Jaka Unia Europejska dzień po brexicie?

Zdjęcia via twitter @Nigel_Farage

Wielka Brytania opuściła wczoraj – po 47 latach – Unię Europejską, ale na całkowite zerwanie wzajemnych relacji potrzeba czasu. Jakie będą wzajemne stosunki między Unią a Zjednoczonym Królestwem od 1 lutego?

 

 

Wielka Brytania wstąpiła do Wspólnoty Europejskiej (poprzedniczki UE) w 1973 r. W ciągu kolejnych 47 lat organizacja ta wyewoluowała w Unię Europejską, z której Wielka Brytania wystąpiła dziś o północy. Relacje Londynu z Brukselą różnie układały się przez te niespełna 50 lat.

Ostatnie lata zostały zdominowane przez brexit, a przecież w przeszłości było równie interesująco. Wystarczy wspomnieć brytyjską premier Margaret Thatcher uderzającą w 1984 r. torebką w stół podczas szczytu liderów państw EWG. Niekonwencjonalna taktyka opłaciła się. Wielka Brytania zyskała wówczas rabat w ramach corocznych składek do unijnego budżetu, który odtąd musiały wziąć na siebie inne państwa.

Jednak ta historia powoli dobiega końca, a od dziś (1 lutego) wzajemne relacje Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wejdą w nową fazę. Jednak nie od razu dojdzie do rozluźnienia wszystkich więzów.

PE zatwierdził umowę brexitową

Europosłowie na mini-sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zatwierdzili umowę brexitową, która określa warunki opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Pożegnano też brytyjskich europosłów, dla których było to już ostatnie posiedzenie.

 

Wynegocjowane przez Komisję Europejską i rząd Borisa Johnsona porozumienie już wcześniej …

Początek nowej historii

Najważniejsze z punktu widzenia Brytyjczyków i mieszkańców państw UE jest uniknięcie czarnego scenariusza, tzw. twardego brexitu, który przez pewien czas wydawał się realny. Nie dojdzie zatem do zamknięcia granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Udało się także zabezpieczyć prawa Brytyjczyków mieszkających w krajach Wspólnoty oraz Europejczyków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Wydaje się, że w sklepach nie zabraknie żywności, w aptekach leków a na stacjach benzyny, chociaż w ostatnich miesiącach nie brakowało informacji o tym, że ten scenariusz jest całkiem prawdopodobny.

Mieszkańcy po obu stronach kanału La Manche obudzą się rankiem 1 lutego w innej rzeczywistości, ale przynajmniej na razie, wyłącznie symbolicznej. Brytyjska ucieczka do suwerenności z „europejskiego więzienia” przyspieszyła, a w ostatnich dniach politycy po obu stronach przy błysku fleszy podpisywali ostatnie „dokumenty rozwodowe”.

W środę (29 stycznia) z Parlamentem Europejskim jako pierwsi śpiewająco pożegnali się brytyjscy europosłowie, a już w piątek doszło do opuszczenia flag: unijnych na Wyspach Brytyjskich oraz Union Jack w Brukseli. Piątek 31 stycznia 2020 r. przejdzie do historii jako dzień, w którym po raz pierwszy członek UE występuje dobrowolnie ze struktur organizacji. Jednak wraz z początkiem lutego niewiele się zmienia. Dziś rozpoczyna się jedenastomiesięczny okres przejściowy, w którego trakcie obie strony planują wynegocjować umowę handlową. Brytyjczycy prawdziwą wolność od Unii mają zyskać dopiero 1 stycznia 2021 r.

Brexit: Zachęty dla naukowców do przyjazdu do Wielkiej Brytanii

Po brexicie Wielka Brytania zamierza przyciągnąć do siebie najzdolniejszych naukowców z całego świata. Informacja o zmianie w polityce migracyjnej zbiegła się z publikacją rankingu Global Talent Competitiveness Index, w którym Wielką Brytanię sklasyfikowano tuż za pierwszą „10”. Polska spadła w …

Parlamentarne rachunki

Co zmieni się zatem 1 lutego? Najbardziej zauważalna zmiana to opuszczenie przez 73 brytyjskich europosłów PE. Otrzymali oni czas do 7 lutego, aby opróżnić swoje biura. I chociaż koniec pracy wiąże się ze zwróceniem służbowego laptopa oraz przepustki, to jako byli europosłowie otrzymają uprawnienia do pojawienia się w budynkach Parlamentu. W ich miejsce pojawi się 27 nowych europarlamentarzystów z 14 państw Unii, w tym jeden z Polski.

