do religii. Jarosław Duda z EPL zabierze na wakacje Pismo Święte, rozważając jednocześnie problem współczesnego fanatyzmu religijnego dzięki „Jak uleczyć fanatyka” Amosa Oza.

Antysemityzm zagraża Europie?

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker obawia się zagrożenia antysemityzmem w Unii Europejskiej, a kanclerz Niemiec Angela Merkel apeluje do rodaków o „zerową tolerancję wobec antysemityzmu”. Oboje opublikowali oświadczenia z okazji przypadającego wczoraj (27 stycznia) Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Wielkie postaci i przełomowe wydarzenia

Wśród książek czytanych przez polskich europosłów nie mogło zabraknąć tych, dotyczących postaci i wydarzeń, które odcisnęły swoje piętno w historii. Były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski czyta obecnie najnowszą publikację Adama Zamoyskiego zatytułowaną „Napoleon. Człowiek i mit”. Zamoyski to wykształcony m.in. w Oxfordzie publicysta i historyk, który ma w swoim dorobku prace poświęcone takim postaciom, jak Stanisław August PoniatowskiFryderyk Chopin oraz licznym wydarzeniom z historii Polski.

Z kolei Danuta Hübner – niejako z okazji 500. rocznicy śmierci Leonardo Da Vinci – poleca  „spotkać się z geniuszem” włoskiego mistrza dzięki najnowszej biografii pióra Waltera Isaacsona. Z wielkich wydarzeń nie zabrakło polecanej przez Radosława Sikorskiego analizy wpływu kryzysu finansowego na ostatnią dekadę autorstwa brytyjskiego historyka Adama Tooze’a („Crashed: How a Decade of Financial Crises Changed the World”) oraz pracy poświęconej sporowi między wizjami Europy federalistycznej i tej spod znaku Europy ojczyzn („On Governing Europe: A Federal Experiment”).

Europa potępia zatrzymania po manifestacjach w Rosji

W czasie sobotniej (3 sierpnia) opozycyjnej manifestacji w Rosji zatrzymano przynajmniej 830 osób. Demonstranci domagali się dopuszczenia opozycyjnych kandydatów do udziału we wrześniowych wyborach do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Francja i Niemcy potępiły stłumienie manifestacji.
 

Władzy Moskwy nie wydały zgody na organizację …

Podczas wakacji rękę na pulsie spraw Starego Kontynentu będzie trzymał były prezes Narodowego Banku Polskiego. Marek Belka odda się lekturze raportów dotyczących Credit Market Union przygotowanych przez różne europejskie think-tanki.

W kręgu Europy znajduje się także inna wakacyjna lektura prof. Belki autorstwa Aleksandra Halla. „Francja i wielcy Francuzi” to pozycja dla tych, którzy chcą zrozumieć rolę, jaką odgrywała i odgrywa Francja w historii Starego Kontynentu. Z tym krajem związana jest także lektura jedynego europarlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości, który odpowiedział na zapytanie redakcji. Ryszard Legutko zamierza sięgnąć po nowe tłumaczenie „Szkoły uczuć”. Dzieło Gustava Flauberta należy do francuskiej klasyki. Autor przedstawia perypetie Fryderyka Moreau na tle wydarzeń społeczno-politycznych Francji połowy XIX w. Do grona lektur frankofońskich należy także „Życie przed sobą” Romaina Gary’ego (pod pseudonimem Émile Ajar) przeczytana niedawno przez Magdalenę Adamowicz, która podkreśliła ponadczasowość książki oraz doceniła ją za „wzruszającą opowieść o miłości, starzeniu się i braku akceptacji dla przemijania”.

Francja zagłosowała za wolnym handlem z Kanadą

Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przyjęciem Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej z Kanadą (CETA). Debatę poprzedziła kilkugodzinna gorąca debata w parlamencie, jednak opozycja nie była w stanie zablokować ratyfikacji pomimo braku jedności rządzącego Naprzód Republiko!
 

 

Francja tym samym stała się 14. państwem Unii Europejskiej, …

Tożsamość, wspomnienia, beletrystyka

Europosłowie zachęcają także do czytania wspomnień. Ryszard Legutko przeczyta pamiętniki mało znanego polskiego rewolucjonisty i polityka Karola Wędziagolskiego. Danuta Hübner sięgnie po wspomnienia Marii Konwickiej, córki Tadeusza Danuty Konwickich („Byli sobie raz”), ponieważ to „cudowna, nostalgiczna książką na letnie popołudnie”.

Nasi przedstawiciele w Brukseli sięgają także do mikrohistorii. Jarosław Kalinowski spędzi prawdopodobnie niejeden wieczór przy „Silva Rerum” Kristiny Sabaliauskaitė, która wybrała konwencję powieści, by ukazać XVII-wieczną Wileńszczyznę z punktu widzenia pewnej szlacheckiej rodziny. Jarosław Duda dzięki Amosowi Ozowi prześledzi historię kilku pokoleń jego rodziny na Litwie, Ukrainie oraz w Palestynie na tle burzliwych wydarzeń XX w. („Opowieść o miłości i mroku”). Natomiast dzięki pracy Normana Daviesa i Rogera Moorhouse’a („Mikrokosmos”. Portret miasta środkowoeuropejskiego”) zgłębi fascynujące dzieje Wrocławia. Jedynak Wiosny na naszej liście, tj. Łukasz Kohut, zaprasza zaś do podróży na Śląsk, aby za pośrednictwem zbioru felietonów Kazimierza Kutza zatytułowanych „Śląsk jest moją religią” wgryźć się w tożsamość górniczego regionu.

Czy Polska zostanie ukarana za zbyt wolną walkę ze smogiem?

Widmo unijnych kar za smog jest coraz bardziej realne. Komisja Europejska ostrzega Polskę, że zbyt wolno walczy ze smogiem, i grozi: jeśli nie zaczniemy szybciej likwidować pieców na węgiel, KE skieruje ponownie sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Tym razem z …

Wśród książek czytanych przez europosłów nie mogło zabraknąć kryminałów. Jarosław Duda zapowiada powrót do Agathy Christie. Marek Belka być może sięgnie do kryminałów Wojciecha Chmielarza z kolei profesor Legutko zamierza zrelaksować się przy powieści Włodzimierza Boleckiego („Chack. Gracze. Opowieść o szulerach”), której akcja toczy się u schyłku I Rzeczpospolitej.

Wśród polecanych książek znajdują się także „Ojciec Brown” Gilberta Keitha Chestertona, którego bohater rozwiązuje kryminalne zagadki nie gorzej niż pewien serialowy ksiądz z polskiego miasta położonego nad Wisłą czy wspomniany wyżej poradnik zatytułowany „Wielki Ogarniacz Życia we dwoje, czyli jak być razem i się nie pozabijać”. Debiutujący w PE w nowej roli Tomasz Frankowski przyznał, że „kupił tę pozycję synowi, ale po tym, jak sam zaczął czytać, odkrył w niej ze zdumieniem wiele z codziennej prawdy”.

A Państwo, jakie lektury zabrali w wakacyjną podróż?

"Latający człowiek" tym razem pokonał kanał La Manche

Francuski konstruktor Franky Zapata na „latającej desce” przeleciał 36 kilometrów i pokonał kanał La Manche.
 
Wiedziałem, że tym razem się uda, że nie wyląduję w wodzie. Kiedy zobaczyłem klify, już wiedziałem, że się uda. Przestałem się spieszyć, chciałem mieć z tego …