Irlandia przedstawiła kandydatów do Komisji Europejskiej. Kto będzie następcą Phila Hogana?

Budynek Berlaymont w Brukseli, siedziba Komisji Europejskiej

Budynek Berlaymont w Brukseli, siedziba Komisji Europejskiej, fot. Jim Killock [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Jak potwierdziła w piątek KE, irlandzki rząd przedstawił dwójkę kandydatów na stanowisko unijnego komisarza z tego kraju, zwolnione pod koniec sierpnia przez Phila Hogana. Są nimi wiceprzewodnicząca PE Mairead McGuinness i były wiceprezes EBI Andrew McDowell.

 

Nieco ponad tydzień po ustąpieniu ze stanowiska poprzedniego komisarza Phila Hogana w związku ze złamaniem przeciwepidemicznych restrykcji władze w Dublinie zaproponowały dwoje kandydatów do objęcia funkcji irlandzkiego komisarza w KE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła wcześniej irlandzki rząd o wskazanie w kontekście kandydatury dwóch nazwisk: jednej kobiety i jednego mężczyzny. Podobne wymagania Niemka postawiła wszystkim krajom przy formowaniu składu Komisji w ubiegłym roku, jednak niewiele państw zastosowało się do tej prośby.

Jak potwierdziła w piątek (4 września) szefowa Komisji, zaproponowanymi przez Irlandię kandydatami są Mainread McGuiness i Andrew McDowell. Von der Leyen poinformowała, że przesłucha oboje na początku przyszłego tygodnia. Decyzja von der Leyen co do wyboru komisarza będzie musiała zostać zatwierdzona przez Radę UE i Parlament Europejski.

Kto następcą Phila Hogana na stanowisku komisarza UE ds. handlu? Będzie nim Varadkar?

Po tym jak wczoraj wieczorem (26 sierpnia) podał się do dymisji reprezentujący w Komisji Europejskiej Irlandię komisarz ds. handlu Phil Hogan, w Dublinie ruszyła giełda nazwisk jego potencjalnego następcy lub następczyni.

Kim są irlandzcy kandydaci?

Mainread McGuiness, jedna z najczęściej wymienianych osób w kontekście stanowiska po Hoganie, od 2017 r. jest pierwszą wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. W PE zasiada od 2004 r. i jest członkinią parlamentarnej komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi.

Andrew McDowell do 1 września był wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) – nominacja na komisarza oznaczałaby więc dla niego płynne przejście z jednej unijnej instytucji do innej. Stanowisko w EBI McDowell objął w 2016 r. Wcześniej przez pięć lat był głównym doradcą ds. gospodarki ówczesnego taoiseacha (irlandzkiego premiera) Endy Kenny’ego.

Irlandzki rząd planował pierwotnie nominację na kandydata obecnego szefa krajowej dyplomacji Simona Coveneya. Ten stwierdził jednak, że w przypadku objęcia stanowiska komisarza nie byłby w stanie „wnieść wartości dodanej” w tę funkcję, dlatego postanowił pozostać na obecnej pozycji.

Były taoiseach i obecny tánaiste (wicepremier) Leo Varadkar wyraził zadowolenie z decyzji Coveneya o pozostaniu w kraju. Coveney, komentując nominację McGuiness i McDowella określił ich na Twitterze jako „dwójkę świetnych kandydatów” na stanowisko w KE. „Życzę obojgu powodzenia”, dodał.

Unijny komisarz rezygnuje. Phil Hogan zlekceważył pandemiczne obostrzenia?

W związku ze skandalem do małego trzęsienia ziemi doszło także w irlandzkim rządzie.

Jakie portfolio otrzyma Irlandia?

Wraz z ujawnieniem nazwisk kandydatów powstaje jednak pytanie, jakie portfolio w Komisji Europejskiej uzyska przyszły irlandzki komisarz. Phil Hogan był komisarzem ds. handlu, jednak ani McGuiness, ani McDowell nie posiadają dużego doświadczenia na tym polu. Niewykluczone zatem, że Irlandia straci tekę związaną z handlem na rzecz któregoś innego państwa.

Nominacja McGuiness lub McDowella może więc spowodować w Komisji konieczność dokonania większych zmian niż tylko zastąpienie jednego komisarza drugim. Jak spekulują media, możliwe jest, że portfolio handlowe pozostanie w rękach Valdisa Dombrovskisa, który tymczasowo objął je po ustąpieniu Hogana. W takim scenariuszu podziałowi miałoby ulec dotychczasowe – już i bez tego obszerne – portfolio Łotysza, związane z gospodarką.

Inną opcją jest „wymiana” Irlandii z którymś innym krajem członkowskim. Stanowisko zajmowane dotychczas przez Hogana przejąłby przedstawiciel innego kraju, zaś Dublin otrzymałby tekę obecnie do niego należącą.

Irlandia ma nowego premiera. Kim jest Micheál Martin?

Micheál Martin, przewodniczący centrowej partii Fiánna Fáil, został premierem Irlandii. Tym samym został zakończony najdłuższy w historii proces formowania irlandzkiego rządu, trwający 140 dni.

Kto nowym komisarzem ds. handlu?

Jeśli Komisja postawi na drugą z powyższych możliwości i zdecyduje się na przekazanie dotychczasowych kompetencji Phila Hogana w ręce innego kraju, to kto może liczyć na objęcie funkcji komisarza ds. handlu?

Jednym z najczęściej wymienianych w tym kontekście kandydatów jest obecny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. W jego przypadku przeszkodą może stać się jednak przynależność partyjna. Chadecy bowiem będą zapewne chcieli utrzymać w swoich rękach „handlowe” portfolio. Tymczasem były szef belgijskiej dyplomacji należy do partii Odnowić Europę.

Innym potencjalnym następcą Hogana jest Johannes Hahn z EPL, komisarz ds. budżetu w Komisji von der Leyen, a wcześniej komisarz ds. polityki regionalnej w u Barroso i ds. polityki sąsiedztwa u Junckera. Pozostawienie przez Austriaka dotychczasowego portfolio oznaczałoby jednak, że McDowell lub McGuiness otrzymają ambitne zadanie w kontekście zbliżającej się kluczowej fazy negocjacji nad nowym wieloletnim budżetem UE.

Weber: Szansa na większą równowagę płci w KE

Wyboru kandydatów pogratulował Irlandii przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej (do której należą obaj kandydaci) w PE Manfred Weber. „Z zadowoleniem przyjmujemy przedstawione przez Irlandię propozycje kandydatów”, napisał Niemiec na Twitterze. Podkreślił jednocześnie, że zachowanie portfolio związanego z handlem stanowi priorytet dla EPL.

Weber, który w ubiegłym roku pełnił rolę kandydata wiodącego (Spitzenkandidat) EPL do stanowiska przewodniczącego KE, dodał, że wybór na komisarza Mainread McGuiness przybliżyłby Komisję do osiągnięcia idealnej równowagi płci wśród komisarzy. W przypadku takiego scenariusza kolegium komisarzy liczyłoby odtąd 13 kobiet i 14 mężczyzn.