Teoretycznie miejsce to powinno przypaść Dominikowi Tarczyńskiemu z Prawa i Sprawiedliwości, który zdobył je zgodnie z wynikami majowych wyborów do PE. Jednak nie jest to do końca pewne, ponieważ z ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych wynika, że objęcie mandatu przez posła z Kielc łamie krajowe i unijne prawo dotyczące niełączenia stanowisk. Tarczyński w październiku ponownie zdobył mandat w Sejmie. W tej sytuacji jego miejsce miałby objąć drugi w kolejności Arkadiusz Mularczyk. Niezależnie od rozstrzygnięcia w Polsce, w PE bez Brytyjczyków zasiądzie 705 europosłów i europosłanek wobec 751 obecnie.

Będzie audyt we Frontexie

Europejski Trybunał Obrachunkowy poinformował, że rozpoczyna kontrolę w unijnej agencji granicznej Frontex. Kontrolerzy chcą sprawdzić, czy działa on odpowiednio szybko i skutecznie.

 

Unijna agencja Frontex działa od 2004 r., a jej główną siedzibą jest Warszawa. Zadaniem Frontexu jest monitorowanie sytuacji na …

Zachowanie stanowisk, ale bez awansów

Do podobnego mechanizmu dojdzie w przypadku innych brytyjskich reprezentantów w unijnych instytucjach. Premier Wielkiej Brytanii już od pewnego czasu nie bierze udziału w spotkaniach Rady Europejskiej, a teraz dołączą do niego jego ministrowie, którzy nie będą brali udziału w cyklicznych spotkaniach na szczeblu ministrów państw UE. Swoje miejsce opuszczą także brytyjski sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE oraz unijnego Sądu (The General Court). Stałe przedstawicielstwo Zjednoczonego Królestwa przy Unii zostanie przemianowane na Misję. Jednocześnie Bruksela na swojego pierwszego ambasadora w Londynie nominowała Portugalczyka João Vale de Almeida

Brytyjscy urzędnicy w unijnych instytucjach mają zachować swoją pracę, ale nie będą objęci programem awansów. W okresie przejściowym Wielka Brytania nadal będzie musiała przestrzegać np. unijnej polityki rybołówstwa, co spotkało się z niezadowoleniem europosłanki z ramienia Brexit Party Nigela Farage’a. June Mummery pytała w mediach „kto będzie reprezentował brytyjski interes w Brukseli, gdy zabraknie naszych europosłów”?

Szkocja: Deputowani zagłosowali za przeprowadzeniem referendum niepodległościowego

Szkocki parlament zagłosował za powtórzeniem referendum niepodległościowego. Deputowani opowiedzieli się także za pozostawieniem flagi Unii Europejskiej po brexicie przed budynkiem Parlamentu.

 

 

Proniepodległościowo nastawieni Szkoci – podobnie jak Katalończycy – nie rezygnują ze starań dotyczących uzyskania niepodległości. W środę (29 stycznia), gdy w …

Bardziej status quo niż pełna suwerenność

Jednak ta i podobne „niedogodności” będą obowiązywały tylko przez najbliższe 11 miesięcy, w ramach tzw. okresu przejściowego. Rozpocznie się on 1 lutego. Od tego czasu niewiele zmieni się w relacjach między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską z punktu widzenia obywateli, konsumentów, ludzi biznesu czy studentów. Wielka Brytania pozostaje do końca 2020 r. w ramach rynku wewnętrznego i unii celnej, a obywatele nadal mogą podróżować na dotychczasowych zasadach. Do zmian dojdzie zapewne dopiero z końcem roku, o ile przed 1 lipca Londyn i Bruksela nie zdecydują się na przedłużenie okresu przejściowego o kolejne 12 lub 24 miesiące.

W trakcie okresu przejściowego Zjednoczone Królestwo jest zobowiązane przestrzegać wszystkich umów międzynarodowych podpisanych przez UE. Ponadto Londyn pozostanie pod jurysdykcją TSUE. Londyn zobowiązał się do przestrzegania przepisów wspólnotowych pod groźbą wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Wielka Brytania może negocjować umowy międzynarodowe z państwami trzecimi (np. traktat handlowy z USA), ale wejdą one w życie dopiero po zakończeniu okresu przejściowego, chyba że Unia wyrazi zgodę na inne rozwiązanie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podpisała umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Już tylko dwa formalne kroki dzielą Wielką Brytanię od wyjścia z Unii Europejskiej. Po czwartkowej zgodzie królowej Elżbiety II, dziś swój podpis na umowie dotyczącej wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii złożyli Ursula von der Leyen i Charles Michel.

 

 

Królowa Elżbieta II …

Sprawdzone wzorce?

