Inicjatywa Trójmorza zdynamizuje swoje działania

Powitanie Prezydenta Andrzeja Dudy przez Prezydenta Słowenii Boruta Pahora na IV szczycie Inicjatywy Trójmorza, którego gospodarzem jest w tym roku Słowenia [Kancelaria Prezydenta RP]

Powitanie Prezydenta Andrzeja Dudy przez Prezydenta Słowenii Boruta Pahora na IV szczycie Inicjatywy Trójmorza, którego gospodarzem jest w tym roku Słowenia [Kancelaria Prezydenta RP]

Szefowie 12 państw Inicjatywy Trójmorza postanowili zdynamizować swoją współpracę m.in. poprzez publikowanie dokumentu o stanie realizacji priorytetowych projektów, a także przyciągnąć do ich finansowania prywatny kapitał poprzez organizowane cyklicznie Fora Biznesu.

 

W czwartek w słoweńskim Brdzie pod Lublaną zakończył się dwudniowy szczyt prezydentów państw Trójmorza. W czwartym już spotkaniu tego typu uczestniczyli przywódcy 12 państw położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, a także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Następny szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Estonii.

Trójmorze – ABC inicjatywy 12 państw unijnych

6 i 7 lipca w Warszawie spotkają się głowy państw 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej skupionych wokół tzw. inicjatywy Trójmorza. Pierwszego dnia szczytu weźmie w nim udział amerykański prezydent Donald Trump.
 
Jak było na początku? 
Pomysł stworzenia obszaru pogłębionej współpracy, który zyskał miano …

Inicjatywa Trójmorza otwarta na inne kraje

Gospodarz szczytu, prezydent Słowenii Borut Pahor podkreślił na konferencji prasowej po obradach, że Inicjatywa Trójmorza ma za zadanie pobudzać rozwój gospodarczy państw regionu i całej Europy, wzmacniać spójność (zwłaszcza poprzez modernizację infrastruktury) i więzi transatlantyckie.

Zapewnił też, że Inicjatywa pozostaje otwarta na partnerstwo z państwami Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego. “Zachęcamy Komisję Europejską do włączenia Inicjatywy Trójmorza w proces tworzenia swoich polityk” – apelował Pahor. “Doceniamy, że po raz drugi jest z nami szef Komisji” – dodał.

Duda: nie chcemy biurokracji, chcemy dogonić Europę Zachodnią

W ocenie prezydenta RP Andrzeja Dudy szczyt pokazał, że współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza „bardzo się rozwinęła”. W swojej wypowiedzi podkreślił, że jej celem jest stworzenie w Europie Środkowej „efektu kooperacji”, tj. skoordynowanie wysiłków m.in. na rzecz działań infrastrukturalnych. “Chcemy pod względem infrastrukturalnym dogonić zachód Europy, a zarazem stworzyć dla przedsiębiorców i turystów lepsze możliwości komunikacji, transportu, rozwoju, także gospodarczego (…), a także zapewnić bezpieczeństwo energetyczne” – wyliczał cele Inicjatywy na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu.

Prezydent Duda o polskiej polityce zagranicznej

Ostatnie lata obecności Polski w NATO, UE i ONZ są dowodem na sukces polityki zagranicznej obecnego rządu – powiedział wczoraj dziennikarzom prezydent Andrzej Duda po dorocznym wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie.

Zwrócił też uwagę, że Fundusz Trójmorza jest jedyną zinstytucjonalizowaną formą współpracy w ramach tej inicjatywy. “Nie chcemy biurokracji i sekretariatów. Chcemy mieć wspólne projekty i możliwości finansowania tych projektów” – podkreślił prezydent. Wyraził przy tym zadowolenie z deklaracji EBI o wsparciu Funduszu Trójmorza.

60 mld euro z UE z unijnych funduszy strukturalnych

Szef KE zwrócił natomiast uwagę, że w latach 2004-2020 z unijnych funduszy strukturalnych do państw Inicjatywy Trójmorza trafiło 60 mld euro. Podkreślił, że w propozycji Komisji dotyczącej budżetu UE na lata 2021-2027 „chcemy wyasygnować 42,3 miliardy euro na lepszą siatkę połączeń, zwłaszcza w tym regionie”.

“Jestem przekonany, że zrobiliśmy i dalej będziemy robić wszystko, co tylko możemy, by wspierać lepszą spójność i lepszą siatkę połączeń w tym regionie również w kolejnych latach” – oświadczył Juncker.

Cykliczne raporty o postępach i  Fora Biznesu sposobem dynamizacji współpracy

Zgromadzeni pod Lublaną przywódcy podkreślali, że narzędziem, które zdynamizuje współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza, ma być m.in. tzw. raport o postępach (progress report) – publikowany cyklicznie dokument obrazujący stopień realizacji projektów z tzw. krótkiej listy projektów priorytetowych.

Natomiast sposobem na przyciągnięcie do Inicjatywy Trójmorza – obok instytucji europejskich i rządów państw – także podmiotów prywatnych, mają być organizowane cyklicznie Fora Biznesu Państw Inicjatywy Trójmorza. W tym roku przy okazji szczytu w Brdzie takie forum odbyło się już po raz drugi.

Inicjatywa Trójmorza

Polsko-chorwacka inicjatywa Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów 12 państw położonych między trzema morzami: Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym. Zapoczątkowana w 2015 r, inicjatywa ma na celu zacieśnianie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Drugi szczyt Trójmorza odbył się dwa lata temu w Warszawie, a jego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump.

Prezydent USA wspiera Trójmorze: Inicjatywa ma wielki potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma duży potencjał w kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz znoszenia barier w handlu – ocenił prezydent USA Donald Trump w liście przeczytanym na Forum Biznesu, zorganizowanym z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie.
 

Przywódca Stanów Zjednoczonych w liście do uczestników przypomniał, …