Jak dużo w nowym Parlamencie Europejskim zyska skrajna prawica?

Źrodło: Parlament Europejski

W poniedziałek Parlament Europejski opublikował pierwszą prognozę dotyczącą podziału miejsc w nowym PE. Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokracji tracą większość, zyskuje z kolei skrajna prawica. Włoska Liga będzie miała drugą pod względem wielkości reprezentację zaraz po niemieckim CDU-CSU.

 

Opracowane dane oparte są na sondażach przeprowadzonych przez krajowe instytuty badawcze w państwach członkowskich, a także na tych zebranych na zamówienie PE przez agencję Kantar Public.

The Capitals: Codzienny briefing z europejskich stolic

Codzienna porcja informacji z europejskich stolic, dostarczana przez dziennikarzy EURACTIV z całej Europy.
 

LONDYN

Podział w Partii Pracy: Siedmioro posłów zrezygnowało z członkostwa w Partii Pracy w proteście przeciwko stanowisku jej lidera Jeremy’ego Corbyna w sprawie Brexitu. Problemem były również oskarżenia o …

Ze względu na to, że 29 marca Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską, łączna liczba europosłów zmniejszy się z 751 do 705.

EPL oraz S&D tracą większość

Zgodnie z opublikowaną prognozą Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokraci stracą dotychczasową większość.

Przy zachowaniu obecnych trendów w nowym Parlamencie EPL będzie miała 183 eurodeputowanych, natomiast Socjaliści i Demokraci – 135.  Tym samym ich reprezentacja zostanie mocno uszczuplona, ponieważ obecni eurodeputowani EPL mają w PE 217 miejsc, a S&D – 186. Patrząc na procentowy rozkład miejsc, europosłowie EPL tracą trzy punkty, a S&D – aż sześć.

Na trzecim miejscu plasuje się Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), które może powiększyć swoje posiadanie z 68 do 75 europosłów.

Rozdrobniona scena polityczna

Aż pięć frakcji zgodnie z sondażem uzyska 40-60 miejsc. W komentarzu do badania podkreślono, że na europejskiej scenie politycznej jeszcze nigdy nie było takiego rozdrobnienia.

Skrajnie prawicowa, eurosceptyczna Europa Narodów i Wolności, w której szeregach zasiadają m.in. eurodeputowani Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oraz Ligi Matteo Salviniego może liczyć na 59 głosów.

Europejski Konserwatyści i Reformatorzy, których trzon stanowili do tej pory europosłowie z Wielkiej Brytanii, mają zdobyć 51 miejsc. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii najliczniejszą grupą w tej frakcji mają być europosłowie PiS.

Skrajnie lewicowa Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej ma zdobyć 46 mandatów, a eurosceptyczna Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), której przewodzi Nigel Farage – 43.

Na podobnym poziomie pasuje się koalicja Zielonych z Wolnym Sojuszem Europejskim, którzy według przewidywań maja uzyskać 45 mandatów.

Polska delegacja odwołana ze szczytu V4 w Izraelu

Rośnie napięcie w relacjach na linii Warszawa-Tel Awiw. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji do Izraela.
 

Mateusz Morawiecki podjął tę decyzję wskutek słów pełniącego obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israela Katza, który oświadczył, że wielu Polaków razem z nazistami brało udział …

Zgodnie z sondażem aż 58 mandatów na skrajnej lewicy trafi do europosłów, którzy obecnie nie wchodzą w skład żadnego z wymienionych ugrupowań. Na skrajnej prawicy taka sytuacja ma dotyczyć 10 mandatów.

W Polsce PiS z 24 mandatami, PO – 20

Sondaż został przeprowadzony jeszcze zanim SLD i Zieloni podjęli decyzję o wspólnym starcie z Platformą Obywatelską z listy tzw. Koalicji Europejskiej.

Z badania wynika, że 40 proc. wyborców głosujących w wyborach europejskich poprze PiS, co przełoży się na 24 mandaty. Platforma Obywatelska może liczyć na wynik na poziomie 32,7 proc., co daje jej 20 mandatów.

Po cztery mandaty mogą uzyskać Wiosna i SLD z poparciem odpowiednio 7,1 proc. oraz 6,7 proc.

Reszta ugrupowań ujęta w sondażu nie przekroczyła progu wyborczego. Najlepiej z nich wypadło Polskie Stronnictwo Ludowe (4,5 proc.), następny w kolejności był Kukiz’15 (4,2 proc.), a potem koalicja Wolności i Ruchu Narodowego (2,2 proc.) oraz Partia Razem (1 proc.).

Liga Salviniego druga zaraz po CDU-CSU

Najliczniejszą reprezentację w Europarlamencie ma mieć CDU-CSU, partia kanclerz Angeli Merkel, która należy do Europejskiej Partii Ludowej. Zgodnie z badaniem ma ona uzyskać 29 mandatów. Na drugim miejscu plasuje się włoska Liga z szansą na 27 miejsc.

Eurosceptyczne, konserwatywne partie zyskują nie tylko we Włoszech. Francuskie Zgromadzenie Narodowe ma powiększyć swoje posiadanie w Parlamencie Europejskim o sześć miejsc, natomiast Alternatywa dla Niemiec (AfD) – o jedenaście.

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd w sojuszu z Kukiz’15

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio zaprezentował w Rzymie nowy sojusz przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według Di Maio może on stać się języczkiem u wagi w przypadku braku samodzielnej większości Europejskiej Partii Ludowej oraz Socjalistów i Demokratów.
 

W …

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja.

Na konferencji prasowej poświęconej prezentacji wyników rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch Guillot przekonywał, że będą to najważniejsze wybory od 1979 r.