Hiszpański minister spraw zagranicznych rezygnuje z mandatu europosła

Minister Spraw Zagranicznych Hiszpanii Josep Borrell / Zdjęcia via twitter @MAECgob

Josep Borrell, hiszpański minister spraw zagranicznych, zrzekł się mandatu w Parlamencie Europejskim. Polityk ma pozostać w rządzie Pedro Sancheza. Jest również hiszpańskim kandydatem do ważnych europejskich stanowisk.

 

Josep Borrell przewodził liście hiszpańskiej Partii Socjalistycznej (PSOE) w niedawnych wyborach do PE. Polityk rywalizował na trudnym gruncie w Katalonii, gdzie największą popularnością cieszą się partie separatystyczne, jak Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya) i Republikańska Lewica Katalonii (ECR). To jej politycy, były premier i wicepremier lokalnego rządu Carles Puigdemont Oriol Junqueras, uzyskali najlepsze wyniki indywidualne w regionie. Jednak Borrell nie ustępował znacznie niepodległościowcom i poprowadził socjalistów do drugiego miejsca (22,14 proc.).

Zakończył się proces katalońskich niepodległościowców

Po czterech miesiącach przesłuchań, w środę zakończył się najważniejszy proces w nowożytnej historii Hiszpanii. Na ławie oskarżonych znalazło się 12 katalońskich działaczy niepodległościowych oskarżonych o bunt i podżeganie do rebelii. Sąd wyda orzeczenie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
 

Oskarżeni byli sądzeni za …

Co z karierą w Europie?

W związku z trwającą karuzelą nazwisk dotyczącą obsady najważniejszych stanowisk w nowej kadencji Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady, Borrell jest wymieniany jako potencjalny kandydat do co najmniej kilku posad. Jego nazwisko najczęściej pada w kontekście zastąpienia Federici Mogherini jako wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Hiszpan – z wykształcenia inżynier aeronautyki, z doktoratem z ekonomii – może pochwalić się bogatą karierą zarówno jako wykładowca akademicki, jak i w administracji publicznej. Łącznie trzykrotnie pełnił funkcje ministerialne. Po raz pierwszy już w latach 80. w pierwszych rządach Felipe Gonzaleza po demokratycznej transformacji kraju. Od 2018 r. odpowiada za dyplomację w gabinecie Pedro Sancheza. Borrell pełnił także w przeszłości (2004-2007) stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Hiszpańska prasa w komentarzach do dzisiejszej rezygnacji podkreśla, że nie zamyka ona drogi powrotu Borrellowi do Brukseli „w nowej, ważnej roli”.

Kolejna tura rozmów o stanowiska w Brukseli. Socjaliści wybierają swojego przewodniczącego

Dziś w Brukseli dojdzie do kolejnych rozmów przedstawicieli trzech największych europejskich frakcji parlamentarnych w sprawie podziału stanowisk w nowej kadencji Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Klaruje się także rywalizacja o fotel przywódcy socjalistów w PE. Duże ambicje objęcia ważnych stanowisk …

Przyczyny nagłej decyzji

Kluczem do zrozumienia decyzji szefa dyplomacji jest uwzględnienie kontekstu europejskiego. Przedłużające się rozmowy dotyczące obsady najważniejszych stanowisk powodują niepewność wśród najpoważniejszych kandydatów co do politycznej przyszłości. Z drugiej strony, w tym tygodniu mija czas podjęcia decyzji odnośnie przyjęcia mandatu europarlamentarzysty, co oznaczałoby konieczność rezygnacji z teki ministerialnej. Zrzeczenie się z niedawno zdobytego mandatu zatrzymuje Borrella w rządzie, nawet jeśli nie powiodą się ostatecznie jego unijne aspiracje.

Szef hiszpańskiej dyplomacji nie jest jedynym kandydatem Madrytu do objęcia unijnych stanowisk. Według hiszpańskich mediów, szanse na nominację mają także Nadia Calvino, piastująca funkcję minister gospodarki oraz realizująca ambitną politykę klimatyczną minister środowiska Teresa Ribera.

Hiszpania proponuje unijny podatek węglowy od importu energii

Hiszpański rząd przesłał list do Komisji Europejskiej, w którym zaapelował o ustanowienie na poziomie całej Unii Europejskiej specjalnego podatku węglowego nakładanego na importowaną do UE energię. Okazją do wprowadzenia takiego podatku są według Madrytu nowe unijne wieloletnie ramy finansowe na …