Negocjacje ws. umowy handlowej rozpoczynają się już dziś (1 lutego). Odpowiadają za nie, po stronie Unii, Francuz Michel Barnier oraz z ramienia Londynu David Frost. Premier Boris Johnson jest zwolennikiem jak najszybszego zakończenia rozmów, dlatego w uchwalonej w grudniu (zatwierdzonej w styczniu) Ustawie o Porozumieniu ws. Wyjścia z UE (Withdrawal Agreement Bill) zawarto punkt dotyczący braku możliwości przedłużenia okresu przejściowego. To – według ekspertów – czytelny znak nastawienia na przeprowadzenie błyskawicznych negocjacji.

Jednak mając w pamięci historię kolejnych przedłużeń terminu brexitu, niewykluczone, że i tym razem Londyn ugnie się, jeżeli rozmowy ugrzęzną na mieliźnie. W najgorszym możliwym scenariuszu – a więc w przypadku braku konsensusu i bez przedłużenia okresu przejściowego – dojdzie do czegoś w rodzaju „twardego” brexitu. 

Plan Barniera na pobrexitowe negocjacje

Główny negocjator ds. brexitu z ramienia Unii Europejskiej przedstawił zarys swojego planu na negocjacje nad umową handlową z Wielką Brytanią. Rozmowy te rozpoczną się zaraz po tym, jak Londyn formalnie opuści UE.

 

Michel Barnier ujawnił swój pogląd na sytuację po brexicie …

Jaka przyszłość Erasmusa?

Brexit nie oznacza także natychmiastowego zaprzestania wnoszenia składki do wspólnotowego budżetu. Wielka Brytania nadal będzie spłacać zobowiązania wynikające z obowiązującej w UE perspektywy budżetowej na lata 2014-2020. Polityki europejskie, jak Wspólna Polityka Rolna (WPR), nadal będą dostępne dla brytyjskich rolników do czasu zakończenia bieżącej perspektywy. Brexit oznacza za to inne dostrzegalne zmiany. Populacja UE zmniejszy się o 66 mln do 446 mln. Unijne terytorium skurczy się o 5,5 proc.  W kontekście rywalizacji na globalnych rynkach, dane te nie napawają optymizmem.

O swoją przyszłość – przynajmniej na razie – nie powinni martwić się studenci. Ci spośród nich, którzy wybrali Wielką Brytanię jako miejsce nauki, nie powinni w następnym roku akademickim odczuć żadnych różnić, chociaż część nauki odbędzie się już w 2021 r., a więc gdy być może skończy się okres przejściowy. Inaczej ma się sytuacja tych studentów, którzy dopiero myślą o wyjeździe w ramach stypendia Erasmus w kolejnych latach. W tym przypadku zasady będą zależały od wyniku negocjacji między Londynem a Brukselą.

5G: KE rekomenduje wykluczenie firm "wysokiego ryzyka"

Komisja Europejska zatwierdziła unijny zestaw narzędzi dotyczący wdrażania sieci 5G. Komisja rekomenduje państwom członkowskim ograniczanie dostępu do przetargów, a nawet wykluczanie z nich firm, co do których istnieją jakiekolwiek wątpliwości.

 

 

Komisja Europejska ogłosiła w środę (29 stycznia) unijny zestaw narzędzi dotyczący …

Zakręty historii

Kilka dni temu minęło 7 lat od czasu, gdy ówczesny premier Wielkiej Brytanii David Cameron wygłosił przemówienie, w którym opowiedział się przeprowadzeniem referendum ws. członkostwa swojego kraju w UE. Cameron nie był zwolennikiem opuszczenia unijnych struktur, jednak domagał się reform. Znamy koniec tej historii. A jej ostatni symboliczny akord wybrzmi wraz z opuszczeniem brytyjskiej flagi przed budynkiem Parlamentu Europejskiego Ma ona trafić do Domu Historii Europejskiej w Brukseli jako symboliczny artefakt.

Czy będzie ona stanowiła skuteczne memento dla innych państw członkowskich przed podjęciem decyzji o opuszczeniu wspólnotowych struktur? Zapytany przez dziennikarzy podczas ostatniej sesji PE Nigel Farage nie miał wątpliwości. Jego zdaniem znajdą się naśladowcy, a wśród nich ojciec chrzestny brexitu wymienił Polskę, Danię i Włochy.

EBC: Niektóre banki strefy euro z problemami

Sześć banków strefy euro nie spełniło wymogów kapitałowych ustalonych przez Europejski Bank Centralny. EBC przekonuje, że europejskie banki są dziś odporniejsze niż jeszcze kilka lat temu, jednak nadal powinny dążyć do naprawy bilansów, np. w kontekście kredytów zagrożonych.

 

 

Europejski Bank Centralny …